Автор Тема: Радио управление и комуникация  (Прочетена 34426 пъти)

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Радио управление и комуникация
« -: Март 23, 2008, 09:07:29 pm »
Роботът вече разполага с радио управление :)
Връзката е осъществена посредством 2 XBeePro модула, (за повече информация тук)
Честотата, на която работят е 2.4GHz, максималната скорост е 250kbit/s, а обхвата е 1миля при директна видимост (така пише в даташийта, но не сме имали все още възможността да изтестваме платрформата на открито с тези модули) Комуникацията с тях се осъществявя чрез серийна връзка. Поддържат няколко режима на работа:  
-"невидим" каквото се изпрати по серийният порт се получава и от другата страна.
-команден режим - информацията, която получава модула се тритра като комадни за изпълнение (например за промяна на адреса на устройството, скоростта на комуникация и т.н.) Поддържа доста функции. Доста удобен е софтуерът XCTU, който е безплатен. Той чете модула който е вързан към серийния порт на компютъра и изкарва всичките му регистри и възможни стойности, както и подробни обяснения и след като конфигурирате модула можете да го програмирате с него :)
-третия и последен режим е с API пакети. Изпраща се 1команда и 1байт информация.

Ето и схемите:
Схема1
Това е схемата на "дистанционното". Чете стойностите ot X и Y осите на един джойстик и ги праща на приемника, който е на робота.
Ето и неговата схема:
 Схема2
 Контролера получава информацията, обработва я и праща командите по I2C. За сега праща само на модула за управление на двигателите. Идващата неделя ще работим по робота цял ден и ще го тестваме на открито. Ще има много снимки и инфо :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Радио управление и комуникация
« Отговор #1 -: Март 24, 2008, 01:03:31 am »
Хмммм имам да пиша пректа за без жичните комуникации и тая схема за стандарт IEEE802.15.4 , а аз имам за  IEEE802.16, само че тия схеми има ли ги в БГ.

ако някой има желание да чете за това имам няколко десетки книга на английски за безжичните коминикации .

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Радио управление и комуникация
« Отговор #2 -: Март 24, 2008, 04:27:05 pm »
IEEE802.16 ако не се лъжа е WiMAX стандарта, който вече навлиза и у нас. В по големите градове има вече покритие. За неговат подръжак има чипсети, но те са за големите производители. По интересен въпроса има ли модули за embedded устройства примерно както е модулчето за ZigBee.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

ivanatora

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
    • http://blog.ivanatora.info
Радио управление и комуникация
« Отговор #3 -: Март 26, 2008, 03:05:09 pm »
Това е прекрасно, а от къде мога да си намеря XBee модули и за какви пари? :)

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Радио управление и комуникация
« Отговор #4 -: Март 26, 2008, 09:58:30 pm »
Ами в Комет Електроникс има :) Цената е от порядъка на 30$ на парче. Ние нашите ги взехме около Коледа на някаква промоция бяха на около 20$ ако не се лъжа :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Радио управление и комуникация
« Отговор #5 -: Март 27, 2008, 10:09:26 am »
ZigBee модула който взехме от Комет е XBP24-AUI и струваше около 34$ парчето. Този модел е ползва външна антена и е от PRO серията  с максимална мощност на излъчване 50-60mW. Дават му обхват 1600m, което не е лошо, но все още не сме го тествали на голямо разстояние.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

  • Гост
Радио управление и комуникация
« Отговор #6 -: Март 27, 2008, 09:12:37 pm »
не е ли по-добре робота да се управлява от лаптопа с блутут? ;)

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Радио управление и комуникация
« Отговор #7 -: Март 27, 2008, 11:51:44 pm »
Обхвата е изключително малък на bluetooth
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Радио управление и комуникация
« Отговор #8 -: Март 29, 2008, 11:11:24 am »
има още една полезна схема C1100 май така се пишеше може да се види в datasheeta, работи на 2.4GHz  има я в Комета и е към 3-4 $.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Радио управление и комуникация
« Отговор #9 -: Март 29, 2008, 07:57:08 pm »
Ами преди да пуснем XBee-то ползвахме именно нея, но не даде достатъчно голямо разстояние, а и през често се губеше комуникацията и трябваше да се рестартира модула...
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Радио управление и комуникация
« Отговор #10 -: Март 30, 2008, 01:49:02 pm »
ммм зна4и в нея няма много кирия така ли аз защото смятах да си я купя ама щом е така май ще размисля  :roll:

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Радио управление и комуникация
« Отговор #11 -: Март 30, 2008, 05:12:36 pm »
Има, но зависи за каквото ти трябва. За нашите цели не върши работа. Иначе да знаеш че след като си вземеш схемата ще трябва да и правиш платка.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Радио управление и комуникация
« Отговор #12 -: Април 01, 2008, 12:16:19 am »
Схемата наистина не е лоша, има доста функционални възможност и определено е интересна. Подържа пакетна комуникация и е възможно да се изгради мрежа от множество точки. Но самата CC1100 е доста ситна и без специално напрaвена печатна палтка не може да се пусне. Имам направени 2-3 модулчета с които си играх, включително ги тествахме и на робота. При нас се получаваше проблема че периодично приемната схема излизаше от синхронизация и губеше сигнал и след това се нaлага реинициализация на схемата. Така и не съм разбрах досега какъв точно е проблема, но е възможно да идват и смущения от моторите. Също така работния обхват не беше много добър (20-30м), но впоследствие се оказа че съм я псунал предавтеля на 1mW изходна мощност вместо на 10mW (което е и максимума). Надявам се ZigBee да работи доста по-добре.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

Methuselah

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Радио управление и комуникация
« Отговор #13 -: Април 01, 2008, 05:34:50 pm »
Имаш ли някаква схема, че искам да си поиграя с тва C1100?

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Радио управление и комуникация
« Отговор #14 -: Април 01, 2008, 11:02:34 pm »
И според мен е смущение в захранването причинено от ел. двигателите , защото така като гледам има шумоустойчив код ( конволюционен) , който
чисти грешките  мисля , че трябва да са го направили да държи на смущения от GSM или други ел. магните излъчватели в комуникационния канал.