Автор Тема: Малко помощ-защо грее MOSFET-a?  (Прочетена 8917 пъти)

showMANiak

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Малко помощ-защо грее MOSFET-a?
« -: Ноември 28, 2012, 06:03:23 pm »
Здраво :)
Преди почти 2 години ми се прецака ключа на колата за късите и реших,за да не си купувам турско менте,да си направя временно (докато ми изпадне хубав ключ) автоматично светкане на фаровете при палене ,с известно закъснение,за да щадим акумулатора зимата ;) .Впоследствие вкараха и онова изискване за дневните светлини,та се получи 2 в 1 :zubi: .Хубаво,ама винаги има едно "но"-за толкова време,смених вече n на брой релета-все боклуци излизат,освен едно оригинално на Рено,което изкара година някъде.В тоя ред на мисли ,реших малко да модифицирам нещата и релетата да отпаднат и да ги заместя с MOSFET-и.Оригинално нямам релета за фаровете,забравих да спомена.Фаровете се управляват по "+" и за това взех мосфети с П-канал - IRF5305.Одеве експериментирах малко ,как стоят нещата с тях,понеже опита ми с мосфети е клонящ към 0 :oops:
Ето я схемата:
http://media.snimka.bg/s1/1437/029118846.jpg?r=0
Захранвам я с ~10V (умрелия ми стар акумулатор :oops: ),крушката дърпа около 3.7А.
Проблема е ,че транзистора започва да топли след 5-10 минути работа,което малко ме учудва,при положение ,че по сметки не би трябвало.
Малко размисли по темата-на гейта подавам близо 8.5В,което според дейташийта на транзистора е достатъчно,за да се отпуши до толкова ,че да пропусне  около 40+ ампера,за това недостатъчното отпушване съм склонен да го елиминирам,като причина за греенето.
По бегла сметка-ако транзистора е напълно отпушен,RDSon е 60 милиома,което при 3.7А прави пад от 0.22V.Мощността върху дрейна е 0.22x3.7=0.82W.Съпротивлението между кристала и корпуса е 1.4 C/W  т.е при 0.82W разсейвана мощност би трябвало корпуса да е на 1.4x0.82=~2 градуса над околната температура т.е на практика не би трябвало да се усеща на ръка да топли.
При мен след 5-10 минути стига около 60+ градуса (мерено).
При положение,че не го клатя с правоъгълници и е постоянно включен транзистора т.е няма загуби от превключване,остава да има само активни загуби,които пък според сметките са нищожни :?
На какво може да се дължи това греене?

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Re: Малко помощ-защо грее MOSFET-a?
« Отговор #1 -: Ноември 28, 2012, 06:50:17 pm »
Цитат на: "showMANiak"
Здраво :)
...
При мен след 5-10 минути стига около 60+ градуса (мерено).
...


Как и къде го мери бе, хубавец ? 1.4 C/W е между кристала и корпуса. ОК. Ти къде мери, какво направи ? Сложил си един ОГРОМЕН радиатор на корпуса, така, че той да е на 25 С и си мерил температурата на кристала?
Надали ...
Според мен си зае*ал транзистора да се мандахерца на жиците и най-нeочаквано, както в теорията на големия взрив, си преминал на температурното съпротивление кристал - въздух ( не го знам колко е, мързи ме да го търся в PDF-a . Най-вероятно 30 - 80 C/W ).
Сложи тенеке ( алуминиево ) ...

Успех, и кажи какво стана !
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

CarBeta5

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
Малко помощ-защо грее MOSFET-a?
« Отговор #2 -: Ноември 29, 2012, 07:20:11 pm »
За да не се получава като в сметките значи някоя от сметките е крива. Според мен проблема е в "(умрелия ми стар акумулатор:oops:)"  Ако транзистора е напълно отпушен няма да грее. Същата постановка я правя и аз, но я управлявам с контролер. Транзистора просто лежи на платката без никакъв радиатор и няма никакви признаци на затопляне камо ли на прегряване.

В твоя случай след 10 мин. зор с почти 4А кой знае къде отиват сметките. Тествай го с читав акумулатор и стабилно сглобено устройство, без висящи кабели и "майсторски" изпълнения.

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Малко помощ-защо грее MOSFET-a?
« Отговор #3 -: Януари 06, 2013, 12:32:39 pm »
две такива релета няма ли да решат проблема аз съм ги ползвал за какво ли не и тези в линка и други по слаби, нямало е проблем. Къде ги намирате тези менте релета не знам  :( а относно греенето ма мос-а ползвай старо комп. захранване за пробите поне  държи стабилни 12 волта  и си сложи радиатор медното фолио на платката  не е  радиатор. Но при всикчи положения това топлене е защото нещо в гейтовата верига е омазано. Тези 8.5 В Ugs как ги мериш между геита и сорса или геит и маса ако npn транзистора се насища трябва да излиза -9,4 волта на геита спрямо сорса (+V)
И междо другото може да сложиш една снимка на  изчисленията по схемата ще бъде интересно
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

irz

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Малко помощ-защо грее MOSFET-a?
« Отговор #4 -: Януари 17, 2013, 05:54:51 pm »
Прекрасно е, че правиш сметки когато си конструираш схема. Но след като я реализираш , трябва да измериш реалните стойности.
Според данните за транзистора ти , 0,06 Ома ти гарантират при 10V между гейта и сорса и термичното съпротивление между кристала и околната среда не е 1,4C/W , a 62C/W (както е посочил колегата след твоя пост). При това положение кристала на транзистора се нагрява до около 50 градуса. Като прибавиш и около 20 градуса (или колкото е в действителност) околна температура - действително корпуса ще ти нагрее след няколко минути до 60, че и повече. Така че без радиатор няма да се разминеш.  :)
Иван Р. Златанов, Казанлък
Направи и забрави!
Skype -> izatanov