Автор Тема: Човекоподобен BEAM робот  (Прочетена 25851 пъти)

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Човекоподобен BEAM робот
« Отговор #15 -: Октомври 01, 2007, 09:22:28 am »
Интересна тема! Човекоподобен ВЕАМ-робот би бил предизвикателство за всеки роботостроител! :) Лично аз имам разработен робот с четири примитивни крака,движещ се посредством мотор от телефонен апарат-чрез вибрации! За повече информация, виж статията за "СЕБ"! А що се  касае човекоподобността... Всъщност, андроид ли искаш да направиш? :? Само с Л293 лично аз не знам по какъв начин би могло да стане. :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Hoseto

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 9
    • Профил
Човекоподобен BEAM робот
« Отговор #16 -: Октомври 01, 2007, 03:33:32 pm »
sv_shady беше прав когато пусна моторчето (тестовете ги правя на 5 волта)кракът не помръдва :( .а като пусна моторчето почва да се върти като лудо и ми се омотават кабелите :shock: .Опитах и на 8 волта, но същото.
Ще продължа конструкциата,но ще трябва и да потърся други по мощни моторчета.

@mohaha При писането на програма за ПИК-ати си му пишеш колко време ще се върти.

@Borislav Да това което правя е нещо като андроида горе в ляво на индекса на форума, само че от конструктор.

Днес почвам да чета за пиковете имам първата част за да мога да напиша програмата.Аз всъщност имам една написана,която действа с 4 светодиода.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Човекоподобен BEAM робот
« Отговор #17 -: Октомври 01, 2007, 09:45:08 pm »
Толкова мощни моторчета няма да намериш, трябват ти РЕДУКТОРИ :!:
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Hoseto

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 9
    • Профил
Човекоподобен BEAM робот
« Отговор #18 -: Октомври 03, 2007, 11:05:39 am »
Дали ще можеш да пратиш схема или снимка на поне един редуктор

spookyboy

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Човекоподобен BEAM робот
« Отговор #19 -: Октомври 03, 2007, 01:01:12 pm »
Ето ти цяла страница :)
http://www.pololu.com/products/gearbox.html

мисля че това
 е подходящо за твоето начинание, но сирьеньето е с пари дет се вика
 :(
Станьо - 20г. - извън чужбина

Hoseto

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 9
    • Профил
Човекоподобен BEAM робот
« Отговор #20 -: Октомври 04, 2007, 10:42:35 am »
Извинете ме не съм знаел какво е редуктор мислех че по него има разни съпротивления или нещо от този род,но то било съвкупност от зъбни колелца.Съжалявам за грешката.

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Човекоподобен BEAM робот
« Отговор #21 -: Октомври 04, 2007, 12:12:13 pm »
За краката на робота най-често се ползват серво-машинки (модифицирани), или стъпкови мотори. В интерес на истината, стъпковите мотори са много скъпи! За ВЕАМ просто не си струва! Имам една "шантава" идея за "крачещ робот", който се прави сравнително просто, която днес ще споделя с останалите в клуба, и ще помоля някой да направи скица, за да видиш нагледно! И пак ще спомена, че крака доста трудно ще направиш андроид без програмиране! Можеш да видиш темата ми за "ВЕАМ - крачещ робот", но това пак не е на ниво андроид! :)
Трябва да се помисли...
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Човекоподобен BEAM робот
« Отговор #22 -: Октомври 04, 2007, 02:21:11 pm »
Точно примерно за крак на крачещ робот се използват нормални сервота, немодифицирани. А пък за стъпковите мотори - те са доста по - евтини и доста по - достъпни от сервотата, но не съм сигурен, че ще свършат работа и по точно дали ще имат достатъчно голям въртящ момент.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

  • Гост
Човекоподобен BEAM робот
« Отговор #23 -: Октомври 05, 2007, 12:35:52 pm »
мисля,че сервота от конрад по 11лв. ще станат.Доста за издържливи с самолета на Правец кацнах по гръб-и машинките бяха здрави без изронени зъби. :clap:

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Човекоподобен BEAM робот
« Отговор #24 -: Октомври 05, 2007, 07:17:51 pm »
Ми виждаш какви са им характеристиките, сядаш чертаеш и смяташ дали ще станат. По - важната характеристика е въртящ момент, а не "издържливост". То заради това и няма такава. Ако върху сервото действат сили по - големи от указаното ще се развали.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания