Автор Тема: Как да направим най-лесния робот? (част 3)  (Прочетена 128001 пъти)

martinovich

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 56
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 3)
« Отговор #75 -: Март 28, 2009, 11:21:14 pm »
Aможете ли да ми кажете какви моторчета трябва да се използват за сумобот обикновени или серво.Какви сензори трябват дали фототранзистор и т.н.

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 3)
« Отговор #76 -: Март 28, 2009, 11:40:26 pm »
Сервота.А за сензорите може и фототанзистор ,но не знам как.А аз даже не знам какво използвам. :lol: Извадих го от фотоапарат за светкавицата.Включва я ако е тъмно.Т.е. обратното на фототранзистр.
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Как да направим най-лесния робот? (част 3)
« Отговор #77 -: Ноември 26, 2009, 10:10:45 am »
Време е да възобновим малко тази позабравена вече тема. Вчера, на клуба по Роботика в гр. София, преработихме схемата, която се намира на първата страница на темата, тъй като в нея имаше съществена грешка. След нашата преработка, схемата придоби следния вид:

Коригирана схема за "Най-лесния робот" Част 3

Изтеглете схемата във формат за SPlan 6

Причина за корекцията:
Оставени "висящи", INPUT1 и INPUT4 са в състояние на "високо ниво". В схемата, показана на първата страница те не са висящи, но отново е подадено високо ниво, след попадане на светлина върху фототранзистора. По този начин, прехвърляме високо ниво пак във високо ниво, което няма логика. :)
На редактираната схема е показано, че колектора на фототранзистора се съединява с INPUT-ите, а Емитерите - към Земя. Опитно разбрахме, че е по-удачно да се ползват инфрачервени светодиоди като излъчватели. След внесената корекция, схемата работи доста по-добре и на 100%.

П.п. Темата подлежи на "почистване" от спама и оставяне само на най-важните неща!
П.п.п. Понеже много хора се чудят каква може да бъде Част 4, нека помислим по това да е с Твърда логика!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 3)
« Отговор #78 -: Ноември 26, 2009, 12:03:05 pm »
Ще помоля Борислав да направи корекция в коригираната вече схема :)
Резистори R2, R3 са със нови  стойности от 22к, а не 220 ома. Вчера не сме уточнили и тази корекция. Нека също добавим един електролитен кондензатор 100uF към захранващия пин 8 на L293D за филтрация.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 3)
« Отговор #79 -: Ноември 26, 2009, 06:23:01 pm »
Хубаво ще е да се поразчисти темата, много е полезна но има и много голословия :D  искам да попитам какво разбираме под Твърда логика и защо следващата стъпка да не е с микро контролер AVR и PIC така любителите и на двата вида контролери да се възползват от примерите, и със тествани кодове разбирасе скромни колкото за уснова, който после иска да си ги допълва :P
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Как да направим най-лесния робот? (част 3)
« Отговор #80 -: Ноември 26, 2009, 10:01:12 pm »
Цитат на: "yasko"
Ще помоля Борислав да направи корекция в коригираната вече схема  
Резистори R2, R3 са със нови стойности от 22к, а не 220 ома. Вчера не сме уточнили и тази корекция. Нека също добавим един електролитен кондензатор 100uF към захранващия пин 8 на L293D за филтрация.


Готово, всичко вече е преправено както следва! :) Нямах време да направя схемата в някоя от по-професионалните програми, но се надявам и това да направя в близко бъдеще.


Цитат на: "hunter"
искам да попитам какво разбираме под Твърда логика и защо следващата стъпка да не е с микро контролер AVR и PIC


"Твърда логика" е приетото наименование на "алгоритъм", изграден на базата на логически елементи (AND, OR, NAND и т.н.). :)
Вече имаме и разработки на възли с микроконтролери (най-вече AVR :ras:). Като цяло, Твърдата логика като следащата стъпка беше само предложение. :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

extreme1500

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
интегрална схема l293d
« Отговор #81 -: Декември 21, 2009, 07:18:25 pm »
Аз пак си наперих интегралната схема L293D , само за 2.30лв. :clap:  :clap:  :clap:  :clap:  :clap:  :clap:
от Г.Оряховица, Елимекс  :-D  :-D
http://www.elimex.bg/
Г.Оряховица , 14г., училище ПГЕЕ \"М.Б.Ломоносов\" ,Системно Програмиране

extreme1500

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Фоторезистор
« Отговор #82 -: Декември 22, 2009, 02:03:08 pm »
Ами някой ще ми каже ли какав точно фототранзистор ми трябва, защото на магазинерката и казах KP-2012P3C и L-932P3BT, но тя каза ,че е нямало такива. Кажете ми някакви по-известни. :D  :D  :D

Мога ли да ги сменя с нещо друго???? :(  :(  :(  :(  :?:  :?:  :?:  :?:
Г.Оряховица , 14г., училище ПГЕЕ \"М.Б.Ломоносов\" ,Системно Програмиране

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 3)
« Отговор #83 -: Декември 22, 2009, 08:15:42 pm »
хакай какъвто модел имат в магазина само гледай прехода му да е като този на схемата.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

extreme1500

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 3)
« Отговор #84 -: Декември 23, 2009, 06:34:15 pm »
Значи върви на 5v ,но от каде да взема такава батерия???? :!:  :!:  :!:
Г.Оряховица , 14г., училище ПГЕЕ \"М.Б.Ломоносов\" ,Системно Програмиране

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 3)
« Отговор #85 -: Декември 23, 2009, 06:55:28 pm »
Цитат на: "extreme1500"
Значи върви на 5v ,но от каде да взема такава батерия???? :!:  :!:  :!:


spp продава държачи за 4 АА батерии който са равни на 6V(волта).
Мисля че беше 3 лева (ако ли не някой да ме поправи)
Сигурен съм че има тъй като си ги поръчах от него и чакам да ми го достави + още няколко работи.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

extreme1500

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 3)
« Отговор #86 -: Декември 23, 2009, 08:10:48 pm »
Цитат на: "mitko29"
spp продава държачи за 4 АА батерии който са равни на 6V(волта).
Мисля че беше 3 лева (ако ли не някой да ме поправи)
Сигурен съм че има тъй като си ги поръчах от него и чакам да ми го достави + още няколко работи.


Аз направих така: отворих 9волтова батерия и махнах 2 батерийки и стана на 6 волта.И няма нужда от никакви държачи. :clap:  :clap:  :clap: и върви перфектно.
Г.Оряховица , 14г., училище ПГЕЕ \"М.Б.Ломоносов\" ,Системно Програмиране

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 3)
« Отговор #87 -: Декември 23, 2009, 08:23:23 pm »
Цитат на: "extreme1500"
Цитат на: "mitko29"
spp продава държачи за 4 АА батерии който са равни на 6V(волта).
Мисля че беше 3 лева (ако ли не някой да ме поправи)
Сигурен съм че има тъй като си ги поръчах от него и чакам да ми го достави + още няколко работи.


Аз направих така: отворих 9волтова батерия и махнах 2 батерийки и стана на 6 волта.И няма нужда от никакви държачи. :clap:  :clap:  :clap: и върви перфектно.


Според мен е по удачно заради по малкото тежаст тъй като 9волтовата батерия тежи повоче а ако ще правиш беам като НАВИГАТОР трябва да гледаш да е възможно най лек и третата упора да ставилна(поне по моя преценка)
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

extreme1500

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 3)
« Отговор #88 -: Декември 23, 2009, 08:30:49 pm »
Цитат на: "mitko29"
Цитат на: "extreme1500"
Цитат на: "mitko29"
spp продава държачи за 4 АА батерии който са равни на 6V(волта).
Мисля че беше 3 лева (ако ли не някой да ме поправи)
Сигурен съм че има тъй като си ги поръчах от него и чакам да ми го достави + още няколко работи.


Аз направих така: отворих 9волтова батерия и махнах 2 батерийки и стана на 6 волта.И няма нужда от никакви държачи. :clap:  :clap:  :clap: и върви перфектно.


Според мен е по удачно заради по малкото тежаст тъй като 9волтовата батерия тежи повоче а ако ще правиш беам като НАВИГАТОР трябва да гледаш да е възможно най лек и третата упора да ставилна(поне по моя преценка)


Ами май е по лек ,защото е два пъти по-малка, и следователно тежи два пъти по-малко, но по малко издържът.  :(  :(
Г.Оряховица , 14г., училище ПГЕЕ \"М.Б.Ломоносов\" ,Системно Програмиране

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 3)
« Отговор #89 -: Декември 23, 2009, 08:36:37 pm »
Цитат на: "extreme1500"
Цитат на: "mitko29"
Цитат на: "extreme1500"
Цитат на: "mitko29"
spp продава държачи за 4 АА батерии който са равни на 6V(волта).
Мисля че беше 3 лева (ако ли не някой да ме поправи)
Сигурен съм че има тъй като си ги поръчах от него и чакам да ми го достави + още няколко работи.


Аз направих така: отворих 9волтова батерия и махнах 2 батерийки и стана на 6 волта.И няма нужда от никакви държачи. :clap:  :clap:  :clap: и върви перфектно.


Според мен е по удачно заради по малкото тежаст тъй като 9волтовата батерия тежи повоче а ако ще правиш беам като НАВИГАТОР трябва да гледаш да е възможно най лек и третата упора да ставилна(поне по моя преценка)


Ами май е по лек ,защото е два пъти по-малка, и следователно тежи два пъти по-малко, но по малко издържът.  :(  :(


Е ти да нямаш намерение по цял ден да си играеш с него вярно че като се направи е мания ама едно и също затъпява е казъл народът.

Та моят въпрос е може ли да се сложи и RPR-220 и Фототранзистори

Като RPR-220 да се ползва когато е тъмно а Фототранзистора когато е сутрин за да може да си направя и сензор за препятствия.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612