Автор Тема: Помощ за управлението на LEGO робот  (Прочетена 16621 пъти)

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Помощ за управлението на LEGO робот
« -: Ноември 26, 2007, 11:04:11 pm »
Имам една идея за нещо между робот хуманойд,мобилен робот и LEGO робот,но не мога да измисля как да го оправлявам.Мисля да е с дистанционно оправление,но незнам как да го направя да работи и да върви от това дистанционно,може дистанционното и приемника да са от някоя игра4ка,но тогава ще може само да се движи напред,назад,наляво и надясно ами ако може и нещо друго като например имам идея за щипки отпред или отзад,но незнам как да го направя от дистанционното да се отварят и затварят.Всъщност не се сещам и за друг на4ин да се ползват но това е друг въпрос.Ето и още малко за дизайна на робота:Когато е исклю4ен той изглежда като нещо като кола,а когато се пусне може да се изправи тяло и да стане робот нагоре,а надоло-нещо като кола.Гърба ше е като покрив на кола.Също ако може някой да даде идея за ръцете как да се мърдат пръстите.Нещо като това http://www.youtube.com/watch?v=wbGtATW8AzI,ако sv_shady ми помогне и каже как го е направил ше съм му много благодарен.
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Помощ за управлението на LEGO робот
« Отговор #1 -: Ноември 27, 2007, 07:32:30 pm »
Няколко неща: Не знам колко е максимума на каналите в една радиоапаратура, но ще се наложи да преброиш тези, които ти трябват. Чрез елементарна аритметика ще установиш, че те ще са над 10, което нараства цената на апаратурата в аритметична прогресия. :-D
И още... Защо не започнеш с нещо по-просто? Примерно, някакъв ВЕАМ? Така си се хвърлил в дълбоките води... Прекалено много проблеми ще имаш в създаването на нещо подобно! И за да не остане този проект просто налудничава идея, трупай опит и след време (колкото трябва) ще пристъпиш към работа! :)
Поздрави и пожелания за успех!
Борислав

P.S. Можеш да прочетеш статиите в раздела "Буквар по Роботика"! Там има всичко основно! Разбира се, ще ти трябва още доста допълнителна литература, въпреки, че в нашето време четенето на книги не е особено популярно! И въпреки това... Ако искаш да знаеш, трябва да почетеш! :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

  • Гост
Помощ за управлението на LEGO робот
« Отговор #2 -: Ноември 27, 2007, 07:52:16 pm »
Максималния броя канали на радио-апаратура е 14.Ако искаш повече добавяш втори приемник и модул за връзка и управляваш чрез лаптоп. :clap:

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Помощ за управлението на LEGO робот
« Отговор #3 -: Ноември 27, 2007, 08:14:19 pm »
Да,ама вече съм ги схванал тия мобилни (LEGO в слу4ея) роботи.Скоро ше ми дадът схема за такъв мобилен,а пък това за хоманойда,може и да не стане.Само да разбера как (ако има начин) да го направа на дистанционно,дето да не е от друга играчка и да има копче за щипките.Тях съм ги измислил как да се движат,ако не може от дистанционното,то тогава от самия робот.
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Помощ за управлението на LEGO робот
« Отговор #4 -: Ноември 27, 2007, 09:03:15 pm »
Общо взето в тази тема май само си чешете езиците.
tar къде си тръгнал да правиш 'хуманоидно-мобилни" роботи, като от мненията ти изглежда, че доста основи ти липсват. Ръката съм я правил с много труд, четене и мислене.
Цитат
Да,ама ве4е съм ги схванал тия мобилни (LEGO в слу4ея) роботи.

Това ме уби. Какво си схванал на мобилните роботи ? То ако така се
"схващаше" само. Друго нещо - примерно някой сложен робот с радио управление мислиш, че има стотина канала ли ???
Виж сега ентусиазмът ти е хубаво нещо, вярно е, че в началото и аз бях тръгнал хумноид да правя, но после премина на крачещ робот с 6 крака. Сигурен съм, че дори не си отворил Буквара и темите за начинаещи, а и бих се учудил, ако имаш дори и основни познания в електрониката. Нямам намеренение да обиждам никой, но това не е начина. Тръгва се от най - елементраното към по - сложното. Я си представете, че в 1ви клас ти изтряскат по математика диференциално и интегрално смятане??? Нищо няма да стане. Същото е и тук не може да искаш да се занимаваш с трансформиращ се мобилен робот с радио управление и да не знаеш какво е транзистор, кондензатор, диод, интегрална схема и т.н.
Иначе ето ви едно ново клипче на ръката, с което участвах в откриването на рекламната кампания на една сериозна фирма: http://www.youtube.com/watch?v=M1TIQfeuJS4
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Помощ за управлението на LEGO робот
« Отговор #5 -: Ноември 27, 2007, 10:39:04 pm »
Чел съм буквара!
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Помощ за управлението на LEGO робот
« Отговор #6 -: Март 26, 2009, 04:38:20 pm »
Не искам ,който го чете да ми се смее  :oops:  Тогава нищо не разбирах и даже не знаех че ще трябват мотори за да се движи.  :lol:  И си мечтаех без да знам кое как може да се направи. :oops:  :oops:  :oops:
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

010101

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 6
    • Профил
Помощ за управлението на LEGO робот
« Отговор #7 -: Март 26, 2009, 09:49:29 pm »
Споко, аз няма да се смея.
Още не съм чел този буквар (;

Цитат на: "sv_shady"
tar къде си тръгнал да правиш 'хуманоидно-мобилни" роботи, като от мненията ти изглежда, че доста основи ти липсват.

А ти какви основи очакваш да има?
Момчето е на 12г.
Основите му са в гледането на анимационни филми за трансформери, и тъпи американски филми.
Можеби е разглобил някоя и друга механична играчка през живота си(и това би бил сериозен плюс).

И аз като си помисля на неговите години какво имах в главата.
Бях започнал да измислям нов вид компютър. Тоя компютър щеше да има светлинен процесор, всичката му памет щеше да е само оптическа(както при CD-тат самоче много по-съвършенна), щеше да прожектира холограми и щеше да е полу-прозрачен за да може когато го сложиш на светлина да акумулира цялата светлина в целия си обем...
И всичко щеше да работи само със светлина, и от никаква електроника и батерии нямаше да има нужда.
Та... аз и нямах кйознае какви познания по електрониката тогава (;
Много разводних, но какво имам в предвид.
Не се съмнявам, че един ден и такова чудо ще има(и като говорим и за твоята идея)
Пътят от идеята до осъществяването на тази идея е много дълъг.
А най-важното е да не се обезсърчаваш когато откриеш колко много детайли има и колко трудности трябва да преодолееш преди да постигнеш истински резултат. Изисква се много търпение, и постоянство.
Мисля, че именно постоянството е най-важното.
И ще прочетеш още 100x толкова буквари!
И не се шегувам! (:

поздрави
Росен Русев - гр.Сливен
\"Мечтател е този, който може да намери пътят си на лунна светлина, а наказанието му е да вижда зората преди останалите.\" - Оскар Уайлд

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Помощ за управлението на LEGO робот
« Отговор #8 -: Март 26, 2009, 10:09:57 pm »
От сега ти казвам най-големия недостатък на такъв вид комп е точно липсъта на захранване и батери защото като стане тъмно и ко праим :lol:
А що се однася до изказването на sv_shady колегата по скоро иска да каже че когато човек няма знанията и уменията по добре ще е да се захване с нещо по просто а не да се хвърля на големи работи не е искъл нито да го убиди нито да е груб както писах днес в друг мой пост четете между редовете а не приемайте сичко буквално не се ловете като удавник за сламка а мислете какво всъщност се цели с дадено исказване.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Помощ за управлението на LEGO робот
« Отговор #9 -: Март 26, 2009, 10:59:38 pm »
Тогава бях на 10-11 години.А сега съм на 12.И знаех само как да свържа жиците с тиксо.  :lol: с поялник не смеех да работя ,защото ме беше страх да не се изгоря.  :lol:  :lol:  :lol:  Когато реших да правя робота бях видял снимка на LEGO RCX с щипки.И това което съм описал мога да го направя ,но с дистанционно ,а не с контролери ,сензори и т.н.Идеята ми беше просто да севдига една част която няма никаква електроника ,а е само да изглежда добре   8)  Т.е. Една кутийка ,в която има едно кубче с "глава" ,която се вдига и сваля с едно серво например.
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!: