Автор Тема: Как да направим Андройд  (Прочетена 16272 пъти)

hekyll

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Как да направим Андройд
« -: Ноември 28, 2007, 08:05:39 pm »
Въпросът ми може да предизвика у някой небивали чувства на смях,но
относно това "Как се прави Андройд",е много интересна тематика за мен.
Разбира се аз съм начинаещ в това отношение,и не знам от каде да започна?
Върти ми се една идея за Андройд (който е копие на човешко същество).
Какви подръчни материали да ползвам?(Какви инструменти)
От какво може да се направят корпуса,крайниците?
От какъв материал може да се направи кожата?
Каква литература ще ми трябва?
Смятам че това е добра тема за дискусия.
Ако една програма не може да генерира собственият си код,то тогава каква е ползата от нея

c82

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Как да направим Андройд
« Отговор #1 -: Ноември 28, 2007, 09:22:13 pm »
най  напред сподели с какви знания разполагаш - до колко си на ти с електрониката (и цифрофа и аналогова), до колко си на ти с механиката за да се имат предвит твоите  знания и да може да се определи на какво ниво да са съветите които да получиш. ако ще ти е първото нещо което ще правиш като цяло ( електроника и механика) ще се разочароваш от намеренията си.
Даниел Василев - Гр. София

hekyll

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Как да направим Андройд
« Отговор #2 -: Ноември 28, 2007, 11:16:47 pm »
Знам че ще е трудно.
Имам достатъчно време.Лошото е ,че от скоро започнах да се интересувам
от механика и електроника.
Като начало си взех книгите на Шишков от "Млад Конструктор".
"Полупроводникова техника"
"Първи стъпки в радиоелектрониката"
Каня се да си взема и  "PIC микроконтролери", Част 1 и 2.
Свалих лекций относно "Робототехнически системи".
Преди съм се занимавал малко със C++,C,Delphi .
Общо взето съм си начинаещ в тази материя.
Нямам нужните познания ,но имам желание,така че се успокоявам донякъде.
Ами това е!
Ако една програма не може да генерира собственият си код,то тогава каква е ползата от нея

c82

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Как да направим Андройд
« Отговор #3 -: Ноември 29, 2007, 11:53:33 am »
значи бих ти препоръчал първо да си избереш платформа PIC  ili AVR има много писано както в този форум така и  http://www.mcu-bg.com  този  след като си избереш с микроконтролер ако е pic  PIC16F628A освен него ще ти трябва и един кварц 4MHz 2 кондензатора по 27p  един резистор 10К  цокъл за микроконтролера и една тестова платка

за програматор на PIC  ще пусна във раздел програматори схемата на моя прораматор
Даниел Василев - Гр. София

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Как да направим Андройд
« Отговор #4 -: Ноември 29, 2007, 05:03:42 pm »
Колкото и да ти се иска, хубав резултат в домашни условия и от "подръчни материали" няма да се постигне... Разбирам желанието ти да сътвориш нещо подобно, но това не е по джоба на всеки. Създаването е дълъг, сложен и скъп процес! Защо ли? Ами представи си... Само за един крак ще са ти необходими минимум (!) 3 сервомотора (всеки от които...средно 10 лв). За целия робот ще са ти необходими и минимум един жироскоп (при тях цената е доста висока)... Без него роботът няма да се държи на краката си, или ако го прави, то когато започне да върви, ще тръгне да пада назад. Дори и да успееш да подкараш електрониката и жироскопите (което е доста изморително), се опасявам, че програмата ще те спре... Въобще, има толкова много проблеми, че ако се започне да се изреждат, ще отнеме доста солиден интервал от време! :)
Не искам да те отказвам... Но ако нямаш финансови възможности, роботът-хуманоид си остава само блян... А за да не остане първият ти проект само идея, заеми се с нещо с колела! А краката няма да избягат.  :-D
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

hekyll

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Как да направим Андройд
« Отговор #5 -: Ноември 29, 2007, 05:36:35 pm »
Предварително искам да кажа че въобше не съм богат.
Но за сума от порядака на 80-100 лв,мога да отделям всеки месец.
Истина е че това ще е първият ми проект.Затова попитах от къде да започна?
Знам че трябва да се започне от нещо много по просто,като начало.
Днес ми пристигнаха и книгите за Програмирането който бях поръчал,и
започвам да чета.И отделно да събирам информация за Андроида.
Значи за нещата който ще ми трябват,според "c82" като начало ги степенувам така:

платформа PIC ili AVR
микроконтролер -1 бр.
кварц-1бр.
кондензатор- 2бр.
резистор -1бр.
цокъл за микроконтролера - 1бр.
тестова платка -1бр.

Започвам да ги търся едно по едно.Първо ще видя кое какво представлява!Ще видя и програматорите.
Хубаво че има тъкъв форум.Поздрави
Ако една програма не може да генерира собственият си код,то тогава каква е ползата от нея

c82

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Как да направим Андройд
« Отговор #6 -: Ноември 29, 2007, 07:11:18 pm »
не искам да звучи като подвеждане за тази първа стъпка вземи pic16f628a около 4 лева е и има много повече възможности и периферни устройства за разлика от класическото начало pic16f84a който дори е по скъп. всичките неща можеш да намериш в Комет ето и линк http://comet.bg за нещата които изброихме ще са ти необходими около 10  лева  за програматора нещата които са необходими са описани +  един цокъл 18 пина и един цокъл 40 пина и  7805 2 броя 1 букса за компорта,  1 резистор 1К, едно светодиодче от запалка   още една тестова платка
значи около 10 лева за контролера и нещата нужни за да го пуснеш и още около 10 лева за нещата които са ти неоходими за програматора след първата програма за която ще говориме по късно повярвай ми ще си по щаслив от всякога като я видиш в изпълнение от страна на контролера
Даниел Василев - Гр. София

hekyll

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Как да направим Андройд
« Отговор #7 -: Ноември 30, 2007, 12:37:27 am »
Като набавя всичко необходимо ,като материали и инструменти,отделно повече информация.Явно ще загубя месец,два.Тогава ще пиша.
Ако една програма не може да генерира собственият си код,то тогава каква е ползата от нея

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Как да направим Андройд
« Отговор #8 -: Ноември 30, 2007, 06:48:10 pm »
Ами предполагам, че ще го чуеш за 100тен път, но не се почва от андорид. От мненията ти си личи какво знаеш и какво не. И като намериш тези части, които си написал и които са достатъчно само за да пуснеш контролера да работи и нищо повече, какво ще правиш ? Не знаеш кои са  основните елементи, как работят, за какво се ползват. А един андорид е далечееее от една гола експериментална платка с един контролер. Ако искаш да правиш нещо с конторлер почни от някаква бягаща светлина или от сорта.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Как да направим Андройд
« Отговор #9 -: Декември 01, 2007, 01:51:56 pm »
Ще си позволя малко да перефразирам думите на Светльо:
Редно е вече новите потребители да спрат да мечтаят! Трябва да се чете и да се мисли! За създаването на подобен робот са необходими не дни, а години проектиране, работа по изработката... Нужни са и маса пари, които едва ли са по джоба на обикновен човек!
Всички знаем, че "меката" на Мехатрониката и Роботиката е в Япония! Щом те едва успяха да направят хуманоиден робот (със солиден бюджет от доста цифри :)), какво остава за нас в България?? И все пак, механика може да се купи от Интернет(http://www.robonova.com)...
Е, какво повече може да се каже по темата... Май нищо! :) По-евтино (от порядъка на 50-100 лв) може да се направи един прекрасен мобилен робот! Засега при нас перспективата е в колелата и елементарните крака! :)
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

chwor

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Как да направим Андройд
« Отговор #10 -: Декември 01, 2007, 03:35:49 pm »
Цитат на: "Borislav"
... По-евтино (от порядъка на 50-100 лв) може да се направи един прекрасен мобилен робот! ...


Малко офтопик!!!

Миналата седмица ми идваше да си счупя главата в стената, че изпуснах да си купя прахосмукачка-робот за 65лв. Имаше си механични датчици за препядствия, както и ултразвукови, за да не пада по стълби.
За други подробности не се загледах, но като се навих да я купе вече липсваше, а може би 2 седмици никой не и обръщаше внимание.

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Как да направим Андройд
« Отговор #11 -: Декември 01, 2007, 05:15:40 pm »
Цитат на: "chwor"
Миналата седмица ми идваше да си счупя главата в стената, че изпуснах да си купя прахосмукачка-робот за 65лв.


И от мен малко офтопик..
Ето това вече е обидно... :) Наистина си е промоция! Струва си да се види такъв робот, а какво ли е да притежаваш... :)
Между другото, в някой от другите проекти мислех да направя някакъв почистващ робот... Но това - в бъдещето! :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!