Автор Тема: Закрепване на гумите  (Прочетена 10062 пъти)

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Закрепване на гумите
« -: Декември 10, 2007, 09:12:37 pm »
Постоянно задавам въпроси,но никой не се е родил научен!Някой има ли идея как да закрепя гумите за моторчето?Вече съм почти готов със шасито на робота,остава само да сложа гумите,и когато ми донесът частите да зглобя електрониката,замалко да забравя-и да тръгне! :-D
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Закрепване на гумите
« Отговор #1 -: Декември 10, 2007, 09:40:17 pm »
Няма определени правила... Могат да се завинтят, занитят, залепят и хиляди други неща... Капачките ги бях залепил за малко зъбно колело, надянато на вала на редуктора... Ами това е - въпрос на избор! Експериментирай... Все пак така се учи - чрез грешки. :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Закрепване на гумите
« Отговор #2 -: Декември 10, 2007, 10:04:53 pm »
Аз бях решил да е с капачки,но излезна че без редуктори няма да се въртът хубаво и реших да сложа гуми от метален конструктор.
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Закрепване на гумите
« Отговор #3 -: Декември 11, 2007, 09:23:40 am »
Капачките (от каквото и да е било) са лош подход. Купете си едни колеца, има съвсем евтини, така че джоба ви няма да го заболи толкова много. От личен опит знам, че подобни изпълнения водят до непредвидени ефекти и различен (и незадоволителен краен резултати).
А за железния конструктор - това вече  е друго нещо ;) . На начинаещите препоръчвам, ако имат железен конструктор, особенно от по-старите, които имат моторчета в комплекта, да разработят платформите си именно от такъв конструктор, преди да се хвърлят да режат плексиглас и тн.

Едно нещо, което забравих да спомена: ако нямате редуктор на мотора и искате все пак да сложите колелца, ви препоръчвам да са най-малкият възможен размер, ако може и въобще без. Прегледайте буквара по роботика, преди да се хвърляте напред с разни свои си идеи, които често са далече от реалността
Димитър Бояджиев, гр. София

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Закрепване на гумите
« Отговор #4 -: Декември 11, 2007, 11:05:39 am »
Цитат на: "tar"
Аз бях решил да е с капачки,но излезна че без редуктори няма да се въртът хубаво и реших да сложа гуми от метален конструктор.

И защо мислиш,че капачките не са добро решение за двигател без редуктор,а колелата нямат проблем?Изобщо четете ли нещо от този форум?Имате ли идея какво правите или само да се намирате повод да си поговорите с някой?
Случайно да си видял платформата ,която съм направил именно за такива,като теб,които трябва да започнат от някъде?И мислиш ли ,че съм толкова "сляп" и неразбиращ за да не и "забуча"едни гуми от конструктор на осите -пък да се разхвърчат на всички посоки,ако съм с мощни двигатели или да "скапя"батерията ми за 2сек,ако двигателите ми са от играчки.
Слави Петков
София 49г

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Закрепване на гумите
« Отговор #5 -: Декември 11, 2007, 01:04:16 pm »
Цитат на: "DataMatrix47"
Капачките (от каквото и да е било) са лош подход.


Разбира се, това е абсолютно вярно! Ще го повторя отново за новите потребители... Капачките от буркани, в ролята им на колела, са най-най-най-...-крайният вариант! В случай, че от никъде не може да се вземе достатъчно кръгло тяло за колело, тогава може да се подходи към този метод!
За редукторите и аз, и Слави, и Ясен... и всички останали сме написали много в раздела за Механика и в Буквара! Има определени варианти, които не изискват редуктор (варианта на буболечката на Слави)... Останалите съм описал също в раздел Механика! :)
Редно е първо тези статии да се прочетат! Вярно е, че никой не се е родил научен, както бяха думите на tar, но трябва да се чете, за да се учи! :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!