Автор Тема: Бих искал да си сглобя Arduino и от къде да купя части?  (Прочетена 17752 пъти)

borisoff

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Здравейте,

Бих искал да си сглобя сам Ардуино, тъй като цената започва от около 40-45лв, което за момента ми е прекалено скъпо. Колко излиза цената на самостоятелна сглобка и заслужава ли си начинанието или по-добре да си купя примерно Уно? По принцип бих искал да има и USB, тъй като нямам COM порт, а нямам и преходник/кабел COM към USB, което допълнително ще оскъпи идеята.

От кой магазин мога да си поръчам онлайн частите (в случай, че го сглабям сам) или да отида да си ги взема? Става въпрос за София.

Благодаря!

dzwer

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Бих искал да си сглобя Arduino и от къде да купя части?
« Отговор #1 -: Ноември 03, 2012, 07:25:58 pm »
http://www.ebay.com/itm/DK-duino-Atmega328p-20PU-IO-Expansion-board-USB-cable-UNO-R3-arduino-compatible-/181015661099?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a255fca2b

Идва си с УСБ кабел, по-евтините варианти са без кабел, а разликата е под 50 цента...
Като пари идва към 25лв.
По-евтино готово решение няма.
Иначе можеш да си купиш чип АТМега328П от Футурел например за 8лв., трябва да му налееш с програматор буутлоудър и после с някакъв преобразувател УСБ-ТТЛ да си качваш скечовете... И на универсална платка да си поиш елементи, ако нямаш бредборд за прототипиране.
Препоръчвам ти готовото решение :)
Nothing moves you like a hydropneumatic Citroen...
HTC One S - The Sense Matters!

ka4a4e

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 114
    • Профил
    • http://google.bg
Бих искал да си сглобя Arduino и от къде да купя части?
« Отговор #2 -: Ноември 04, 2012, 01:45:38 am »
http://dx.com/p/arduino-mega2560-atmega2560-16au-usb-board-844118047?item=11
това си е на далавера само чакането е голямо.....
Деян Георгиев на 20г. от град Любимец област Хасковска студент в ТУ Габрово спец. Е курс ІI

borisoff

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Бих искал да си сглобя Arduino и от къде да купя части?
« Отговор #3 -: Ноември 05, 2012, 07:06:59 am »
Благодаря за предложенията. В събота си взех едно Texas Instruments MSP430 LaunchPad за 10лв, а сигурно по-нататък ще взема и Ардуино стига да не ми мине мерака :)

lionheart

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Бих искал да си сглобя Arduino и от къде да купя части?
« Отговор #4 -: Ноември 06, 2012, 07:57:40 pm »
А поръчката от e-bay колко струва?

borisoff

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Бих искал да си сглобя Arduino и от къде да купя части?
« Отговор #5 -: Ноември 07, 2012, 08:53:32 am »
Поръчах го онлайн от http://erelement.com/

lionheart

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Бих искал да си сглобя Arduino и от къде да купя части?
« Отговор #6 -: Ноември 07, 2012, 04:33:30 pm »
Да но там най-евтиното ардуино струва както ти каза 45 лв а от ebay значително по-малко.А аз ще си поделя парите на поръчката с един приятел защото и той е съгласен да пазаруваме от ebay така че съм на далавера.

borisoff

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Бих искал да си сглобя Arduino и от къде да купя части?
« Отговор #7 -: Ноември 07, 2012, 04:53:44 pm »
Мислих, че ме питаш за MSP430.

Иначе съм купувал 2 неща от ebay.co.uk и използвах услугите на http://uktobg.com/ и останах доволен. Доставката до офиса им в София на стоки до 1кг мисля, че беше 1.70лв.

lionheart

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Бих искал да си сглобя Arduino и от къде да купя части?
« Отговор #8 -: Ноември 07, 2012, 06:09:34 pm »
А до Пловдив сигурно няма да е кой знае колко по скъпо нали?

borisoff

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Бих искал да си сглобя Arduino и от къде да купя части?
« Отговор #9 -: Ноември 07, 2012, 06:12:26 pm »
Според сайта цената е същата :)

lionheart

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Бих искал да си сглобя Arduino и от къде да купя части?
« Отговор #10 -: Ноември 07, 2012, 06:55:52 pm »
Нали не се шегуваш?Казваш че ако поръча нещо от чужбина цената на доставка е 1.70лв  и продукта е по ефтин, а ако поръчам от роботев например доставката е 7лв а цената е по висока :lol:  :lol:
Закълни се. :D

borisoff

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Бих искал да си сглобя Arduino и от къде да купя части?
« Отговор #11 -: Ноември 07, 2012, 11:40:17 pm »
Правил съм 2 поръчки и едната беше за долната част на лаптоп (дъно, палм рест, процесор), т.е. може би към 1кг и нагоре и по спомен ми взеха около 2лв, а онзи ден втората ми доставка беше лека и влезе в границата от 1.70лв. Наистина е странно колко евтино работят :)

dzwer

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Бих искал да си сглобя Arduino и от къде да купя части?
« Отговор #12 -: Ноември 29, 2012, 09:23:57 am »
Ето го моето DIY Ардуино Уно :)

Дисплея е Powertip PC2002M, конвертора USB->TTL е от най-евтините от иБей с чип PL2303.
Nothing moves you like a hydropneumatic Citroen...
HTC One S - The Sense Matters!

borisoff

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Бих искал да си сглобя Arduino и от къде да купя части?
« Отговор #13 -: Ноември 29, 2012, 04:00:00 pm »
И аз сега съм на вълна да си правя сам Ардуино и горе долу успях. Обаче вече си имах COM кабел и реших да използвам MAX232 за да прехвърля от RS232 към TTL. Имах малко затруднения, но в края на краищата май стана. Може би не съм свързал както трябва ресета и понякога не качва скеча, но довечера ще го мисля.

На MSP430-ката изгорих по-хубави чип (m430g2553) и реших да опитам с Ардуино, че всичко при MSP430 става доста трудно или ако не е трудно, то отнема много повече време да намеря как става :)

Доста грозно се получи на бредборда, но все пак вижте:


borisoff

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Бих искал да си сглобя Arduino и от къде да купя части?
« Отговор #14 -: Ноември 30, 2012, 09:29:07 am »
Не успях да оправя проблема с качването. Ресета е свързан с 0.1uF кондензатор последователно, както показват по туториалите - пин 4 на COM порта към пин 8 на MAX232 и от пин 9 на MAX232 към кондензатора. Проблема се явява в това, че понякога не успява да качи скица и трябва да опитам 1-2 пъти и чак тигава успява и така пак 1-2 пъти без проблем и после пак се появява. Причините в лога са различни, понякога пише not in sync, а понякога че не е върнат правилен response. Странното е, че май като изпише грешката за response-а и е успяло да качи скицата, но пък и често излиза грешка за сигнатура. Някакви идеи защо понякога работи, а понякога не? От снимката се вижда втори кабел, но него вече го няма и използвам единствено пинове 2 (Rx - единия червен кабел от снимката), 3 (Tx - другия червен кабел), 4 (DTR - белия кабел) и 5 (GND - синия кабел) от COM порта. Схемата първоначално беше с 4 x 10uF и един 0.1uF, но после смених всички с 1uF, както пишеше в чаршафа на Maxim.

Изчетох доста теми и никъде нямаше решение. Може би имам проблем с ресет веригата...

PS: bootloader-ът е Uno.