Автор Тема: Доста почетох и открих някои пропуски ...  (Прочетена 10477 пъти)

kiler_4o

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Доста почетох и открих някои пропуски ...
« -: Септември 18, 2007, 08:24:39 pm »
Не знам аз ли пропускам или вие, но ето за какво става въпрос:
Нов съм в роботиката и ми е малко гадно, че пиша като знаещ, но въпреки, че съм се занимавал много с механика, електроника, електротехника и програмиране на микроконтролери (четирите по отделно :D ) - не съм правил нищо, което да взима само решения (въпреки, че като се замисля, не е толкова трудно - написваш програмата, вкарваш я в микроконтролера и остава механиката, която вече е малко по-трудна) ...
е ок, да кажем, че ще направим един Line tracer ... и да кажем, че е много добър и проследява линията много бързо с ... 5 датчика примерно ... НО... направили сме го с много широки гуми, мощни мотори, съвсем малки редуктори и е много тежък (разбирате ли на къде бия ? :) ) Пускаме го по линията и той тръгва ... засилва се и хоп - на линията изскача дете (не питайте от къде се е взело, до колкото знам щъркелите ги носят :D - просто давам най-лошия пример) - и какво ще правим сега ? Не можете да го стигнете, детето му се радва и му стои на пътя ... е - тук идва една моя идея, която може и да сте реализирали, просто аз не я срещнах ... евтин easy remote shutdown :) Вадите с майсторско и прецизно движение лазерното фенерче от джоба и "стреляте" по инфрачервения фототранзистор на "покрива" на робота ви ... и какво става - забравили сте да го свържете   :lol:  шегувам се естествено :) Робота се изключва и детето го унищожава без опастност за живота си ... та искам да ви питам - имате ли някакви прости решения за remote shutdown или спирате роботите си ръчно ?
Още нещо - искам да ви питам, на някой от тук занимава ли му се с МАКРО робот ? Като казвам макро имам предвид нещо с джанти ''13 и двг :D за сега толкова :) Като за първо мнение добре се справям :D
..:://Club Fiat Bulgaria member\\\\::..
Fiat Punto Mk.II 1,2MPi 8V \'01 Go!

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Доста почетох и открих някои пропуски ...
« Отговор #1 -: Септември 18, 2007, 10:28:54 pm »
Ми по принцип нищо не пречи един IR датчик за растояние отпреде да го спира. За макро робот бях почнал да правя един с 13.5нютон-метра въртящ момент, ама обърках предавките и нещеше да завива. За сега ще се занимвам з малки роботи, до 20x20см.

/offtpk./Между другото, хубаво пунто :zubi:
Димитър Бояджиев, гр. София

kiler_4o

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Доста почетох и открих някои пропуски ...
« Отговор #2 -: Септември 18, 2007, 10:50:33 pm »
Мерси :) Аз имах предвид, че започнахме да правим бъги от един вартбург, но се пръснахме да учим наляво-надясно и затова сега не мога сам да го довърша, а винаги съм си мислел за радиоуправляема или самоуправляваща се кола (последната я видях по discovery в едно състезание с такива и очите ми останаха там) ...
..:://Club Fiat Bulgaria member\\\\::..
Fiat Punto Mk.II 1,2MPi 8V \'01 Go!

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Доста почетох и открих някои пропуски ...
« Отговор #3 -: Септември 18, 2007, 11:35:22 pm »
По принцип с истинска кола може да стане с малко електро мотори ( ако си гледал един път по Discovery Mythbusters ) там правиха една. ама ако ти сам я правиш малко ще ти е трудно примерно за робот защото трябва да намериш предавки и с серво да ги превключваш според датчиците и става дълга и широка. А само за радио-оправляема ако говорим за голям двигател (както казваш от варбург) според мен ще е много опасно за забавление  :twisted:  ( създанието може да убие създателия  :twisted:  ) така и с робота. Но попринцип мисля че с желание може да се постигне ( Има ли желание има и начин, ако няма желание намираме оправдание.  :) ), но ще трябват и пари... ( защо подяволите всичко опира до парите?! ).
Това е от мен. Чао и лека нощ на всички.
Страхил, 18 год. гр. Монтана

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Доста почетох и открих някои пропуски ...
« Отговор #4 -: Септември 19, 2007, 02:18:22 pm »
kiler_4o Типично твой стил, поне от това което съм виждал и по другите форуми от теб. Не си направил един най-най-най-прост робот, а си тръгнал да ми правиш ВАРБУРГ с дистанционно....... Позамисли се малко. Имаш ли представа как се управлява дори и един прост мотор. Имаш ли представа от RF модули ? Ако си програмирал само 16Ф84а не се брои за достатъчен опит.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

kiler_4o

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Доста почетох и открих някои пропуски ...
« Отговор #5 -: Септември 19, 2007, 02:58:25 pm »
Цитат на: "sv_shady"
kiler_4o Типично твой стил, поне от това което съм виждал и по другите форуми от теб. Не си направил един най-най-най-прост робот, а си тръгнал да ми правиш ВАРБУРГ с дистанционно....... Позамисли се малко. Имаш ли представа как се управлява дори и един прост мотор. Имаш ли представа от RF модули ? Ако си програмирал само 16Ф84а не се брои за достатъчен опит.

Aко смятах да го правя сам щях ли да пиша тук ? Най-добре се научава нещо когато помагаш на някой да го направи, ако разбираш какво имам предвид ... Аз доста разбирам от ДВГ и автоелектроника (при вартбурга единствената такава е ел. запалването :) ) и това ще помогне, а с програмирането ще се заеме някой, който наистина разбира (и с електрониката евентуално, но там ще помагам) ... За сервота и степмотори - имам чистачки, приятели в автоморги и т н ... А за безопастността - ако ще се прави нещо такова ще се прави за каране по пресечени терени или големи писти, а не по път, където може да изникне дори животно ... аз не искам да пазя само хората, но и животните ... :)
едит: а за това, че не съм направил нито 1 робот - тези дни смятам да започна и евентуално завърша първия си ... но все още обмислям какъв да е точно ... Имам доста части вкъщи (оптоелектроника, някои маломощни електромотори по 3, 9 волта, степ мотори ... май само сервота нямам :) А може и да имам, просто да не съм ги извадил от нещо :) )
Между другото sv_shady - ако не беше ти - сега нямаше да пиша тук :)
п.п. Снощи още като дръпнах "Програмиране на PIC микроконтролери - част 1" - веднага прочетох първите 50 страници :D Много интересно, въпреки, че до тук повечето информация я знам ... но допълних някои дупки ...
..:://Club Fiat Bulgaria member\\\\::..
Fiat Punto Mk.II 1,2MPi 8V \'01 Go!

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Доста почетох и открих някои пропуски ...
« Отговор #6 -: Септември 19, 2007, 06:11:01 pm »
Не ми се струва практично да управляваш кола по радио... Непрактично е! :-D Най-напред направи нещо малко, и постепенно решавай големите проблеми. Като цяло, искаш да направиш RC-играчка в мащаб 1:1. Това е скъп процес по изработка. Мощни двигатели, защото сервото няма да е достатъчно (мисля, че максимума му е 3 кг..) С волана и педалите ще се справиш лесно, с мотори от инвалидни колички. За скоростния лост дори не мога да си представя какво можеш да използваш! Все пак, успех! Интересно начинание! :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Доста почетох и открих някои пропуски ...
« Отговор #7 -: Септември 19, 2007, 06:31:38 pm »
Ами не лимита в никакъв случай не е 3кг има и титаниеви сервота около 120кг, но да не казвам пари :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

kiler_4o

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Доста почетох и открих някои пропуски ...
« Отговор #8 -: Септември 19, 2007, 10:49:10 pm »
Цитат на: "Borislav"
Не ми се струва практично да управляваш кола по радио... Непрактично е! :-D Най-напред направи нещо малко, и постепенно решавай големите проблеми. Като цяло, искаш да направиш RC-играчка в мащаб 1:1. Това е скъп процес по изработка. Мощни двигатели, защото сервото няма да е достатъчно (мисля, че максимума му е 3 кг..) С волана и педалите ще се справиш лесно, с мотори от инвалидни колички. За скоростния лост дори не мога да си представя какво можеш да използваш! Все пак, успех! Интересно начинание! :)

за скоростите моторчета от централно заключване (вартбурга е с долни скорости :) ) видял съм го как точно действа и съм сигурен, че моторчетата ще свършат работа ... но това беше единствено ако на някой друг също му се занимава, аз сам никога не бих тръгнал да го правя ...
..:://Club Fiat Bulgaria member\\\\::..
Fiat Punto Mk.II 1,2MPi 8V \'01 Go!