Автор Тема: Въпрос относно 2 датчика  (Прочетена 10719 пъти)

Methuselah

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Въпрос относно 2 датчика
« -: Септември 12, 2007, 03:34:47 pm »
Днес си взех следните неща от пасат: един фототранзистор BPW77NB, един инфрачервен приемник и един предавател (от по 60ст. не като тези в конструктор бг)
1. На фототранзистора кое краче какво е? гледах в datasheet-а, но не пише. Въпросния datasheet лесно се намира като се напише в гугъл модела

2. За приемник трябва ли ми таймер 555 или може директно през микроконтролер да му се подават 38 кхц?

3. Пак за приемник - има само 2 крачета а във темата за инфрачервения датчик е показан един с 3. Как да извадя сигнал от него?

Мерси предварително.

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Re: Въпрос относно 2 датчика
« Отговор #1 -: Септември 12, 2007, 04:28:29 pm »
Цитат на: "Methuselah"
Днес си взех следните неща от пасат: един фототранзистор BPW77NB, един инфрачервен приемник и един предавател (от по 60ст. не като тези в конструктор бг)
1. На фототранзистора кое краче какво е? гледах в datasheet-а, но не пише. Въпросния datasheet лесно се намира като се напише в гугъл модела

2. За приемник трябва ли ми таймер 555 или може директно през микроконтролер да му се подават 38 кхц?

3. Пак за приемник - има само 2 крачета а във темата за инфрачервения датчик е показан един с 3. Как да извадя сигнал от него?

Мерси предварително.


 Средното краче е база и го връзваш към захранването, например. Другите две крачета са колектора и емитера и според Шишков, колектор-емитер е 10-100 пъти по-малко от емитер-колектор, така че ще ти трябва омметър да ги изпробваш.

 За другите две неща, не знам, не съм се занимавал и не ща да те излъжа. Вероятно имаш две крачета, защото е предвидено второто за сигнала, а първото за захранването, но само гадая.
Иван Занев - град София

Methuselah

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Въпрос относно 2 датчика
« Отговор #2 -: Септември 13, 2007, 03:13:44 pm »
Мерси. Оказа се, че просто не съм видял. На една от графиките в даташийта си е пишело. Аз иначе питах понеже крачетата са на триъгълник.

П.С. само за да съм сигурен: колектора към +5 волта през резистор; базата към земя (-) и емитера към каквото ми трябва, нали?

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Въпрос относно 2 датчика
« Отговор #3 -: Септември 13, 2007, 07:54:58 pm »
май за предаватела ще му е нужно генератор , а предаватела какво представлява иначе да не инфрачервен излъчвател

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Въпрос относно 2 датчика
« Отговор #4 -: Септември 14, 2007, 10:38:02 am »
Такаам, значи гледам проблема с фототранзистора го изяснихте. Сега остава и проблема с инфрареда. Значи всичко зависи от приемника. Ако е с 2 крачета предполагам че при попадането на инфрачервена светлина върху него си изменя съпротивлението (нещо като фоторезистор) Не знам обаче дали има носеща честота, ако има ще е небходимо да тя да се генерира, за да може инфрачервения светодиод да излъчва светлина с необходимата честота. Предполагам че ще може да се генерира с микроконтролер.
П.С. Това за инфрачервения приемник са само предположения, докато не разбереш какъв модел е няма да знаем със сигурност. Потърси модела nинфраред приемника. Ако трябва отиди до пасат и ги питай.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Methuselah

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Въпрос относно 2 датчика
« Отговор #5 -: Септември 16, 2007, 06:57:54 pm »
Понеже имам още въпроси направо ще питам тук.
Намерих си фотодиоди с по две крачета, но и двете са еднаква дължина. Все пак са диоди и работят само в едната посока и не знам как да ги свържа. Диода представлява следното нещо:

(Крачетата изглеждат различни, понеже е под ъгъл)
Отпред има едно прозорче през което се виждат краищата на пиновете, но са абсолютно еднакви, не като на светодиодите.
Кво да правя?

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Въпрос относно 2 датчика
« Отговор #6 -: Септември 16, 2007, 07:34:45 pm »
Цитат на: "Methuselah"
Понеже имам още въпроси направо ще питам тук.
Намерих си фотодиоди с по две крачета, но и двете са еднаква дължина. Все пак са диоди и работят само в едната посока и не знам как да ги свържа. Диода представлява следното нещо:

(Крачетата изглеждат различни, понеже е под ъгъл)
Отпред има едно прозорче през което се виждат краищата на пиновете, но са абсолютно еднакви, не като на светодиодите.
Кво да правя?


Намери Даташит за съответния модел! Там трябва да има спецификация на фотодиода! Виж и дали няма някаква маркировка. :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Methuselah

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Въпрос относно 2 датчика
« Отговор #7 -: Септември 16, 2007, 08:41:38 pm »
Datasheet не намерих, маркировка може да се каже че има. На единия пише 075 Т9, на другия 075 Т1.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Въпрос относно 2 датчика
« Отговор #8 -: Септември 16, 2007, 09:09:10 pm »
За фотодиод или за светодиод говориш ? Защото нещата стоят доста, доста  различно.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Въпрос относно 2 датчика
« Отговор #9 -: Септември 16, 2007, 09:20:16 pm »
sv_shady и аз се обърках по-рано. Мартин говори за фотодиод, не за свето
Иван Занев - град София