Автор Тема: СИ-ДИ Робот  (Прочетена 9511 пъти)

c82

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
СИ-ДИ Робот
« -: Ноември 20, 2007, 03:56:24 am »
още не съм кръстил гадта но си има шаси вече - една стара кутия от СИ-ДИ за компютър най много ме вдъхнови в шасито че цялото ще е затворено само една антена ще стърчи от него вратичката по случайност си е останала с моторчето и цялата механика и си работи тя ще влезне в употреба на момента. ако се сещате за врътката за осилване и намаляване която така и не се ползва на сидитата тя ще играе ролята на цифрите от 1 до 5 (цифрите ще получавам с АЦП-то (аналого-цифров-преобразувател)) при определена комбинация от 5 цифри ще може да се отваря вратичката чрез единсвеното копче кото си е по принцип на си-ди-то  (дупчицта за иглата ще бъде игнорирана откъкм механиката) на вратичката  ще са поместени някои от модулите дисплей от 3310 и конекторите за програмиране. от други 5 ще се пуска и спира като цяло робота(което ще рече че ще има един модул който ще е нон стоп включен.  буксата за слушалките ще служи за зареждане на батерията - подбрал съм 11 волтова 1200мА. контролери съм подбрал PIC16F877A и PIC16F628A чудя се редукторите дали да са ремъчни или със зъбни колела утре ще пусна снимки и допълнителна информация за "проекта"
Даниел Василев - Гр. София

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
СИ-ДИ Робот
« Отговор #1 -: Ноември 20, 2007, 03:06:51 pm »
Звучи интересно :) Какво ще прави робота ? Само мобилен робот или ще има някаква специална функция ? Какви мотори ще ползваш ? За редукторите, сам трудно ще направиш хубав редуктор със зъбни колела, трябва ти нещо готово, но с ремъчните не стои така въпроса.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
СИ-ДИ Робот
« Отговор #2 -: Ноември 20, 2007, 06:58:13 pm »
Може би преди около седмица ми беше хрумнала идеята за мобилен робот, който се ориентира в определено помещение, с шаси, базирано на старото CD което ми се намира в Стара Загора. :) Ако успея да подкарам двигателите от Хард-дискове, това би ми спестило доста главоболия в отношение мотор-редуктор. :) Но...за това времето ще покаже.

А що се касае редукторите, вярно е, че е трудно да се направят зъбни колела... По-добре редуктори, които се предлагат на пазара (като тези на Светльо). При ремъчните предавателни кутии не знам как е поведението, но според мен също би трябвало да се получат задоволителни резултати... :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

c82

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
СИ-ДИ Робот
« Отговор #3 -: Ноември 20, 2007, 09:45:01 pm »
като за начало ми хрумна следното:  да му се задават кординати (напред,назад, наляво, надясно ) например 100 см на пред и 50 на дясно и той независимо от препядствията по пътя му да отиде от точка А до точка Б снощи или по точно рано сутринта подкарах инфраред датчик липсват ми някои от елемтите за ултразвуковия иначе и него да бях подкарал до сега  :twisted: имам 2 "врътки" от една старичка мишка които ще използвам за рутационните енкодери ( робота ще е със задвижване тип "танк" или по точно "бобкат") които ще са по един от всяка страна за да може Си-ДИ-то да върви правилно и да знае кокво точно разстояние е изминало имах още една идея но за нея още не съм решил -  инфраред датчици на задната страна за да не се блъска на заден ход и ултразвукови на предната страна монтирани на самата вратичка :clap:
Даниел Василев - Гр. София