Автор Тема: Heat-Seeker  (Прочетена 8948 пъти)

Powerhead

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 1
    • Профил
Heat-Seeker
« -: Ноември 25, 2007, 06:59:44 pm »
Здравейте,
Занимавам се любителски с електроника и преди време ми хрумна следната идея за робот:
Два температурни сензора LM35, поставени от двете страни на робота, като сигнала от всеки бива усилен и подаден към моторче, и по този начин робота се управлява от разликата в оборотите на колелцата.
Проблема ми е с какво точно да усиля output-а им. Пробвах с LM324 да усиля, но нещо не потръгна, според няколко души нямала сила горката ИС да движи моторчета. В случай че има значение, бях я свързал, така че да са по два обръщащи усилвателя на мотор/сензор
(324 е четири усилвателя в един чип).

П.С. Забравих да спомена, макар че сигурно си пролича, че нямам почти никакъв опит в тая работа  :D .

П.П.С. Сега като се замислям, не знам дали сензорите ще успяват достатъчно бързо да отчитат промените.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Heat-Seeker
« Отговор #1 -: Ноември 25, 2007, 10:34:16 pm »
Ами тока от LM324 не стига на моторчетата. Изхода от LM324 трябва да управлява примерно един H-мост. Потърси във форума, точно днес писах една малко по - подробна тема за това.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

c82

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Heat-Seeker
« Отговор #2 -: Ноември 26, 2007, 02:19:01 am »
до колкото схващам искаш управлението на робота да се влияе от температа на двата датчика - движението ще е безцелно по описаният от теб начин ако искаш робота да върви към топлината ще се наложи да има 4 датчика по един от всяка страна на шасито и контролер DS18S20  е цифров датчик и методите с усилването на сигнали ще отпаднат - контролера ще приема информацията подавана от датчиците и ще корегира/насочва/завърта робота към най високата отмерена температура едва ли си струва  да се експериментира разлика в темепратурата от порядъка на 10 см не ми се вярва да има освен ако няма печка или нещо запалено от едната му страна
Даниел Василев - Гр. София