Автор Тема: Идеята ми  (Прочетена 16600 пъти)

gogott

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Идеята ми
« -: Октомври 05, 2007, 02:02:33 pm »
То това е малко и като въпрос.Мисля да си направя роботче-4-5 кила,не от онея с оръжията,ами просто да му се кефя.Нека почвам с идеята си.Ще си купя една от онея китайски играчки дето са с радио контрол но  да върви само напред и назад.После ще си набавя 12V акумолатор за кола.Ще ида  в някое гробище за коли и от там ще си взема две моторчета от чистачки за кола-12V.После ще си направя шаси и ще монтирам двигателчетата.От другата страна ще сложа или едно или две колелца.После разглобявам китайския боклук и му ползвам RC-то за двете гуми.Така ще може да завива и да върви напред с единствения недустатък-няма да може да се върти на място,но все пак тов ае 2рият ми робот.И накрая ще монтирам акумолаторчето.Въпросът ми е такъв:Ще могат ли 2 12V моторчета за чистачки да задвижат 4-5 килограмовото нещо?И може ли едно акумолаторче да ги задвижва?Благодаря за вниманието.

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Идеята ми
« Отговор #1 -: Октомври 05, 2007, 04:04:46 pm »
И двете неща може, лично съм го пробвал, ама обърках предавателните числа и не завиваше. Има обаче проблеми: 1во - къде в българия гробище за коли - циганите вече всичко да са дали на скрап и да е имало.
2ро - не може да използваш директно оправлението от китейската количка, защото тока през моторите е м/у 2.5А и 12А - просто ще избиеш всички транзистори по трасето. Препоръчвам ти да оправляваш с RC-то релета, които да поемат през тях големият ток.

Общо взето това е, пожелавам ти успех, може да пратиш някое клипче.
Димитър Бояджиев, гр. София

gogott

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Идеята ми
« Отговор #2 -: Октомври 05, 2007, 05:06:23 pm »
Да ти кажа до сега не съм разглобявал китайска играчка,и като го направя ще разбера как да оправя този проблем.Миналия ми робот беше с кабел към два ключа за задвижване.А тока идваше от преубразувателче от йоника.Пък проблема с гробището за коли не мога да го реша аз.Ще трябва да търся доста  :(
Всичко добро и мерси.

gogott

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Идеята ми
« Отговор #3 -: Октомври 05, 2007, 06:14:57 pm »
Meрси че ме поправи:clap:

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Идеята ми
« Отговор #4 -: Октомври 05, 2007, 07:10:55 pm »
Цитат
gogott     
Ще използвам редуктор за силата на двигателите Аплодисменти


Това само показва колко много има да учиш. Защо не започнеш от темите в буквара ? Не знам какво мислят другите, но след като нещо е с дистанционно и не разполага със дори и един най - елементарен сензор(примерно за допир), според, чийто изход да "взема някакво решение" не е робот. Според мен нещо движещо се напред и назад с дистанционно определно не е робот. А иначе помисле върху идеята, че само с още един радио предавател от китайска играчка робота ще може да се движи на всякъде.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Идеята ми
« Отговор #5 -: Октомври 05, 2007, 10:34:55 pm »
Тук трябва да се съглася с sv_shady. А за моторите не от гробище за коли, а втора употреба авточасти търси.
Димитър Бояджиев, гр. София

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Идеята ми
« Отговор #6 -: Октомври 07, 2007, 03:54:15 pm »
Цитат на: "DataMatrix47"
Тук трябва да се съглася с sv_shady. А за моторите не от гробище за коли, а втора употреба авточасти търси.


Двигателите от чистачки за кола са доста подходящи! :) А за апаратурата... Става, но търси радиоуправляемо танкче... Оттам и редуктори можеш да вземеш. Но ще трябва да гониш около килограм тегло. :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Constantin

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 1
    • Профил
Идеята ми
« Отговор #7 -: Октомври 22, 2007, 01:08:55 pm »
4-5 килограма? Незнам защо аз имам съвсем друга представа за теглото на автомобилен акумолатор

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Идеята ми
« Отговор #8 -: Октомври 24, 2007, 12:45:43 am »
Цитат на: "Constantin"
4-5 килограма? Незнам защо аз имам съвсем друга представа за теглото на автомобилен акумолатор


Защо мислиш, че ще стане само с него? :) Трабантите имат и по-малки... :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

spookyboy

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Идеята ми
« Отговор #9 -: Октомври 24, 2007, 12:53:51 am »
Защото човеко такъв мисли да ползва  :D
Станьо - 20г. - извън чужбина

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Идеята ми
« Отговор #10 -: Декември 02, 2007, 10:03:45 pm »
Най-добре си намери апаратура от играчка с всички възможни посоки. С нея ще можеш да направиш малка платформа. Иначе ще ти трябва нещо по-така... Примерно, хубава радиапаратура, и да превключваш чрез метода "суич" - отклонение на сервомашинката затваря контакта, и мотора се върти. :) Подробно можеш да видиш в книгата "How to build your own combat robot" - едно много полезно четиво по тази тема! :)
Успех!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!