Автор Тема: Начин за направата на печатни платки в домашни условия  (Прочетена 152988 пъти)

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Сега ще ви кажа един лесен начин, по който ще можете да правите платките за роботите си у дома.

Предимствата на този метод за направата на Микроконтролера за робота са в това, че не е необходимо да запоявате кабелчета за монтажна платка. Всичко тук е на писти, с помощта на които направата на схемите е просто удоволствие. :)

И така, необходими са ни:
1. Печатна пластина от стъклотекстолит, изрязана в нужния за нас размер;
2. Ножица - универсално сечиво, реже стъклотекстолита и хартията; :)
3. Старо списание, или парченце фотохартия;
4. Ацетон и памуче;
5. Перманентен маркер;
6. Фина шкурка;
7. Разтвор на FeCl3 (железен трихлорид) с вода;
8. Някаква ваничка;
9. Ютия.

Като цяло, това са основните ни необходими материали:


Използвайте програма за чертаене на платки (Аз ползвам Sprint Layout). Начертайте схемата си. Добре е тя да е черно-бяла, т.е. черни писти на бял фон. С помощта на друга програма, или с вашата, направете огледален образ на платката. Принтирайте я върху парченце списание или фотохартия, получавате почти всичко необходимо. Ако случайно принтерът ви не е лазерен, ще се наложи да отидете до ксерокс-студио, където да ви я изкарат на фотохартията.
Сега следва тънката част... Преди да започнете метода на отпечатване върху медната повърхност на стъклотекстолитената платка, ще трябва да я подготвим. Внимателно заглаждаме краищата с фината шкурка. Пазете пръстите, защото текстолита реже дълбоко, много е остър! След това, с помощта на Ацетона и памучето, изтрийте медната повърхност на печатната платка. Подсушете, ако сте използвали по-голямо количество! (Ацетон можете да "свиете" от майка си, жена си или приятелката си! :zubi: Служи за сваляне на лака от ноктите, като е по-известен като Лакочестител!)
Та така...вече сме подготвили платката. Сега наложете хартията, на която принтирахме нашата схема върху медната страна. Можете да я закрепите с малко тиксо, за да не мърда. Сложете някакво платче отгоре, и гладете с ютия. След известно време на "гладене", ще трябва да проверите, дали изображението се слепва с платката. Принципно, са необходими само няколко минути гладене! Внимателно махнете тиксото за закрепване, и махнете хартията. Остава малко от нея по платката, но не се тревожете, можете да я махнете с пръсти. По този начин, нашето изображение е "залепнало" за медната повърхност! Ако някъде не съответства със схемата, или има прекъснати пътечки (почти винаги има такива :doh: ), дочертайте ги с помощта на Перманентен маркер!
Сега следва опасната част - ецването! За да имаме медни писти, а не само черни линии върху медта, ще трябва да ецнем платката. FeCl3 (железният трихлорид) има едно удивително свойство - разгражда медното покритие на платката! Т.е. което не е начертано с маркер отгоре, то ще изчезне! Направете разтвор на FeCl3 и вода. Подберете опитно, според инструкцията на трихлорида. ВНИМАВАЙТЕ, защото пръска при смесването, а петната от FeCl3 НЕ СЕ ПЕРАТ С НИЩО! Дори и рекламите за перилни препарати, които казват, че изпират всичко няма да успеят да ги махнат! :zubi:
И така...имаме платка, имаме разтвор за ецване... Време е да направим тази процедура! Потапяме платката във ваничката с разтвор.



Оставяме така за няколко часа, за да изчезне медта. Знайте, че загряването и разклащането на съда ще ускорят процеса! И така...проверявайте от време на време платката, и когато видите, че няма мед, а само черните линии са останали, извадете платката и много хубаво я изплакнете с вода. Можете да я изтриете с помощта на някакъв нитролак (или ацетон), но това не е задължително.

Това е...вече имаме страхотна, симпатична платка за нашия робот! Остана само да пробием местата на дупките и да запоим елементите си! Пробвайте, ще се убедите, че наистина се получава страхотно! :)
Пожелавам ви успех!

П.с. Перманентният маркер може да се замени с обикновен лак за нокти! :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Тази технология съм я пробвал 2-3 пъти, пистите от хартията се пренасяха идеално върху текстолита, но като сложа платката в трихлорида и след малко повече от 30мин пистичките започват да се разяждат. След като и 3те опита имаха пистички, които трябваше да опрявам с тинол се отказах от този метод и реших да си давам платките в платкаджийница, но сега нещо пак ми дойде музата :) Мисля първо да ецвам платките в много концентриран разтвор, за да стане бързо. Освен това ще пробвам и да мина пистичките отгоре с лак за нокти  :P
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Цитат на: "sv_shady"
и след малко повече от 30мин пистичките започват да се разяждат.


Да не си правил прекалено НЕнаситен разтвор на Железния трихлорид? :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Ми знам ли..... по упътването беше. Сега мисля да го направя 1л. вода 500г. хлорид
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

profesora

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
    • http://www.shapshalinco.hit.bg
Аз ще ви дам друга идея за направата на печатни платки които не стават ммного ббързо но е изпитано и ефикасно
 1. Пластинката показана в урока но може и да използвате паобен материал
 2. Ще ви трябва лак за нокти ако нямате вземето от маика ви или сестрави в краен случаи сиго купете от магазина (ако стемомче кажете че е за учебна цел или пратете маика си)
 Начертаите пътечките които искате да свързват съответният детаил  постараите се да не е много нацапано и се стремете да е по права линия
 3. Ще ви е необходима разредена азотна киселена - Поставете течноста във плитка широка вана и поставете пластинката така че да я покрие
 След час всичко трябва да е готово
 4 Използваите шило или чентър за ад пробиете дупчици за краката на елементите
      Това е от мен дано  да съм ви помогнал

 А в краен случаи си поръчаите печатна платка от близкият магазин за електроника
Михаил Петров
                  гр.Пловдив

profesora

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
    • http://www.shapshalinco.hit.bg
По принцип печатните платки са решение което се използва когато започваме голям проект но кото зо ночолж знонията са от полза
 Казвам го заштото направата на такава платка изисква материали и средства а да не забравяме факта че можем да се нараним със киселината
Михаил Петров
                  гр.Пловдив

Emaloumen

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 11
    • Профил
В училище чертаехме с маркер ву стъклотекстолита и после ги пускахме в FeCl3 и така си правехме в къщи.Само дето от къде мога да си купя FeCl3 и стъклотекстолит.
Преди ги крадях от училище ама завърших а в ту  май електроника от учиме от 3-курс на горе.
Искам да съм първи клас

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Съвсем близо до 1ви блок на ТУ има магазин за химикали. Скоро ще ходя да проверя за железния трихлорид. А плочки знам къде има във Видин, а идея си нямам къде има във София.
Димитър Бояджиев, гр. София

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Хм, къде е тоя магазин. То това до първи блок не е ли пасат електроникс? Там продават печатни платки, текстолит и разни щуротии. Също така там продават L293D, а днеска бях в Комет и лично си купих L293B..това дето ти не си намерил драйвера...странно защо? Е, да в каталога им го няма май. Да се оплача, че каталога на комет въобще не ми харесва.

 А за железния трихлорид не ми е ясно от къде да го купя.
Иван Занев - град София

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Не става дума за пасат. Това е един магазин дето Андрей ми го показва.
А за L293D a не за L293B ставаше дума, ама май разликата е минимална.
Димитър Бояджиев, гр. София

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Да де, ти не ме разбра. Аз си купих L293B, а предполагам, че може в момента да са нямали D. В каталога на Пасат пише, че си го има този драйвер.

 И ти пак не ми каза, къде е този магазин (или е строго секретна тайна за обществото на начинаещите роботоправячи) :) :)
Иван Занев - град София

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Горе на картинката, дето съм писъл химически магазин
Мисля другата седмица да ходя да проверя.
Димитър Бояджиев, гр. София

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Начин за направата на печатни платки в домашни условия
« Отговор #12 -: Септември 13, 2007, 07:43:18 pm »
Ето платката, дето с INF1n1t ецнахме днеска. На картинките се вижда машината с която пробивам дупките.
   
Димитър Бояджиев, гр. София

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Начин за направата на печатни платки в домашни условия
« Отговор #13 -: Септември 13, 2007, 08:03:08 pm »
:shock: Ти ме застреля бе! От къде я намерихте тая машина? За колко я взехте? :shock: Колко е голяма? :roll:
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Начин за направата на печатни платки в домашни условия
« Отговор #14 -: Септември 13, 2007, 08:34:45 pm »
Впрочем, кой каза че не ставало с перманентен маркер. Платката е направена изцяло с такъв, тъй-като по другата технология нещо не успяхме плътно да прилепиме слоя.

 Значи дебелите писти (сравнително) са правени изцяло с перманентен маркер, а това че не са хубави идва от това, че днеска ги нарисувах точно за една минута. Тоест, киселината не е пипнала перманентния маркер.

 Тънките писти (почти не се виждат) са от хартия (не фотохартия а нормална), която съдържаше ксерокопирания вариант на схемата, но не успяхме да направиме нищо с нея.

 Перманентния маркер е на Faber Castel и се продава за надписване на дискове. Аз въобще не знаех че може да се ползва за такива цели. На него не пише FeCl3 устойчив, но е такъв. Не се залъгвайте да си купувате по-скъпи маркери. Купете си един такъв на тази фирма - идеален е. Платката е повече от перфектна като за първи път.

Ето ги и снимките:

Платка 1
Платка 2
Платка 3
Иван Занев - град София