Автор Тема: Супер яки книги  (Прочетена 7805 пъти)

Emaloumen

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 11
    • Профил
Супер яки книги
« -: Август 27, 2007, 08:53:11 pm »
Дядо ми днеска ми подари 3 книги.Едната е по теория на механизмите и машините,другата е "Промьшленнье Роботьи-справочник" в нея има автоматизирани линий ръце, крака :D .Проблема е с третата тя е с електро схеми -системи за разпознаване на образи на цветове,сетива на робота,задвижване и др. обаче транзисторите и интегалните схеми са с некъв стандарт от социалистическо време и как да им намеря аналози.Примерно ВС107
Искам да съм първи клас

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Супер яки книги
« Отговор #1 -: Август 27, 2007, 09:09:12 pm »
Честито! Потърсия някой съветски каталог да им видиш характеристиките на тея транзистори, 100% съм сигурен че си имат съвременен аналог.
Димитър Бояджиев, гр. София

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Супер яки книги
« Отговор #2 -: Август 27, 2007, 09:30:02 pm »
Книжката за механизмите се надявам да е полезна! Вътре може да има полезни неща за механиката и е добре да се запознаеш с нея! "Промышленные роботы - справочник" я имам. Интересна е, но отново се набляга повече на механиката. Полезно нещо! :)
А ето третата е златна мина... Това са редки книги, в които е описан начина за поведение на робота, схеми на датчици и модули и програма към тях. Има само едно малко проблемче... Книгите са стари! Дори в Русия няма такива съвременни книжки. :) Мисля, че аналозите на транзисторите ще намериш лесно (виж сайта на Ясен от раздел "Електроника"), но по-големият ти проблем ще са микропроцесорите... Там, предполагам, са остарял вид. Всъщност, от коя година е книгата?
Поздрави и пожелание успех! :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Супер яки книги
« Отговор #3 -: Август 27, 2007, 09:33:39 pm »
Аз ще ви кажа защо вече няма такива книги! Преди са се правили много опити както знаете за Масово оръжие! Баща ми ми каза, че във Русия имало Хълм колкото нашето аязмо във Стара Загора и хълма бил на Две разделен! Не се съмнявайте, че сега няма такива съвременни книги! Сега Руснаците и Американците правят оръжията за масово убиване без знанието на Света :!: Поздрави!
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Супер яки книги
« Отговор #4 -: Август 27, 2007, 09:47:50 pm »
Ако идваш на сбирките на клуба ни може да ги донесеш. Важното да схванеш принципа на работа на схемата и после можеш да си го направиш със съвременни части. :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Emaloumen

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 11
    • Профил
Супер яки книги
« Отговор #5 -: Август 27, 2007, 09:52:51 pm »
Цитат на: "Borislav"
по-големият ти проблем ще са микропроцесорите... Там, предполагам, са остарял вид. Всъщност, от коя година е книгата?
Поздрави и пожелание успех! :)

Oт 1979 точно са навлизали в българия микрочиповете и цифровата електроника.В книгата има микропроцесори  но в повечето случаи са общи схеми, които обаче са много полезни.Има тригери и мултивибратори много.И мисля че транзистор ВС107 не е номериран по стар стандарт и го има в магазините щото гледах схема за радиопредавател и имаше транзистор вс109.
Искам да съм първи клас