Автор Тема: Чужди проекти за BEAM-роботи (Схеми, изработка)  (Прочетена 37380 пъти)

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Чужди проекти за BEAM-роботи (Схеми, изработка)
« Отговор #15 -: Януари 19, 2008, 10:10:38 am »
Цитат на: "little_spiro"
здравей! всъщност визирах соларния панел.. а да знаеш нещо


Здрасти пак! Не съм дочакал снимката да зареди, и си помислих, че си снимал само мотора... :) А за соларен панел...нищо не мога да кажа. Добре е да е около 4,5-5V. Ще ти дам информация за батерия от калкулатор:
Rh = 27 Om;
На сянка - 0,3V, 0,3 mA;
Перпендикулярно до прозорец- 2,5 mA, 0,5V;
Към слънцето - 3,4 mA, 0,55V.


Малко се отплеснах.. :) Та за Photopopper-a... Засега е замразен проекта, защото не мога да намеря соларен панел. Имам батерия от калкулатор, и чакам отнякъде да паднат още една-две. :)
За него използвах схема на Соларботикс (всичко на всичко - 24 ст. ми излезе целия прокт). В последствие установих, че схемата не работи и я коригирах. В темата ми я има, точно тук! Направо можеш да сглобяваш и Photopopper-a е готов! Само, ако използваш соларен панел, не забравяй кондензатора (~4700uF)!
Това е от мен засега! Успех! :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

IvanBinev

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Чужди проекти за BEAM-роботи (Схеми, изработка)
« Отговор #16 -: Октомври 22, 2009, 10:04:24 am »
Здравейте,току що се регистрирах в този сайт мноооогоо гот! :) Разгледах сайта на първия робот и реших да си го направя.Имам обаче един проблем :?: Не съм правил подобни гадинки и частите от които е направено роботчето на англйиски не ги разбирам.Питането ми е може ли някой да ги помести тук или на е-мейла както са си на български.Всичко ще си поръчам по интернет както моя съгражданик от Хасково :)Смятам бубулечката да я направя 1:1 както е дадена в сайта.Разбира се ще кача снимки и видео само да си изнамеря частите!Ако някой може да ми помобне ще съм много благодарен......и задължен :)

Zlatko

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Чужди проекти за BEAM-роботи (Схеми, изработка)
« Отговор #17 -: Януари 17, 2010, 09:13:09 pm »
Цитат на: "Borislav"
Втората схема за BEAM-робот със слънчева батерия

Също е транзисторна, както виждате. Тя е подобие на второто усложнение на "Най-лесния робот". Това е доста по-евтиният вариант, защото транзисторите са стотинки, в сравнение с L293D, която е 3.04 лв! :)


Благодаря много за схемата, обаче може ли някакви параметри или модела или серията на това което подозирам да бъде фоторезистор.(и дали подозирам правялно)

Благодаря предварително.

П.П. Запалих се на скоро и това ще бъде втората буба (тази от втория пост).
I\'m the Devil,
I love Metal!