Автор Тема: Arduino UNO и Интернет  (Прочетена 6750 пъти)

mirko123

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
Arduino UNO и Интернет
« -: Февруари 05, 2013, 03:59:00 pm »
Здравейте, опитвам се да свържа ардуино уно със интернет без да използвам етернет шилд ами като го свържа с компютъра. Искам да управлявам ардуино от леб страница която се намира на компютъра. Знам, че може но немога да намеря подробен туториал, ако някой знае как моля да сподели :)

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
Arduino UNO и Интернет
« Отговор #1 -: Февруари 06, 2013, 08:15:21 am »
Може. Примерно така: Правиш WEB сървър на компютъра(например с JAVA, но не е задължително да е точно тя) и свързваш Arduino към компютъра - може чрез USB, UART или нещо алтернативно. Програмата, поддържаща WEB сървъра трябва да предвижда и обработка на комуникацията между Ардуино и компютъра(другата част е кодът на Ардуино). За да можеш да се свържеш с компютъра си отвън, сървъра конфигурираш на порт, различен от порта за достъп до рутъра(Използваш примерно порт 1010). В рутъра задаваш за този порт PORT Forward, а за осигуряване на идентификация отвън, си регистрираш DDNS. В общи линии е това.

mirko123

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
Arduino UNO и Интернет
« Отговор #2 -: Февруари 06, 2013, 09:43:35 am »
Нямам рутер. Искам от интернет да контролирам ардуиното ми което е свързано чрез USB с компютъра. Като си направя сървар на ASP.net mvc или PHP как мога комуникирам с arduino uno?

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
Arduino UNO и Интернет
« Отговор #3 -: Февруари 06, 2013, 12:41:00 pm »
Мога да ти кажа как съм го правил с Java, но подчертавам, че може и с друг език, който позволява създаване на динамичен сървър и поддържа достъп до USB, в случая(aз лично ползвах RS-232).
Идеята е да си създадеш сървъра и да се направят динамични страници, в рамката на неговия код, така че да се обработват заявките към него, а  съответното действие се пренасочва към Ардуино. Пример: Имаш бутон на index страницата. При натискане, се предава към Ардуино някакъв байт. Ардуино разпознава байта като съответстващ на този бутон и извършва заложеното в програмата действие. То и при шийлда не е по-различно, но там сървърът се разполага в микроконтролера, което значително ограничава възможностите му, най-вече заради малкото памет, с която разполага.
Бих могъл да ти изпратя пример за Java, но не знам колко време ще ти трябва само, за да инсталираш и подкараш JDK...

mirko123

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
Arduino UNO и Интернет
« Отговор #4 -: Февруари 06, 2013, 05:13:11 pm »
Ами ще съм ти благодарен ако ми го дадеш, а аз ще се опитам да го направя със C# и ASP.net а иначе разполагам със eclipse, ще ми свършили ли работа?

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
Arduino UNO и Интернет
« Отговор #5 -: Февруари 06, 2013, 06:44:56 pm »
Дай e-mail.

zen

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 121
    • Профил
Arduino UNO и Интернет
« Отговор #6 -: Февруари 07, 2013, 03:10:19 pm »
Можеш да си направиш едно приложение на .NET, което комуникира с TCP/IP socket-и с виртуален COM порт на компютъра, на който е вързано Arduino-то.