Автор Тема: Няколко въпроса  (Прочетена 5528 пъти)

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Няколко въпроса
« -: Декември 06, 2012, 07:11:06 pm »
Здравейте!С един приятел сме замислили един проект да нещо като малък танк с дистанционно.Идеята ни е  да е задвижван от малък двигател 49cc, а завиването да става като при истински танк чрез блокиране на една от веригите.Това разбира се налага употребата на диференциал които да направи двете вериги и по точно валовете със задвижващите колелета независими.Изчетох една камара неща из сайтове и форуми, но си е друго да се обърнеш към сънародници.
Та, това чудо би трябвало да използва две сервота да движение:
-едно за жилото за газта на двигателя, което от електронен импулс да го опъва определено силно-тук ми е въпроса има ли аджеба такива сервота със ход на рогата(ако така се казва това отгоре което се върти) няколко см, които колкото повече буташ лостчето на дестанционното , толкова повече да обтяга жилото
-още едно серво, за да опъва жилата на двете спирачки които ще стискат валовете на задвижващите колелета , след деференциала.Поразрових и мозъкът ми рди идеята това да  е "steering servo" като от двете страни на рогът са закрепени двете жила и като завие на едната страна сервото, да опъба едното жило, а на другата-другото.Това трябва да е като предното-да има регулираем и постепенен ход от няколко см.
 Относто радио обурудването... единствено знам че трябва предавател, приемник и миксер или нещо такова което да "разчете" сигналите които получава приемника и да ги превърне в съответните електронни импулси към сервотата.Бихте ли ми казали дали съм се насочил правилно и дали това радио обурудване може да се програмира- сиреч при определено действие с дистанционното да прави определено нещо "танка".
Знам че всичко звучи налудничево, но както казах доста рових и установих че без дистанционно, а с кабел и прекъсвачи за управление ще стъпи около 300 лева.Знам че радио обурудването е още толкова, а ние сме с доста ограничен бюджет , което ще наложи някой да тича след него.
Проверих в необятното пространство на интернет и изчислих скоростта при  дадения двигател, дори сметнах какви зъбни колелета ще трябват вътре за да стане перфектната скорост за това нещо (относително бавна).Скорости от колело ще ни вършат работа като скоростна кутия, а диференциала е от джипове с дистанционно 1/8.Изглежда малък като да това чудо, но се надщвам да стане след като сметнем всичко дали излиза.
 Ще съм ви МНОГО благодарен ако ме насочите и ми кажете дали вървя към основната идея на роботиката.Извинявам се за дългата тема.
П.С. Може би още в началото трябваше да спомена че сме в 9ти клас със профил математика и физика.
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Няколко въпроса
« Отговор #1 -: Декември 06, 2012, 08:49:15 pm »
Здрасти.
Дали си разгледал този форум http://modelistika.com/?
Мисля че там съм чел за подобни проекти и със сигурност могат да отговорят на твоите въпроси.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

killara1

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Няколко въпроса
« Отговор #2 -: Декември 06, 2012, 08:51:05 pm »
Здравей..... ми в правилната посока си.....
Дай малко информация за самия танк-
на колко метра искаш да можеш да го управляваш
А за сервото мисля че като подадеш по малко електричество ще се дърпа жилото на определени мм/см ( но не съм работил с серво).
И ако може дай няколко снимки, попринцип и аз съм се заел да си правя един танк. Но аз искам да си го направя с ел-двигатели с двоен редуктор.
П.п. Аз се казвам Атанас и съм на почти 18... профил "Икономика на селското стопанство" и това няма значение, важно е желанието
И ти забравих никнейма :-D
П.п. на П.п. А да tsoni  :clap:  :clap:
Атанас Запрянов на 17г (след 4 дни от датата на регистрация )

killara1

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Няколко въпроса
« Отговор #3 -: Декември 06, 2012, 08:54:16 pm »
Малко офтопик-имам тема ама никой не се заема да отговори поне с незнам.

П.п. извинявам се за гадния офтопик ама кво да правя?
Атанас Запрянов на 17г (след 4 дни от датата на регистрация )

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
Няколко въпроса
« Отговор #4 -: Декември 07, 2012, 12:15:13 pm »
Танка трябжа да е подобие на този от mw3 ако си го играл-http://www.google.bg/imgres?hl=bg&client=firefox-a&hs=0ed&sa=X&tbo=d&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=1280&bih=878&tbm=isch&tbnid=LB3uDyaJlq5zNM:&imgrefurl=http://callofduty.wikia.com/wiki/UGV&docid=OAYVONTUJi7exM&imgurl=http://images2.wikia.nocookie.net/__cb20121013175638/callofduty/images/c/c2/UVG_MW3.png&w=738&h=495&ei=SuDBUND-B4jBswbfjYGACg&zoom=1&iact=rc&dur=2&sig=111325633415818708887&page=1&tbnh=132&tbnw=203&start=0&ndsp=29&ved=1t:429,r:16,s:0,i:129&tx=105&ty=95
Моя приятел с който сме замислили проекта го е осенила гениалната идея да се управлява от лаптоп, което си е направо извратено  :clap:
Знаем че това се прави с някакви микроконтролери и приемници, но тажа ще бъде ж далечното бъдеще.За сега искаме да се упражляжа с кабел, поради нежероятните цени на радио предажателя, приемника и другите джаджи.Въпроса ми е как се гласят тези сервота да дърпат жилата постепенно, в зависимост от това колко буташ лостчето както казах.И каква джаджа се слага за да може радио сигналите да се преобразуват на желаните електрически.
 Първоначално и ние мислехме за електро мотори, но това ще е размер като в играта, което означава че ни трябват 2 от онези по 100 лж без доставката, а като изгорят не ми се мисли, докато с двигател с вътрешно горене си е друга работа, да помиришеш изгорелия бензин и да останиовиш че си прекалил с маслото   :-D
 Наско, виж този сайт, в него има ВСИЧКО за rc танкове от а до я. Има и много добри идеи за вериги!
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен