Автор Тема: Намерих стъпково моторче, но не намирам никаква информация  (Прочетена 10958 пъти)

borisoff

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Намерих следното стъпково моторче от магазин в София, но там нямаха информация на колко волта работи, нито начина на свързване. Търсих в интернет, но нищо не намирам. Ето и снимките:



Разполагам с контролер за управление http://erelement.com/motor-control/sn754410-motor-driver-ic Имам въпрос - според описанието вътре в чипа има вкарани диоди, това значи ли, че няма нужда да слагам допълнително диоди след закачане на моторчето?

Благодаря :)

borisoff

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Горе долу се ориентирах как се работи със стъпкови моторчета, но така и не стана.

Има съпротивление между ЧЕРНО - КАФЯВО и ОРАНЖЕВО - ЖЪЛТО, т.е. това са 2-те намотки. Контролерът ми е MSP430, а програмата редува подаване на HIGH на един от 4-те пина, а на останалите се подава LOW, заспива с цикъл до 0xFFFF и сменя позицията на HIGH пина. Моторчето се държи по един и същи начин с 12V (0.5А) от трансформатор, с 6V от батерии 4xAA и с двата източника последователно свързани. Тествах всички пермутации на 4-те пина с 6V и с никоя не успя да се върти както трябва. Все се завърта с 1-2 стъпки на дясно и после връща наляво и т.н. Понякога завърташе с по 1 стъпка наляво, после надясно и така повтаряше, като усещах да прави максимум 3 стъпки и като подавам HIGH на 4-ти пин и все едно изобщо не зацепваше никъде.

Моторът съм свързал към 1Y, 2Y, 3Y, 4Y, а връзката от контролера е към 1A, 2A, 3A, 4A пинове, както е показано на схемата на драйвера.

borisoff

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
След провеждане на няколко теста с обикновено моторче с 2 извода, установих че не ми работи пин 3A. Нямам представа как се е случило, но явно съм го изгорил  :?

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Както описваш нещата тове е двуфазен стъпков мотор.  За да се движи мотора трябва последователно да променяш посокота на тока през намотките. Да кажем че връзваш мотора към SN754410 така:
ЧЕРНО - 1Y, КАФЯВО - 2Y, ОРАНЖЕВО - 3Y,  ЖЪЛТО - 4Y. За да върти мотора в една посока е необходимо да ги редуваш така:
1А 2А 3А 4А
H   L   H   L
H   L   L   H
L   H   L   H
L   H   H   L
и след това ги повтаряш.
За да върти в обратната посока сменяш посоката на редуване.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

borisoff

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Благодаря :)

Като свържа обикновено моторче с 2 извода на пин 3 и 6 и при подаване на напрежение на пин 2 се върти в едната посока, а при подаване на напрежение на пин 7 се завърта в другата посока. Ако го свържа обаче към пин 11 и 14 и подам напрежение на пин 15 пак тръгва в едната посока, но при подаване на напрежение в проблемния пин 10 и нищо не става. Дали съм изгорил самия чип?


yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Възможно е да е повреден. Ще трябва да го тестваш. Преди това да изясним някои неща - какво имаш предвид под подаване на напрежение - ниско ниво или високо ниво? Пиновете EN как си ги вързал?
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
1. Вход не се оставя без да е свързан никъде ( е, с някои "малки" изключения ). Прегледах PDF за този драйвер ( ти прегледа ли го ??? ), там воходовете са с PNP транзистор. Ако ги оставиш несвързани ( техническият термин е "висящи" ;)  ) най-вероятно ще се приеме, че е подадено високо ниво.
2. Като имаш съмнение за нещо - провери го. добре си направил проверката с двигателчето, но с волтметър е по-добре. ;)  Ако изходът е изгорял, най-вероятно там ще имаш много твърдо 0 волта. Малко по-вероятно е да е прекъснал. Ако измериш напрежението на четирите входа, когато не се свързани, потенциалът им трябва да е еднакъв, +/- 0.1 волта примерно. Ако някой вход е дръпнал нанякъде, значи имаме проблем.
3. Ценен съвет, за който ще трябва да черпиш бира: на захранващите пинове ВИНАГИ се слага по един 100 nF кондензатор към маса. Поставя се възможно най-близо до пиновете.

Пиши после какво се е получило. Успех, дано не е изгоряла !
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

borisoff

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
В момента нямам възможност да тествам, тъй като ми е зает бред борда. На схемата съм начертал какво къде свързах и извинявайте, че не е от специализирана програма, но не успях да се оправя с EAGLE.



Като тествам с моторчето с 2-та извода го свързвам на М1 и М2 стои празно и обратно. Пиновете 1A, 2A, 3A, 4A са вързани към МК. Чипа с моторчето се захранват от 3xAA батерии, т.е. около 4.5 волта, а МК е със захранване от USB-то.

Проведох следните тестове:

1. Моторче на M1 и HIGH на 1A и LOW на 2A, моторчето върви в едната посока
2. Моторче на M1 и LOW на 1A и HIGH на 2A, моторчето върви в другата посока
3. Моторче на M2 и HIGH на 4A и LOW на 3A, моторчето върви в едната посока
4. Моторче на M2 и LOW на 4A и HIGH на 3A, моторчето не иска да върви

Докато моторчето е свързано към М1, 3А и 4А са LOW и обратно. Моторчето е следното:
http://erelement.com/motori-reduktori/elektromotor-6v

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Интересно ... Като гледам това, което не си го написал, ясно ползваш MSP430 за клатене на драйвера. Интересният сигнал при теб е P1.3 До тук ясно. Сега малко упражнения тип "Шерлок Холмс". Ако ползваш LaunchPad, там именно този сигнал не е като останалите ( P1.0 .. P1.2 ). Разликата е в един резистор 47К и един кондензатор 100nF.
За да не гадаем, по-добре снимай цялата си постановка, и освен това прати сорса, с който инициализираш контролера и го клатиш.
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

borisoff

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Наистина има резистор, но бях махнал джъмпера и освен това смених няколко пъти пина, т.е. въртях ги 2-3 пъти точно, за да проверя дали не е от пина. Ако остане време пак ще ги навържа и ще пусна схемата :)

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Цитат на: "borisoff"
Наистина има резистор, но бях махнал джъмпера и освен това смених няколко пъти пина, т.е. въртях ги 2-3 пъти точно, за да проверя дали не е от пина. Ако остане време пак ще ги навържа и ще пусна схемата :)


Това не е на джъмпер. Само двата светодиода са.
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

borisoff

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Сега разбрах какво имаш предвид. Резисторът е за pull up/pull down на бутона, но се включва единствено като го вдигна сам, а кондензаторът до колкото бях чел вече е махнат. Но ще опитам пак като имам време.