Автор Тема: Beam крачещ робот  (Прочетена 15369 пъти)

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Beam крачещ робот
« -: Февруари 01, 2009, 10:54:42 pm »
Здравейте ентусиасти!
Значи покрай това да изчета почти всички мнения и постове във форума и аз се зарибих да направя робот,а никога не съм правил такова нещо,занимавам се с електроника и съм запознат горе долу с основните неща.Така значи искам да си направя крачещ робот със 8 крака,механиката я намерих,колко ще е реалистичен няма значение важното е да стане да върви.  :-D  .Със л293д ще управлявам краката му които се задвижват със два мотора,схемата я взаимствах от най-лесния бийм 3-та част,само че не със транзистори реагиращи на светлина ами сметнах за по-добре да са инфрачервени за да не се притеснява паячко от сянката и да крачи гордо из стаята  :-D   :-D  .Приемника е tsop1238, а за да модулирам със излъчватела честотата му 38кhz сметнах за подходящо едно китче от неомонтана

http://hobby.neomontana-bg.com/kit154.htm#

Мисля че няма да се получи лошо, скоро ще му направя схемата на пайнта и ще я постна. Ако някой има забележки или идей нека да сподели , виждам че в този форум всички си помагат  :)

А имам и идея със още една 293 или със транзистори да направа роби да има глава и да я мърда в зависимост от светлината,но трябва е със един мотор  предполагам и затова трябва другите изходи на интегралата да са към него а не към втори такъв!Само трябва се обръщат полюсите за да се връцка. четох теми за h-bridge , но искам да е електронно и затова измислих една схемичка със релета ,но незнам дали е правилна и ще е пусна да я разгледате и коментирате!
Благодаря ви за вниманието!!!

краката са разменени на интегралата вместо 1 и 2 са 3 и 6 и вместо 3 и 4 са 11 и 14



http://pics.data.bg/categories/1/%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B8/58c08f32d69d9d8463217eb8b41d9a7e/%D1%81%D1%85%D0%B5%D0%BC%D0%B02
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

zbytsam

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 256
    • Профил
    • http://genadi.masoko.net
Beam крачещ робот
« Отговор #1 -: Февруари 01, 2009, 11:18:10 pm »
Браво, ще ми е интересно да видя и механиката.
гр. София

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Beam крачещ робот
« Отговор #2 -: Февруари 01, 2009, 11:23:04 pm »
Може ли малко да разясниш схемата  :?  Аз не разбрах нищо и L293D не е със 4 крачета + и - а със 16
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Beam крачещ робот
« Отговор #3 -: Февруари 01, 2009, 11:23:23 pm »
механиката е е от този сайт стори ми се най лесна и ефективна като за такова нещо ама все немога да намеря зъбните колелца и ми е гадно че немога да започна да го правя...
http://www.valentiniweb.com/piermo/robotica/pages/spider_topview-l_jpg.htm


крачетата не са толкова,просто съм посочил само тези който са важни за схемата....
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

zbytsam

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 256
    • Профил
    • http://genadi.masoko.net
Beam крачещ робот
« Отговор #4 -: Февруари 01, 2009, 11:30:20 pm »
то и аз срещам мъка със зъбните колела , замислям да ходя до някой голям сервиз за видеа и подобни и да ги навия да ми събират.

Лего е другия вариант,ама си е набутване.
гр. София

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Beam крачещ робот
« Отговор #5 -: Февруари 01, 2009, 11:35:13 pm »
Гледах аз разни конструктори ама или няма достатъчно или трябва да дам 50 лева и да не използвам всичко останало,идея е от водомери,има едни големи водомери със адски много колелца вътре ама те пък още по трудни за намиране,разните му там флопита,сд-та и такиа докат не събера... ;)
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Beam крачещ робот
« Отговор #6 -: Февруари 16, 2009, 11:24:57 pm »
Ето и малко снимки на роботчето ми в начален стадий,за сега съм наредил светодиодите и приемниците,утре ше купя един цокъл за драйвера,че стария цокъл го затрих,надявам се че правилно съм разположил диодите спрямо приемника  

За сега до тука съм стигнал,само ми трябва да направя честотата на инфрачервените диоди да е към 38 кхз и готово.....почвам да се боря с механиката










а това ми е 2х5 волта за интегралите и тсоп-ите,да няма фалове съм го залял със силикон  :zubi:  :roll:  :roll:  :evil:  :evil:  :evil:
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

zbytsam

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 256
    • Профил
    • http://genadi.masoko.net
Beam крачещ робот
« Отговор #7 -: Февруари 17, 2009, 03:35:11 am »
Браво колега , напредваш. :clap:  :clap:  :clap:
гр. София

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Beam крачещ робот
« Отговор #8 -: Февруари 17, 2009, 03:50:34 pm »
бавно ,но славно  :zubi:
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

dsiliewt

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 1
    • Профил
Beam крачещ робот
« Отговор #9 -: Януари 14, 2013, 03:48:46 pm »
Здравейте :clap:  нова съм тук и видях вашия проблем със зъбните колела....и си помислих дали има вариянт да отидете до някой часовникар.....там според мен ще има в изобилие.... ;)
Еми гр Пловдив, ПГЕЕ Пловдив :)))

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Re: Beam крачещ робот
« Отговор #10 -: Март 18, 2014, 07:57:59 pm »
Да, но там зъбните колела са страшно малки.Малко по промених проекта.Вече зъбните колела са метални и много по-големи.

Това е за сега.Проблем е че по принцип ми е с 4 крака на страна, а аз нямах толкова зъбни колела и са по 3.Е да ама по 3 не става и пак съм във филма с колелата.Здраве да е, ще намаря, аз трудно се отказвам :)

Съжалявам за голямата снимка, не знам как да я намаля!
« Последна редакция: Март 18, 2014, 08:02:10 pm от importante »
Мартин Костадинов
Skype - Optixam