Автор Тема: Въпроси и дискусии  (Прочетена 23863 пъти)

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Въпроси и дискусии
« -: Септември 02, 2007, 06:54:36 pm »
Откривам тази тема с цел тук да се задават въпроси във връзка с нещата описани в Буквара.Моля ви нека темите да останат така както са,за да не се бъркат тези,които ги четът за първи път.
Ще изтрия всичко останало по тях и моля да не се сърдите за това.Бих искъл Буквара да ви е бърз справочник за основните неща и винаги да ви е удобен за ползване.
Слави Петков
София 49г

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Въпроси и дискусии
« Отговор #1 -: Септември 02, 2007, 07:01:32 pm »
Бих ти предложил, точно тези начални уроци, а може и всички уроци, да ги пишеш като важни теми и всяка една важна тема да си пише на какво ниво е и за какво естествено е предназначена! :idea:
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Въпроси и дискусии
« Отговор #2 -: Септември 02, 2007, 08:54:00 pm »
И от мен предложение: заключвай темите в буквара, поне докато не преключиш с всяка една от тях. Като свършиш ако искаш го отвори, но ще си сигурен, че няма да се разводнява темата с въпроси.
Димитър Бояджиев, гр. София

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Въпроси и дискусии
« Отговор #3 -: Септември 02, 2007, 11:41:11 pm »
Абе то хубаво, ама аз като имам въпроси какво да правя - на ЛС ли да му ги пращам?
Иван Занев - град София

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Въпроси и дискусии
« Отговор #4 -: Септември 03, 2007, 12:01:24 am »
Мнеее пише ги тук :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Въпроси и дискусии
« Отговор #5 -: Септември 03, 2007, 09:39:55 am »
Ааа да, побързах да отговоря на последния въпрос, пък не видях идеята на темата.
Иван Занев - град София

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Въпроси и дискусии
« Отговор #6 -: Септември 03, 2007, 10:17:17 am »
За да не спамя темата за градивни елементи, ще дам коментар тук относно ограничващия резистор през светодиодите. Иван правилно е усетил че при сметките трябва да се има предвид пада на напрежение върху светодиода. Той от порядъка на 2-3V и зависи от  типа светодиода, но не зависи много от тока през светодиода, защото както е обяснил spp той е нелиннен елемент и реално се управлява с ток, а не с напрежение.
 Примерно при белите и сините светодиоди е 3V, така че ако искаме да пуснем ток 10mA при 5V сметката е следната: вадим пада върху диода от захранващото напрежение и получаваме 2V разлика, които трябва да "обере" резистора. След това делиме 2V на желания ток (10mA) и получаваме че стойноста на резистора трябва да е 200 ома.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

dessi_aa

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Въпроси и дискусии
« Отговор #7 -: Февруари 14, 2008, 01:51:36 pm »
Понеже нищо не знам за роботите нито за механиката, електрониката и всичко останало, а много искам да направя един робот! Имам идея но не знам как да го програмитам и въобще с коя програма или там както се прави! Ако на някои му се занимава (да ми отговори на въпроса, които ще го попитам) нека ми драсне едно ЛС. А етого и въпроса - как да програмирам робот (даже и незнам как ще изглежда :D )които да има запазена в памета си целия ми апартамент. И да има път по които ще се движи(запасен в паметта му). И когато е включен ако му викна "ела тук"(да е програмиран да идва като чуе това), Когато го чуе да идва, може на мен да има прикрепено устроиство или нещо такова с което да разбира къде съм. И ако го питам нещо да е програмитан да ми отговаря. Нали отговора ще му го запазвам в паметта. Или през половин час да идва при мен и да ме пита например "Научи ли си?" и да е програмиран когато му кажа "Да", тои да ме оставя, а ако му кажа "НЕ", да е програмиран да казва нещо.
Абе малко е трудно за обяснение!!! Или поне на мен ми е трудно да обяснявам. И да е програмиран да отговаря само на моя глас и нещо такова! А въпросите аз ще ги измисля и може би всеки ден ще измислям нови въпроси!!!  :-D  А сега ето го и главния въпрос! КАК ДА СЕ ПРОГРАМИРА ТОВА ИЛИ ПОНЕ НЯКОИ АКО МОЖЕ ДА МИ ОБЯСНИ КАК ДА ГО НАПРАВЯ! АЗ ЩЕ СИ ГО НАПРАВЯ! САМО НЯКОИ ДА МИ КАЖЕ КАК С КОЯ ПРОГРАМА И ТАМ КО ТРЯЯ ДА СЕ НАПРАВИ АЗ ЩЕ СИ ГО НАПРАВЯ! Моляви се някои да ми каже!
Десислава Атанасова - Гр. Варна

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Въпроси и дискусии
« Отговор #8 -: Февруари 14, 2008, 02:25:39 pm »
Аха,такова нещо ако някой даде схема веднага ше го направа.Но не знам дали може да го направи човек толкова сложно,то и фирма дали може? :?

П.П.Това е интересно,но ако някой ме пита прес 30 минути дали съм си научил,няма да оживее повече от 2 дни. ;)
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Въпроси и дискусии
« Отговор #9 -: Февруари 14, 2008, 05:17:16 pm »
Говориш за нещо прекалено сложно за начинаещ. Такъв алгоритъм би затруднил всеки! Предлагам ти да започнеш с четене на Буквара и един прост ВЕАМ-робот, за да схванеш основните навици в електрониката и как да запояваш елементите. В същността си, роботът не е много сложен - модул за микроконтролера, модул за двигателите и батериите, модул за датчиците - всичко това ни е познато и не е ново на форума! :)
Алгоритъмът е мъчение. Лично аз не съм се занимавал с това, въпреки, че възнамерявам да се позанимавам... Програмата RoboMap (има я на форума, в раздел компютри) е за изграждане на алгоритъм-карта на помещение. Руснаците са опитали да я направят достатъчно проста, но не е. :) Общо взето, алгоритъмът ще предизвика доста главоболия! Така че, по-добре започни с нещо по-семпло - ВЕАМ!

А за питането-отговарянето хептен не става... Това е изкуствен интелект, който малцина умеят! :) Ако не искаш да направиш ВЕАМ ти гарантирам, че ще се "гмурнеш в дълбоките води" и ще се разочароваш! А за да докарваш проектите си до край, започни с малкото и постепенно върви напред!

Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Въпроси и дискусии
« Отговор #10 -: Февруари 14, 2008, 07:15:32 pm »
Е добре :) Поне идеята ти за първи робот не е TERMINATOR :)
Робота, който искаш да си направиш е предизвикателство за всеки един от хората, които имам понятие от роботика и сме в този форум, но предполагам че не е непосилно. Задачата е сложна от чисто техническа гледна точка, смисъл не трябва нищо да измисляш, просто трябва да вложиш множество знания, придружени с опит и ще постигнеш резултата.

НО като за първи робот е дори смешно да си мислиш, че ще го направиш. Предлагам ти да се хванеш да пчетеш какво има по форума, някоя и друга книжка за електроника, да се поразровиш из гоогле. Тогава да се захванеш с някой БЕАМ, пък после може със сумобот или робот следващ линия с микроконтролер и така постепенно ще стигнеш до нивото, което ти трябва, за да реализираш такъв робот.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Въпроси и дискусии
« Отговор #11 -: Февруари 14, 2008, 07:18:42 pm »
Цитат на: "dessi_aa"
Понеже нищо не знам за роботите нито за механиката, електрониката и всичко останало, а много искам да направя един робот! Имам идея но не знам как да го програмитам и въобще с коя програма или там както се прави! Ако на някои му се занимава (да ми отговори на въпроса, които ще го попитам) нека ми драсне едно ЛС. А етого и въпроса - как да програмирам робот (даже и незнам как ще изглежда :D )които да има запазена в памета си целия ми апартамент. И да има път по които ще се движи(запасен в паметта му). И когато е включен ако му викна "ела тук"(да е програмиран да идва като чуе това), Когато го чуе да идва, може на мен да има прикрепено устроиство или нещо такова с което да разбира къде съм. И ако го питам нещо да е програмитан да ми отговаря. Нали отговора ще му го запазвам в паметта. Или през половин час да идва при мен и да ме пита например "Научи ли си?" и да е програмиран когато му кажа "Да", тои да ме оставя, а ако му кажа "НЕ", да е програмиран да казва нещо.
Абе малко е трудно за обяснение!!! Или поне на мен ми е трудно да обяснявам. И да е програмиран да отговаря само на моя глас и нещо такова! А въпросите аз ще ги измисля и може би всеки ден ще измислям нови въпроси!!!  :-D  А сега ето го и главния въпрос! КАК ДА СЕ ПРОГРАМИРА ТОВА ИЛИ ПОНЕ НЯКОИ АКО МОЖЕ ДА МИ ОБЯСНИ КАК ДА ГО НАПРАВЯ! АЗ ЩЕ СИ ГО НАПРАВЯ! САМО НЯКОИ ДА МИ КАЖЕ КАК С КОЯ ПРОГРАМА И ТАМ КО ТРЯЯ ДА СЕ НАПРАВИ АЗ ЩЕ СИ ГО НАПРАВЯ! Моляви се някои да ми каже!




да почнете от по-лесното , вас първи клас да не ви учат да смятате интеграли и матрици , не се бойте има време за слижните неща. :)

dessi_aa

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Въпроси и дискусии
« Отговор #12 -: Февруари 14, 2008, 08:44:46 pm »
ДОБРЕ! Значи първо ми трябва някои да ми каже с коя програма да се програмира зука! (с програите лесно се оправям :lol: ) Имам предвид да го програмирам ако кажа "какъв цвят очи имам?" и да е програмирано когато го чуе да отговаря "кафеви" и още много въпроси, които тепърва ще измислям!!! А сега някои ако може да ми каже С КОЯ ПРОГРАМА ДА СЕ НАПРАВИ ТОВА? Знам че всички ще кажете прочети това, прочети онова, но колкото и да чета нищо не мога да разбера :( .Затова много по лесно ще ми бъде ако някои ми каже с коя програма и как да си го  направя а и колкото и време да ми отнеме не ми пука за времето защото имам много свободно време! Идеята ми е да направя нещо като опцията на телефоните "без ръце" там когато кажеш нещо ти се отваря меню и така нататъка а на този робот искам когато кажа нещо да е прогрмиран да ми отговаря!!! Е С КОЯ ПРОГРАМА?  :roll:
Десислава Атанасова - Гр. Варна

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Въпроси и дискусии
« Отговор #13 -: Февруари 14, 2008, 09:24:19 pm »
http://robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?t=316 това съм си мечтал да направа.Е,направих ли го?НЕ!И аз исках това да направя,но сега като знам малко повече разбирам че това е тъпа идея.Естествено твойта не е тъпа,нооо...Аз със мойта освен един копирач,нищо друго не спечелих. ;( Според мен за начинаещ(като мен)това е прекалено сложно.Мисля че мога да го направя да се активира при гласова команда,но ми трябва и малко помощ,а за да ти отговаря вече... :roll:
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

dessi_aa

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Въпроси и дискусии
« Отговор #14 -: Февруари 15, 2008, 09:52:41 am »
Помислих малко  :clap: и се сетих как най-точно да задам въпроса си! Всеки би трябвало да знае че телефоните имат опция "свободни ръце" и когато кажеш "МЕНЮ" ти се отваря менюто. Е разбира се че след като си записал гласа си! Та идеята ми е като кажа нещо (в повечето случаи въпрос) вместо меню или каквото е да ми се отваря гласов запис с отговора! Но не искам да направя това на телефона си а на компютъра и после по някакъв начин на чип и после да го свържа с миктофон тонколона и да го поставя в робота! Е С КОЯ ПРОГРАМА ДА ГО НАПРАВЯ! Знам че няма да стане за 1 ден или 1 седмица нито пък 1 месец, защото всяко нещо си изисква определено време, но моляви се кажете ми с коя прогрма може да стане това?
Десислава Атанасова - Гр. Варна