Автор Тема: RC  (Прочетена 25824 пъти)

stundio

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 51
    • Профил
RC
« -: Януари 02, 2008, 01:52:25 pm »
Здравейте,някои би ли ми дал схема за дистанационно управлени с електромагнитни вълни и схемата да бъде с по-достъпни материали примерно кварца да не е някоя нестандартна честота примерно 37.4567 мхц :shock:  :shock: е ми примерно 27 мхц
Стоян Станимиров Иванов,Стара Загора,11 г.

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
RC
« Отговор #1 -: Януари 02, 2008, 02:42:18 pm »
Най-добре си вземи играчка и вземи от нея иначе няма смисъл. ;)
Страхил, 18 год. гр. Монтана

stundio

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 51
    • Профил
RC
« Отговор #2 -: Януари 02, 2008, 02:47:03 pm »
ми аз искам да видя схема и в близкото бъдеще да се опитам да го направя,а за китайските играчки много не ми харесват,но са по-достъпни.
Стоян Станимиров Иванов,Стара Загора,11 г.

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
RC
« Отговор #3 -: Януари 02, 2008, 04:13:57 pm »
@stundio въпроса ти е поставен малко общо. Какви възможности ти трябват, колко канала, дискретни или пропорционални?
Направата на радио дистанционно не е съвсем просто, особено на качествено такова. Иначе има едни прости схеми с по един транзистор (така наречените регенеративни приемници), ползват ги по автоалармите. Всеки приемник, предавател обаче иска настройка и ако човек няма неообходимите уреди, става сложно. Идеята за дистанционно от играчка, не е толкова лоша, по празниците разглобих една, подържа 4 дискретни канала (on/off), което не е толкова зле. Другия вариант е да с ползва нещо готово, като апратурите, които се ползват при RC моделите. Има и готови модули за предаване на цифрова информация, като цените варират от възможностите на модула. Имам идея за разработка на един такъв за целите на мобилните роботи, но за упрвлението трябва MCU. Според мен за начинаещи  е по лесно да се направи IR управление, като дистанционните на телевизорите. Но в крайна сметка, преди да продължим дискусията, трябва да кажеш какво точно ти трябва.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

stundio

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 51
    • Профил
RC
« Отговор #4 -: Януари 02, 2008, 04:40:44 pm »
Значи дискретно,с 2 или 4 канала(и двете ме устроиват),обхват на деиствие около 10м и в какъв смисъл какви възможности.



П.с:ще ми дадеш една схема за регенеративни приемници да се пробвам да направя :lol:  :lol:
Стоян Станимиров Иванов,Стара Загора,11 г.

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
RC
« Отговор #5 -: Януари 02, 2008, 05:42:55 pm »
Аз съм виждал снимки из нета на ИЧ дистанционни, но са с много малък обхват и трябва да е чисто без предмети, защото това спира светлината, но ако искаш ще ти дам. След като си избереш схема първо провери дали можеш да намериш всички части ( чувал съм, че най-трудно се намира самия излъчвател на вълните ).
Страхил, 18 год. гр. Монтана

Joysticka

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
RC
« Отговор #6 -: Януари 02, 2008, 05:49:59 pm »
На мен ми е интересно IR управление ако някой може да сподели информация,схеми и тн .10х
Б. Петков /19г. /Стара Загора

stundio

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 51
    • Профил
RC
« Отговор #7 -: Януари 02, 2008, 06:13:21 pm »
Значи за излъчвателя на вълните,скоро разглобявах едно дистанционно за китайска количка(намерих си го докато се разхождах) видях че има само кварцов резонатор без бобина(разбира се с другите елементи резистори,транзистори и т.н).
Стоян Станимиров Иванов,Стара Загора,11 г.

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
RC
« Отговор #8 -: Януари 02, 2008, 07:18:19 pm »
http://www.aaroncake.net/circuits/irremote.asp
Лесно е за направа, но има малък обхват, а за повече бутони незнам как ще стане, може би се прави по още едно от тези.
Страхил, 18 год. гр. Монтана

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
RC
« Отговор #9 -: Януари 03, 2008, 09:53:59 am »
@stundio трябва да потърся дали имам някъде схема на регенеративен приемник, но според мен най-добре взими от детска играчка, там схемата е подобно, пък и имаш всичко готово направено. Сега за ИЧ дистанционно, вярно е че обхвата не е много голям, но в рамките на една стая не е проблем да работи, максимума е около 15 м. Сега за схемата която е дал mohaha, малко е старичка, приемника реално се продава като готова схема - същата, която се ползва в инфраред сензора (RPM71XX или TSOP), който дискутирахме по рано. Ще пусна една тема за ИЧ дистанционно и там ще дискутираме нещата.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

  • Гост
RC
« Отговор #10 -: Януари 03, 2008, 04:52:40 pm »
Преди 2години си правих дистанционно за правене на заря.Можеше да се контролират 10канала on/off ще го потърся и снимам.

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
RC
« Отговор #11 -: Януари 09, 2008, 09:49:31 pm »
Лелееее най-накрая намерих темата сигурно 1 час я търся пък и съм заплес  :lol: .
Сега по въпроса на темата. Намерих един сайт ( отдавна съм го намирал ама не се бях сещал за него ) и мисля, че ще ви е полезен, а ето го и сайта http://shems.h1.ru/. Сега гледам неиска да ми отвори сайта може би има някакъв проблем дано се оправи.
Страхил, 18 год. гр. Монтана

stundio

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 51
    • Профил
RC
« Отговор #12 -: Януари 19, 2008, 09:33:44 pm »
добре де няма ли някоя проста схема с реле,транзистор,диод,резитори нещо такова
Стоян Станимиров Иванов,Стара Загора,11 г.

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
RC
« Отговор #13 -: Януари 19, 2008, 11:10:44 pm »
Ами аз мисля, че без ИС поне няма да се разминеш и ако намериш някоя която да съчетава много неща става, но ако искаш да е с радиовълни ще ти трябва предавател и приемник. Може да направиш ИЧ, твой избор.
Страхил, 18 год. гр. Монтана

Vlado

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
RC
« Отговор #14 -: Май 30, 2008, 02:03:17 pm »
инж.Владислав Димов 33г.