Автор Тема: Драйвер за 2 мотора с ИР2104 и мосфети  (Прочетена 26081 пъти)

mivr

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 118
    • Профил
Драйвер за 2 мотора с ИР2104 и мосфети
« Отговор #30 -: Август 05, 2013, 03:38:02 am »
За момента не е добра идея да се опитваш да разучаваш ПИД поради простата причина че няма значение за теб какво има в ПИД стига да ти върши работа, ако мого държиш на теорията, ами тя се изучава в 3 курс: теория на управлението (ако не греша за името) там е обяснен цялостния принцип на ПИД. За жалост не съм 3 курс и си нямам и на представа какво точно се случва в ПИД след като поддам данните, освен че получавам едно магическо число на изходът. :D
Михаил Врачaнски 19год. В ТУ-София Автоматика

Skype: mivrmmm

email: [email protected]

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Драйвер за 2 мотора с ИР2104 и мосфети
« Отговор #31 -: Август 07, 2013, 12:33:21 am »
Супер.Ще чакаме 3ти курс.Имам малък проблем с драйвера(отново).При работа 3-4 секунди жиците на батериите започват да парят и да горят.Интересното е че като съм свързал всичко освен батерията на драйверчетата всичко е ок, но като подам захранване на драйверите почва да гори.Възможно ли е да е от тънките джъмпери и съответно какъв по - дебели жици да ползвам- многожилни или едножилни?Забелязва и че целия бредборд е доста топъл отдолу...И като подам ток на мотора преди когато работеше драйвера нормално тръдваше на 30 със ШИМ, сега тръгва на 80,  преди на 255 направо щеше да изхвърчи, а сега все едно съм го стиснал за гушата.Прегледах многократно за късо, но нищо...

И да питам QDR1114 ще работят ли с посочената от теб схема на по-малко от 5-6мм, например на 1 или 1.5?
Ще му се увиди ли на ардуиното ако свържа 5-6 че и дори 8 такива сензора и ще им достига ли тока?
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

mivr

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 118
    • Профил
Драйвер за 2 мотора с ИР2104 и мосфети
« Отговор #32 -: Август 08, 2013, 04:52:09 am »
Относно драйверът има няколко възможности проблеми във връзките, захранващо напрежение под 10 волта или изгорял драйвер.

Първо провери напрежението на батериите после основно схемата търсиш слаба или липсваща връзка ако това не помогне пробвай да смениш драйверът с другия наличен.

Относно сензорите за да получиш добра резолюция се налага да тестваш на даденото разстояние и нагласянето на резисторите става с два потенциометъра. Препоръчвам ти да настроиш един резисторите спрямо един сензор и после да пренесеш стойностите.
Михаил Врачaнски 19год. В ТУ-София Автоматика

Skype: mivrmmm

email: [email protected]

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Драйвер за 2 мотора с ИР2104 и мосфети
« Отговор #33 -: Август 14, 2013, 01:48:22 pm »
Хорошо.А при изчислена скорост ок. 2м/с при максимална мощност на моторите рм2 (на 33 000 об./мин. при 8,4 в)  през дадена редукция на двойния редуктор на тамия, колко ще е реалната скорост на количка около 300-450 гр.?Имам в предвид какво е отношението на пресметнатата скорост и реалната?
П.С.Това няма да е скоростта на тракера ми, питам за сравнение :D
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

mivr

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 118
    • Профил
Драйвер за 2 мотора с ИР2104 и мосфети
« Отговор #34 -: Август 15, 2013, 12:20:45 am »
За жалост няма как да помогна, за да се даде реална стойност трябва да се вземат под предвид много фактори. За това просто тествай :), ако с дадена редукция не достига скоростта намали редукционното число или повиши напрежението.
Михаил Врачaнски 19год. В ТУ-София Автоматика

Skype: mivrmmm

email: [email protected]

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Драйвер за 2 мотора с ИР2104 и мосфети
« Отговор #35 -: Септември 01, 2013, 05:16:10 pm »
Здравей отново.Бях позарязал драйвера от 2 седмици, но като видях новината за състезанието, се захванах отново.Сглобих го наново(сглобил съм само за 1 мотор сега), и пак не работи.Този път проблемът е друг - като подам захранването на 2та полумоста, почват да издават звук като на мотор, който тръгва при 0,3 волта а сме подали само 0,2  ако ме разбираш.И така до безкрай.Проверих всичко, смених драйверите с другите два, но същото.Забелязах, че като сменя местата на мосфетите звукът става по- силен, или по -слаб.Кажи ми, Мишо, как да ги тествам...Притеснява ме че и като премерих колко напрежение излиза от 2ри пин на ардуиното(един от тези които ползвам за посоката на - този на HIGH) уреда показва 4,5 волта някъде, но това е без да е свързан към схемите - когато е свързан показанието възлиза на 2,9 V.Може и той да не е в ред де... но все пак...?
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Драйвер за 2 мотора с ИР2104 и мосфети
« Отговор #36 -: Септември 01, 2013, 05:27:57 pm »
П.С.
След обстойно ослушване, установих, че звука е от мотора(който работи при директно свързване към батерията), но звука е само при междинни стойности - т.е. при 0 и 255 не се чува.
И по - късно забелязах че напрежението на батериите е паднало до 2,3 волта на клетка.Едната я сложих да се зарежда, но другата се е изтумбила и не иска да се зарежда...Заминала ли е?
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Драйвер за 2 мотора с ИР2104 и мосфети
« Отговор #37 -: Септември 01, 2013, 07:46:58 pm »
Ок.Точно след като си преее... едната липо батерия установих че просто съм боднал единия мосфет в бредборда с един пин на не където трябва... сега не знам какво ще права с 1 батерия.кажи ми какви батерии да сложа и колко волта трябват на рм 2 за пълни обороти?
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

mivr

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 118
    • Профил
Драйвер за 2 мотора с ИР2104 и мосфети
« Отговор #38 -: Септември 01, 2013, 10:24:14 pm »
Относно батериите, трябват ти поне 10 волта за да могат да работят драйверите. Можеш да свържеш пакет от 4 батерии АА последователно на оцелялата ли-по, но трябва да внимаваш извънредно много понеже най-вероятно ли-по батерията ще падне пъти по-бързо от 4-те АА, за да е в безопасност батерията проверявай напрежението на батерията на всяко пускане. И имай в предвид че токът ще е ограничен и роботът няма да може да развие пълната мощност на двигателите, но това не е голям  проблем на фона на предполагаемото скапване на батерията така че внимавай с напрежението на ли-по батерията!

Това разбира се е в случай че нямаш 2-ра ли-по батерия под ръка.

Поздрави и внимавай
Михаил Врачaнски 19год. В ТУ-София Автоматика

Skype: mivrmmm

email: [email protected]

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Драйвер за 2 мотора с ИР2104 и мосфети
« Отговор #39 -: Септември 01, 2013, 11:00:55 pm »
Да, мисля че заради това се е скапала онази...
имам и 2 батерии ни-мх по 2100 mah ама са по 1,2 в. ако сложа тези двете, и още 2 АА успоредно с ли-по то ще стигнат ли за работа на моторите?
Иначе тази надутата батерия открих че се зарежда и се сега съм я увил във алуминиево фолио и е зарежда на терасата.
Та тук идва въпроса :
Що е то експлодираща литиево-полимерна батерия и има ли тя почва у нас. :clap:
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

mivr

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 118
    • Профил
Драйвер за 2 мотора с ИР2104 и мосфети
« Отговор #40 -: Септември 02, 2013, 12:40:33 pm »
Така ако сложиш две батерии в паралел без те да са идеално изравнени по напрежение ще получиш много мощни изравняващи токове които най-често унищожават батериите. Заради това различни батерии а и еднакви е най-добре да се свързват последователно.

И 4*1.2 = 4.8 +7.4 = 12.2 волта което е достатъчно за драйверите.

Относно надутата батерия може и да успееш да извадиш още един-два разряда от нея но има голям шанс да се взриви по време на експлоатация и да повреди робота. Не препоръчвам да я ползваш дори ако се зареди успешно.
Михаил Врачaнски 19год. В ТУ-София Автоматика

Skype: mivrmmm

email: [email protected]

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Драйвер за 2 мотора с ИР2104 и мосфети
« Отговор #41 -: Септември 02, 2013, 01:12:09 pm »
Ок, прежалих я тази батерия.Мен драйверите не ме бъркат, аз ще ги захраня с една 12 волтова, ама мисълта ми беше ако сложа 2 nimh х 1,2 в + 1 клетка липо = 2,4 + 4,2 = 6,6 волта.Ще стигнат ли те за работата на моторите и ще дават ли достатъчно ток?
П.С.Тествах 2та рм 2 директно към гореописаните батерии, работят супер и като гледам ще задоволят тракера със скорост при редукция 38.2 :1 някъде...
Ако има още нещо ще пиша.
Поздрави
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Драйвер за 2 мотора с ИР2104 и мосфети
« Отговор #42 -: Септември 03, 2013, 01:46:43 pm »
Този драйвер ще ме домори...След всяка интервентиция от моя страна, спира да работи.
След като сглобих и за другия мотор, на същия бредборд, и двата отказаха.От начало имаше "леко късо" някъде, т.е. батериите започваха постепенно да греят, но моторите не работеха.Оттраних късото като подмених някои връзки.
Все пак сега и двата драйвера не работят.Като пусна напрежение на полумостовете започва отново онова "мъченическо бръмчене на моторите".Предния път бях объркал единия мосфет и единия му крак стоеше във въздуха, но сега съм проверил по 10тина пъти всеки и съм ги махал/слагал, но все същото.Кажи ми от къде може да е проблема, моля те.
Аз си го обяснявам че до моторите не стига достатъчно ток, дае съвсем малко, който поражда това пищене.Мосфетите са в изправност, батериите също.Не знам какво става...
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

mivr

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 118
    • Профил
Драйвер за 2 мотора с ИР2104 и мосфети
« Отговор #43 -: Септември 03, 2013, 05:29:36 pm »
Проблемът е във схемата просто я остави за известно време занимавай се с друго и после я провери отново някоя от връзките не е в изправност или не съществува.
Михаил Врачaнски 19год. В ТУ-София Автоматика

Skype: mivrmmm

email: [email protected]

chikenbrain

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 9
    • Профил
Драйвер за 2 мотора с ИР2104 и мосфети
« Отговор #44 -: Септември 04, 2013, 01:36:46 pm »
Ако се опитваш да отпушиш мосфетите с 5V от ардуиното е твърде вероятно да не можеш. Те стоят полуотпушени и моторите не могат да се развъртят. Можеш ли да качиш и схемата по която се опитваш да ги подкараш?
Кристиан Димитранов, София, 21г