Автор Тема: Помощ за EEPROM 24Cxx  (Прочетена 7920 пъти)

Methuselah

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Помощ за EEPROM 24Cxx
« -: Декември 11, 2007, 10:02:10 pm »
В най-скоро време ще си взема някоя памет от серията 24Схх (най-вероятно 24С64) и се интересувам дали някой се е занимавал с подобни неща. Разглеждам разните там даташиитове и въпреки схемичките на сигналите, не мога да разбера как точно се пише и чете. Пък и доколкото разбирам трябва да има много точен тайминг, който в последния ми проект беше проблем - на 4 АА батерии с 8 мхц кварц, АТмега8 работеше приблизително 4 пъти по-бързо от очакваното. Съдя по факта, че 4 пъти извикването на _delay_ms(2000) правеше забавяне около 2 секунди - не съм го засичал. Теорията ми е, че тези близо 6 волта са видели сметката на кварца, но както и да е...

Ако сте работили с други памети и можете да помогнете - споделете :D , не съм придирчив

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Помощ за EEPROM 24Cxx
« Отговор #1 -: Декември 11, 2007, 10:35:25 pm »
Тия 6V захранване едва ли ще утрепат кварца, но процесора може и да пострада, напрежението е на горната граница. Относно осбеностите на функцията  "_delay_ms" аз писах за тях ама няма кой да чете. С нея не могат да се генерират големи закъснения при високи чесототи на квараца, поради спецификата на самата функция, мисля че при 8MHz максимума е 32ms. Повече инфо по въпроса съм писал тук:
http://www.robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?p=1675#1675
Относно паметите вземи си от серията 24LCXX, те са усъвършенстван вариант на 24CXX. Този тип памети работят на I2C интерфейс, ATMEGA8 имат TWI модул, който може да ги управлява, така че не се налага да се пише емулация за I2C шина. Самата памет се упрвлява чрез команди за четене, запис, но преди това трябва да изясним някои неща отнсоно I2C, но за това утре.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.