Автор Тема: Проблем с ардуино уно - спря да работи  (Прочетена 10334 пъти)

ticard

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Проблем с ардуино уно - спря да работи
« -: Август 22, 2013, 12:03:59 pm »
След известно време на експерименти, платката спря да работи. Ъплоудвах няколко пъти един код и следях през серийният монитор какви данни ми прочита първият анологов пин, докато в един момент, при поредният опит за ъплоад ми даде

avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00

и до там.Четох по форуми за тази грешка, прабвах какво ли не - не ще и не ще. В един момент разбрах че след ресет трябва да премигне по специфичен начин, което при мен не се слячва, което било симптом че се е прецакал bootloader-a. При мен светят перманентно "ON" u "L" лампичките, независимо как се опитвам да му повлияя. Купих един usbasp програматор, извадих чипа и след серия неуспешни опити накрая успях да ъплоудна код на чипа и да го проверя че работи. После се опитах да ъплоудна bootloader директно на чита - не става, на верификацията ми казва че не е ок. Като свържа праграматора с arduino след като съм му сложил чипа, ми дава

avrdude: initialization failed, rc=-1
Double check connections and try again, or use -F to override
this check.

Проверих 100 пъти свързването, не става. През програматора и atmel studio мога да ъплоудвам код на чипа, но ми се иска да видя на ардуино какъв му е проблема - през него писането на код е по лесно, по удобно е и мога да дебъгвам.

Ако някой има идея какво мога да направя, някакъв съвет - ще съм благодарен :)

mivr

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 118
    • Профил
Проблем с ардуино уно - спря да работи
« Отговор #1 -: Август 22, 2013, 06:13:02 pm »
Здравей,

проблемът ми е известен, и най-често се причинява от отрицателно напрежение на някой от портовете на процесора. За да направиш така че да работи (в случай че хардуерът не е повреден до степен на неизползваемост) качи нормалният буутлоадер на Ардуино през Atmel студио от "Device Programing (Ctrl+Shift+P)" и след това пробвай нормално качване от средата на Ардуино ако не стане най-вероятно серийната комуникация на процесора е изгоряла. (нов процесор) За в бъдеще бъди по внимателен при използването на аналогова електроника с Ардуино платката. За жалост тя няма защити и се чупи много лесно от обратни напрежения, лично аз имам над 10 процесора счупени по този начин :), така че ако работи добре, ако не, поздравления навлизаш в правенето на прототипи. :)

П.П.
Буутлоадера е в папка:
...\Arduino\hardware\arduino\bootloaders\optiboot\optiboot_atmega328.hex
Михаил Врачaнски 19год. В ТУ-София Автоматика

Skype: mivrmmm

email: [email protected]

ticard

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
качих боотлоудъра
« Отговор #2 -: Август 23, 2013, 08:47:50 pm »
Какво разбираш под процесор, atMega328 чипа ли? Защото аз директно върху него ъплоудвам.

Вчера успях да ъплоудна optiboot_atmega328.hex, верифицира се и успях с четене на ъплоуднатият код лично да се уверя че го е качило. Само че не през Atmel студио, защото в  Device Programing прозореца не ми разпознава програматора който използвам в падащото меню "Tool".

След като ъплоуднах буутлоадера, върнах  atMega328 върху ардуино и промяната е никаква :(

mivr

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 118
    • Профил
Проблем с ардуино уно - спря да работи
« Отговор #3 -: Август 24, 2013, 01:27:22 am »
Да, атмега328п е микроконтролер което значи че не е само процесор но за по-кратък изказ и по лесно разбиране използвам думата "процесор" вместо "микроконтролер".

Щом не приема команди от UART най-вероятно е да си повредил модулът в микроконтролера. Можеш да си поръчаш процесор с буутлоадер от роботев или ерелемнт или празен от http://www.tme.eu/bg/katalog/ 8 евра доставка но пък на цена от ~5 лева
http://bg.farnell.com/ 5% към цената за доставката и ДДС, поръчка през http://comet.bg/

Успех и внимавай с аналоговата техника често води до загуби на компоненти. :)
Михаил Врачaнски 19год. В ТУ-София Автоматика

Skype: mivrmmm

email: [email protected]

ticard

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Проблем с ардуино уно - спря да работи
« Отговор #4 -: Септември 03, 2013, 11:26:58 am »
Първото ми предположение беше че проблема е в чипа. Снабдих се с втори atMega328, но като го сложа на ардуино платката-поведзението е същото - "ON" u "L" лампичките светят перманентно. Освен това ако успявам да ъплоудвам код на самия atMega(отделно от ардуино) и съм проверил че работи, дали проблема е в него? Аз фактически преди ардуино да спре да работи му подавах напрежение през първия аналогов пин, а сега като ъплоудна код на atMega328 и му подам напрежение на същият пин - реагира...

mivr

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 118
    • Профил
Проблем с ардуино уно - спря да работи
« Отговор #5 -: Септември 03, 2013, 05:40:45 pm »
В случай че чипа е наред провери дали си препрограмирал правилно атмегата относно FUSES там се ключови настройки и без те да са правилни не би се получило нищо. Също така провери дали захранването на ардуиното е изправно и дали подава 5 волта, възможно е да е изгоряло и да подава входното напрежение.
Михаил Врачaнски 19год. В ТУ-София Автоматика

Skype: mivrmmm

email: [email protected]

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Re: Проблем с ардуино уно - спря да работи
« Отговор #6 -: Декември 09, 2013, 10:48:33 pm »
Имах същия проблем.Пробвай да ресетнеш чипа за ъплоадването.Мисля че в сайта на Ардуино има указания как става това - просто е допират се 2 крачета на рейката до малкия чип до порта на usb-то, но провери как точно става да не го изгориш ако е читав.Ако не реагира при тези упражнения, както моя, най - вероятно е изгорял.Смяната на това чипче сигурно е трудна работа, така ми казаха и от Роботев.
Сега съм с китайско Nano за 16 лв от ибей.Много съм доволен, даже има 2 аналогови пина повече от уно-то иначе като характеристики същото.Но все пак трябва да се внимава с китайските стоки...
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

ticard

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Проблем с ардуино уно - спря да работи
« Отговор #7 -: Декември 13, 2013, 01:43:24 pm »
Благодаря за отговора, пробвах първо културно да го ресетна, както е обяснено в ето тази статия - http://oddwires.blogspot.com/2013/03/repairing-arduino-mega-or-uno-usb-port.html - изобщо не го намира(грешката която почва с "target doesn't answer. 1"), след което пробвах и с допирането на двата пина, пак никакъв резултат. Май и аз ще мина на китайско Nano, току що го гледах в ebay.  :)

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
Re: Проблем с ардуино уно - спря да работи
« Отговор #8 -: Декември 13, 2013, 02:45:12 pm »
И аз си купих такова Нано от ибей за 7$. После видях от къде ги взимат: http://www.hotmcu.com/arduino-nano-v30-atmega328p-p-11.html?cPath=4_9&zenid=bnkkq0brbjpq2i38e1j8udi1i6 - 5$ с free shipping от извора :)

Едит: чак сега видях, че free shipping е само за над 50$, но пак е супер евтино
Ангел Колев, София