Автор Тема: Подходящ микроконтролер  (Прочетена 12301 пъти)

apple2

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Подходящ микроконтролер
« -: Октомври 02, 2007, 02:42:07 pm »
Изключително се радвам че разбрах за този форум, който е един от малкото по тази тема.
Все още съм много начинаещ и искам да преодолея началния страх от програмирането на микроконтролер, за това искам да се захвана с нещо просто и ми е необходим по-елементарен (и евтин) микроконтролер. Интересувам се кой ще е подходящ и съвместим с елементарния програматор на lpt (с четирите съпротивления). Също се интересувам от примерна литература за начинаещи. Благодаря предварително.
Поздрави!

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Подходящ микроконтролер
« Отговор #1 -: Октомври 02, 2007, 03:01:11 pm »
Здравей,
Трудно е да ти дадем точен съвет.За всеки е индивидуално.Аз лично предпочитам за момента да работя с PIC-микроконтролерите.
Има колеги тук които се кълнат в AVR.
Горе долу цените са между 5 и 10 лева за ниския клас.
Нямам представа какво е нивото на познанията ти,но ако те са общи е по-добре да погледнеш първо "Буквара " тук във форума.После да направиш малко схемички с дискретни елементи и ако си от София можеш да дойдеш някоя вечер в клуба за да видиш,какво правим и да се ориентираш в нещата.
Иначе огледай се за литература в гугъла.Ако владееш някакъв западен език (което вече е задължително)виж какво можеш да намериш за начинаещи и започни с контролера,който е лесен и простичък и постепенно ,когато свикнеш с неговото програмиране ще знаеш какво ще ти трябва за в бъдеще.Аз бих те посъветвал за PIC 16F84A.Има много литература и схеми за него.Има и готови програмки и обяснения в нета.Има и книга на български.
Но отново важи това,на какво ниво си.
 :)
Слави Петков
София 49г

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Подходящ микроконтролер
« Отговор #2 -: Октомври 02, 2007, 07:25:31 pm »
и аз те съветвам с 16ф84а   по лесен е пък има и възможности ;)  не че другите нямат де ама на мен ми е по лесен

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Подходящ микроконтролер
« Отговор #3 -: Октомври 02, 2007, 10:14:26 pm »
И аз препоръчвам PIC16F84A, но при него си трябва по-сложен програматор (малко повече елементи от само 4 резистора) и той се вкл. към COM порта най-често. Иначе е супер за начинаещи.
AVR-ите са с по-простия програматор. Както каза Слави, имаме и не този вид контролери поддръжници и те е добре да си дадат мнението тук.
Димитър Бояджиев, гр. София

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Подходящ микроконтролер
« Отговор #4 -: Октомври 03, 2007, 12:30:35 am »
Да се явя аз като защитник на AVR :) Смятам че са доста добри за начинаещи има и безплатен C компилатор за тях, а и са по-евтини от пиковете. Доста от любителските проекти по роботика са базирани на тях.  Основен недостатък е че почти няма литература на български за тях. Аз се опитвам да пиша теми  за начинаещи, но още не съм го завършил изцяло. Относно цените ATMEGA8 който дискутираме из форума може да се намери за около 3.90 лв, а подобрения вариант ATMEGA88  е около 4,50 лв и бих каза че слага в малкия джоб PIC16F84 :) Програматора наистина е елементарен и се прави лесно.
В крайна сметка важно е човек да има идея за микроконтролерите като цяло отделните архитектури се научават.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

apple2

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Подходящ микроконтролер
« Отговор #5 -: Октомври 06, 2007, 09:45:04 pm »
Благодаря за бързите отговори.
Ще проверя за ATMEGA8 и PIC16F84 в местния магазин за електроника (от Видин съм). Изненадан съм че цените не са ужасяващо високи - незнаех какво да очаквам.
Благодаря много за информацията, като направя нещо ще се похваля ;)

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Подходящ микроконтролер
« Отговор #6 -: Октомври 06, 2007, 11:26:01 pm »
Я, видин! Аз лятото съм там.
Такам.
Не знам дали знаеш, но има 3 магазина във Видин за електроника. Единия е Електрона, до черквата "Св. Димитър".
Вторият е на отсрещният ъгъл на кръстовището с "Къщата с куклите". Казва се "Магазин електронни компоненти", аз от там най-много пазарувам. (жк Вида, бл14-партер, до кафето)[tel 606-401, 0884 447 906, 0899 856 623 - Маргарита Иванова]
Третият е на пазара - Микрогруп еоод - магазин за електронни компоненти и озвучителни тела - общински пазар обект номер 109; tel 094 607 355, 0878 70 64 10, 0878 70 64 11; [email protected].

Скоро ще направя една системка за магазините за електроника по градове, имам и снимки на тези във Видин, ама нямам много свободно време.
Димитър Бояджиев, гр. София

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Подходящ микроконтролер
« Отговор #7 -: Октомври 07, 2007, 01:17:13 pm »
@apple2 ако имаш проблем с намирането на микроконтролерите, обади се ще организираме доставка от София :) Тази система вече е изпитана.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.