Автор Тема: Фототранзистори.  (Прочетена 8740 пъти)

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Фототранзистори.
« -: Декември 22, 2007, 08:29:03 pm »
Четох, че може от 2Т6551 да се направи фототранзистор и опитах, но се оказа, че не става. Сега 2 седмици ще ме болят пръстите. Това беше едно от решенията ако няма в магазина фототранзистори и се оказа, че няма и няма скоро да получават :( . Така или иначе имах няколко транзистора 2Т6551 и реших да пробвам. Резултата беше повече от трагичен. Увеличавах постепенно напрежението за да видя дали ще тръгне по едно време почна да пропуска ток след като закрих светлината имаше малък пад на напрежението и тока, но без да искам допрех базата и колектора и транзистора изгоря. Следвад опити с другия. Между другото транзисторите са 2Т6551 D което незнам дали има значение видях просто, че на тези, които са с D базата е от другата страна тоест ако се погледне отдолу не е отляво а отдясно ( ако ме разбирате ;) ).
Страхил, 18 год. гр. Монтана

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Фототранзистори.
« Отговор #1 -: Декември 22, 2007, 09:08:26 pm »
Аз не успях и да го изпиля! :(
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Фототранзистори.
« Отговор #2 -: Декември 23, 2007, 10:11:27 am »
Не опитвай с пила. Вземи една шкурка много фина и с нея става много бързо ( за около 5 мин. изпилвам капачката ). По-добре използвай транзисторите за някоя транзисторна схема на BEAM, че при мен фототранзистор нестана. Между другото снощи докато си лежах се сетих, че в сайта на Неомонтана на едно китче пишеше, че фототранзисторите могат да бъдат в "дълбоко запушено състояние" и тогава не се слагат някакви резистори. Хрумна ми, че може да увелича напрежението докато почнат да пропускат ток да го намаля и ще видя какво ще стане. Ще напиша резултата ;).
Страхил, 18 год. гр. Монтана

stundio

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 51
    • Профил
Фототранзистори.
« Отговор #3 -: Декември 23, 2007, 06:33:34 pm »
Пробвайте с фотодиоди
Стоян Станимиров Иванов,Стара Загора,11 г.

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Фототранзистори.
« Отговор #4 -: Декември 23, 2007, 09:08:54 pm »
Не те разбрах. Между другото аз си намерих фототранзистори. :clap:
Страхил, 18 год. гр. Монтана