Автор Тема: Автоматично прелистване на книга за сканиране  (Прочетена 6978 пъти)

Atlantius

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Здравейте, първо искам да кажа, че съм абсолютен новак в електрониката и роботиката и ако нямате силни нерви за да отговаряте, по-добре не продължавайте да четете :D


Искам да изградя машина за автоматично прелистване на книги за бързо сканиране. Единственото подобно нещо, което намерих е ТОВА . Мисля, че първите проекти е използвал "Arduino" (мисля, че така се казва), но след това ползва "Pololu micro controller". Доколкото виждам използва 4 сервота. Две за двете страни, едно за спусък на апарата и едно за въздуха. Нямам никаква идея какви материали ми трябват освен сервотата и микроконтролера.

Много ще съм благодарен ако ми кажете какво точно трябва да купя за да направя нещо такова.

Поздрави

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Автоматично прелистване на книга за сканиране
« Отговор #1 -: Декември 02, 2012, 02:15:33 pm »
Определено тук проблемът би бил от чисто механично естество, не толкова в броя мотори, контролер или код... Доколкото виждам, 2те опори и валякът се задвижват с шарнирни механизми. Идеята с въздуха е интересна, най-вероятно там става дума за 12-24В регулируем вентил. :)
Честно казано ТОВА ми изглежда доста по-добро, а също така принципът му на действие се вижда доста по-ясно. А също така и няма въздух, което е доста по-евтино решение...
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Atlantius

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Автоматично прелистване на книга за сканиране
« Отговор #2 -: Декември 02, 2012, 03:05:50 pm »
Шарнирните механизми ще ги мисля някак. Направленията за линейно водене ще ги намера, другите части не знам от къде ще ги измисля. Трябва да видя части за тях от къде да купя, че не съм много запознат, в нормалните железарии сигурно не продават неща, от които мога да ги сглобя лесно  :D

Ако използвам Pololu контролер за сервотата, би ли ми препоръчал сервота и кабели и неща за да ги мъча :D

Това може да се използва за механизъм на 2те опори.

Ето няколко снимки, които открих на части от тази машина

Първа снимка

Втора снимка

spp

  • Global Moderator
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
    • http://robotics.cnc-bg.net/
Автоматично прелистване на книга за сканиране
« Отговор #3 -: Декември 02, 2012, 05:05:38 pm »
Тази система я има разработена от няколко фирми,които се занимават с копирна техника.
Доколкото знам две такива машини има инсталирани в България.Едната е във Варна.
Разговарях с колегите ми,които я подържат.Има някои доста "костеливи "проблеми.Един от тях е правилното разлистване на страниците.Или по-точно разлиставнето само на една страница.Оказа се,че все пак оператор трябва да наблюдава процеса и да следи за това.
Вторият момент е софтуера.Изображението се обработва със специално разработен за целта софтуер,който изправя сканираният образ и компенсира грешките при разлистване.
Иначе използуват вакум за разлистване на страниците.
Това,което си показал ти е поемаща гумичка,но при нея нямаш гаранция за разлистване на само една страница.В копирните машини има още една (сепарираща ),която следи за спирането на повече от една страници към машината.В случая няма как да се ползва(или поне е много трудно).
Книгата на клипа е с хубава хартия,но не всички книга са с такава.Да не говорим за залепнали,смачкани,подгънати и скъсани страници.
Ако имаш нужда от хубави поемащи гумички ми пиши.Ще ти дам готови оригинални за целта.
Иначе е интересен механизъм.
Успех!
Слави Петков
София 49г

rscossworth

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 8
    • Профил
    • http://wizardnote.com
Автоматично прелистване на книга за сканиране
« Отговор #4 -: Януари 08, 2013, 02:43:36 pm »
Това с фотоапарата наистина е много удачно.