Автор Тема: Нужда от малко инфо за сензорите  (Прочетена 11601 пъти)

DarkLordTed

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Нужда от малко инфо за сензорите
« -: Февруари 16, 2008, 09:01:25 am »
Тъй като с Hardware-а не съм много добре (демек сега се уча) бих искал да попитам от какво се определя разстоянието (чувствителноста) на даден сензор. Става дума само за приемника.

c82

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Нужда от малко инфо за сензорите
« Отговор #1 -: Февруари 16, 2008, 09:27:31 am »
не си уточнил какво ще мериш според мен :)  ако ще мериш разстояние няма даден сензор ами преценяваме дали ще е ултразвук или инфраред тук са разглеждани тия неща разгледай прочети и си задай въпроса като хората
Даниел Василев - Гр. София

DarkLordTed

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Нужда от малко инфо за сензорите
« Отговор #2 -: Февруари 16, 2008, 09:36:44 am »
Добре - малко по-подробно. В случая не става дума за измерване, а по-скоро за откриване на човешко присъствие. Въпроса е може ли приемника да е достатъчно чувствителен за да открива инфра червеното излъчване на човек и ако да на какво разстояние. Тук има много теми, но почти всички са за отразен сигнал, а мен ме интересува повече пасивната детекция.

c82

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Нужда от малко инфо за сензорите
« Отговор #3 -: Февруари 16, 2008, 09:57:00 am »
не става тва дето го мислиш бих те посъветвал да стъпиш на земята и да четеш кое как работи свържи първо някой инфраред да ловиш отразения сигнал после подкарай ултразвук-а след това импровизирай малко чрез някой контролер и може да хванеш кога има някой и кога не.
Даниел Василев - Гр. София

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Нужда от малко инфо за сензорите
« Отговор #4 -: Февруари 16, 2008, 11:38:28 am »
@DarkLordTed това за което питаш е възможно, но дали е лесно? Трябва да засечеш ИЧ излъчването от човешкото тяло. Най простия вариант е да ползваш PIR датчик, от тези дето ги слагат по охранителните системи. Те обаче реагират само на движещи се обекти. За да засечеш и неподвижни ти трябва прецизен ИЧ терометър, който да регистрира от разстояние излъчването на човешкото тяло. Както е известно от физиката всеки нагрят обект има спектър на излъчване, чийто максимум зависи от температурата.  За температурата на човешкото тяло, този максимум е около 9.5um дължина на вълната. Това е дълговълново ИЧ лъчение и има датчици, които могат да го регистрират, но не са много евтини. Може да раазгледаш този , който се предлага в Комет:
http://home.comet.bg/datasheets/Sensors/SMTIR990X.pdf
Другия вариант е да си купиш готов ИЧ терметър, койот мери температура от разстояние.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Нужда от малко инфо за сензорите
« Отговор #5 -: Февруари 16, 2008, 08:02:06 pm »
A за какво ти е това?Може и да ти помогна ;)
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Нужда от малко инфо за сензорите
« Отговор #6 -: Февруари 18, 2008, 12:15:30 am »
а нас по СОТ ни учат да ползваме ултразукови датчици ако искаме да засичаме движение ,скорост и разтояние до обекта  , така че  това ще ти свърши работа .

DarkLordTed

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Нужда от малко инфо за сензорите
« Отговор #7 -: Февруари 18, 2008, 11:33:10 pm »
Цитат на: "tommyboy"
а нас по СОТ ни учат да ползваме ултразукови датчици ако искаме да засичаме движение ,скорост и разтояние до обекта  , така че  това ще ти свърши работа .

Мисля, че посочените от теб датчици са активни и не биха могли да ми свършат работа. За сега единствено отговора на Yasko ми се струва най-точен и изчерпателен. Разбира се се породиха и доста други въпроси, но ще гледам да го питам лично за да не спамя темата.