Автор Тема: Механизъм за задвижване  (Прочетена 11080 пъти)

Methuselah

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Механизъм за задвижване
« -: Септември 04, 2007, 06:39:32 pm »
Снощи докато обсъждахме с един приятел проект за Line tracer за училище се роди една интересна идея за задвижване. От сега казвам че идеята не е правена с цел да се опрости схемата или да се пестят батерии.
Във въпросната система липсват колела освен за баланс  :D  :shock:
Вместо 2 или повече колела се използва топче от мишка.
Моторчета могат да се използват по няколко начина.
1. 2 мотора разположени на 90 градуса. Така посоката на робота се определя от сбора на скоростите на моторите като вектори. На схемата това са горното и лявото моторчета.
2. В допълнение към 1. се ползва 3-то моторче, което да върти робота около топчето (виж схемата).
3. Отново 2 моторчета, но този път едното единствено задвижва напред робота, а второто е като в 2., въртейки робота и определящо посоката на движението.

Ето и проста схема:
В центъра е топчето, горното и лявото са хоризонтално разположени валове на моторчета, а долното е вертикално.


Като цяло системата е много подобна на тази на мишката.
Не знам дали се ползва такава система някъде и не знам дали и ние ще я ползваме, но реших че е интересна и си заслужава да се сподели.  :)

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Механизъм за задвижване
« Отговор #1 -: Септември 04, 2007, 09:36:01 pm »
Хм..да си кажа ми харесва идеята. Обаче имам питане, дали според вас ще стане с прости мотори. В смисъл, за да се прецизира посоката на движението трябва ли да се ползват стъпкови моторчета или може и с нормални? Според мен си трябват стъпкови, но все пак питам...
Иван Занев - град София

Methuselah

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Механизъм за задвижване
« Отговор #2 -: Септември 04, 2007, 09:45:13 pm »
Ми май ще трябват стъпкови.
Относно стъпковите мотори имам едно въпросче и за да не правя нова тема ще питам тук:
Как точно работят? Докато им подаваш ток една или много стъпки правят?

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Механизъм за задвижване
« Отговор #3 -: Септември 04, 2007, 10:23:12 pm »
Аз както го разбрах на всеки пулс прави една стъпка, обаче четох през редове така че не съм сигурен. Трябва май че да се подават пулсове на определени жички за да може да се върти моторчето. Такива стъпкови моторчета, да вметна че има в принтери - по две на брой за принтер.
Иван Занев - град София

Methuselah

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Механизъм за задвижване
« Отговор #4 -: Септември 04, 2007, 10:33:05 pm »
Аз доколкото прочетох във форума и по флопита и цд-та ги има. В момента имам едно старо развалено двд, което чака да бъде принесено в жертва.

Иначе от достоверен източник знам че си разглобявал 2 принтера, цд-та и флопита.  :)  ;)

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Механизъм за задвижване
« Отговор #5 -: Септември 05, 2007, 12:05:05 am »
Хаха, флопи не съм, но с удоволствие! Трябва да кажа че разглобяването е много хубаво процес, но както и да е. В СД-то го има вързано към червячен вал за прецизно движение на главата (както научих преди няколко дена)...

 А колкото до стъпковия мотор - най-добре е да прочетеш в уикипедия или някъде другаде...може да го има и в howstuffworks...
Иван Занев - град София

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Механизъм за задвижване
« Отговор #6 -: Септември 06, 2007, 07:49:25 am »
Аз мисля, че ще има прекалено много търкане и скоростта на робота се намали! Може да се направи едно роботче със 1 мотор и 5 гумички :D ! Е ест. няма да е много удобно със 5 гуми ама ще е хубаво като идея! 4 отстрани и един отдолу по средата, за да може да се постави там моторчето! ;)
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години