Автор Тема: Моят BEAM.  (Прочетена 22394 пъти)

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Моят BEAM.
« -: Декември 25, 2007, 12:56:45 am »
От няколко дена се занимавам с моя BEAM. Спях се на транзисторна схема, защото е евтина и по-лесно се намират транзистори. Използвам транзистори 2Т6551, защото имат висок максимален ток ( 500 мА ), фототранзисторите ги свалих от една платка, а моторите са от мобифон. Опитвах се да направя фототранзистори от 2Т6551, но не се получи нищо :( . Повечето време се размотавах сега проекта е за малко прекратен докато баща ми ми донесе още едно моторче тоест докато тръгне на работа :).
Ето и снимки:

Това е един транзистор 2Т6551.

Това е платката с двата транзистора на нея.

Тук изпробвам фототранзистора.

Тази снимка е малко размазана ( явно съм мръднал  :oops: ). Тук меря стойностите от транзистора уреда е вкючен на 2000kO и на обикновена дневна светлина показва около 122 ( което незнам как да го тълкувам, добре ли е не е ли )

Това е платката от която свалих фототранзисторите.

Тук е отново платката и до нея е един от моторите.
Забелязах, че съм пропуснал да снимам платката от страната на пистите и единия фототранзистор отделно, но утре ще поправя тази грешка ;) .
Страхил, 18 год. гр. Монтана

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Моят BEAM.
« Отговор #1 -: Декември 29, 2007, 12:22:07 am »
Вече имам батерия и скоро ще извадя още едно моторче от GSM.

Това ми е батерията - 3,6 V, но незнам колко mAh просто не пише на нея, но не е болка за умиране. Реших робота вече да е колкото 2 кибрита не като първоначалната идея да е от 1, че нямам място ( можех да успея да го събера в 1, но направих платката много голяма ). До няколко дни предполагам, че ще е готов :) .
Страхил, 18 год. гр. Монтана

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Моят BEAM.
« Отговор #2 -: Декември 29, 2007, 04:24:21 pm »
За жалост имам проблеми на "финалната права" :( . Само един мотор ми оставаше да запоя и реших да опитам как действа, но не се получи. Предполагам, че проблема е в транзистора защото до него има ток, а след него нищо, нито едно миливолтче, нито едно милиамперче :( . И в краен случай ще замразя проекта.
За малко да забравя отказах се и от двата кибрита :D има само една кутия вече :D малко е голяма ама обичам да ми е просторно. Ако имате някакви идеи от какво може да се появява проблема пишете.
Страхил, 18 год. гр. Монтана

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Моят BEAM.
« Отговор #3 -: Декември 29, 2007, 10:06:33 pm »
Цитат на: "mohaha"
За жалост имам проблеми на "финалната права" :( . Само един мотор ми оставаше да запоя и реших да опитам как действа, но не се получи. Предполагам, че проблема е в транзистора защото до него има ток, а след него нищо, нито едно миливолтче, нито едно милиамперче :( . И в краен случай ще замразя проекта.
За малко да забравя отказах се и от двата кибрита :D има само една кутия вече :D малко е голяма ама обичам да ми е просторно. Ако имате някакви идеи от какво може да се появява проблема пишете.

Вероятно е проблил транзистора, ама не съм сигурен. А защо именно 2Т6551? Аз си разпоих такива от едни стари платки и се чудех за какво по-напред да ги използвам, ама като се замисля, има достатъчно транзистори на пазара, че да се забивам с разни разпоявани и използвани вече. Та, вземи си нови. Има и друг вариянт - да си обърнал транзистора на обратно.
Димитър Бояджиев, гр. София

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Моят BEAM.
« Отговор #4 -: Декември 29, 2007, 11:11:08 pm »
Такааа открих проблема единия транзистор го няма никакъв, оказа се, че си прав, но вече почнах. Сега се появи нов проблем ( отново :( ) фототранзисторите са за по-голямо напрежение и ще трябва да слагам резистор, за да не изгори мотора.
Страхил, 18 год. гр. Монтана

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Моят BEAM.
« Отговор #5 -: Февруари 29, 2008, 02:12:03 pm »
Някой може ли да ми даде схема за компактен усилвател за робота ми ? Че фототранзисторите са ми с голямо съпротивление ( за голямо напрежение ) и тока, който преминава през тях немога да го измеря.
Страхил, 18 год. гр. Монтана

dessi_aa

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Моят BEAM.
« Отговор #6 -: Февруари 29, 2008, 08:48:43 pm »
В GSM къде се намира това моторче???
Десислава Атанасова - Гр. Варна

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Моят BEAM.
« Отговор #7 -: Февруари 29, 2008, 09:08:52 pm »
Специално това на снимката е от мобифон  :lol: , но иначе да.
Страхил, 18 год. гр. Монтана

jooorooo

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Моят BEAM.
« Отговор #8 -: Март 01, 2008, 02:28:59 am »
Цитат на: "dessi_aa"
В GSM къде се намира това моторче???


Това е моторчето за вибрация на GSM-a.

dessi_aa

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Моят BEAM.
« Отговор #9 -: Март 02, 2008, 09:27:30 am »
Да знам че е за вибрация на GSM-а ама като отворя един телефон къде да го търся че да го взема?
Десислава Атанасова - Гр. Варна

ka4a4e

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 114
    • Профил
    • http://google.bg
Моят BEAM.
« Отговор #10 -: Март 02, 2008, 09:55:52 am »
Цитат на: "dessi_aa"
Да знам че е за вибрация на GSM-а ама като отворя един телефон къде да го търся че да го взема?


На всеки GSM вибро мотора е на различни места. Разглабяш го целия докато го намериш  :)
Деян Георгиев на 20г. от град Любимец област Хасковска студент в ТУ Габрово спец. Е курс ІI

S7r33tBoY

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 39
    • Профил
    • http://FingerBoard-BG.com
Моят BEAM.
« Отговор #11 -: Март 02, 2008, 11:32:07 am »
той(мотора) е доста малак  :zubi:  поне за мене, знам че в сименсите обикновенно е долу на моита моторола е горе ако телефона бачка може даму пуснеш вибрацията и да видиш каде е :)
Борис Костадинов 19г. София :)

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Моят BEAM.
« Отговор #12 -: Март 07, 2008, 04:19:48 pm »
И все пак някой има ли такава схема на усилвател ( възможно най-простата и с малко елементи ) ?
Страхил, 18 год. гр. Монтана

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Моят BEAM.
« Отговор #13 -: Март 07, 2008, 11:00:19 pm »
Би-полярен транзистор в схема общ емитер, или някакъв мосфет. Има една схема в моделистиката за бит-чарджите (тема специялно за гелеменово), ама не мога да намеря картинката
Димитър Бояджиев, гр. София

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Моят BEAM.
« Отговор #14 -: Март 09, 2008, 03:01:44 pm »
Това за схема в общ емитер не го разбрах. Ами ще потърся в моделистика някаква такава схема.

ПП. Поразтърсих се и намерих малко матерял http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D1%89_%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%80.
Страхил, 18 год. гр. Монтана