Автор Тема: Сензори  (Прочетена 6571 пъти)

stunito0o0

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Сензори
« -: Октомври 19, 2012, 08:39:32 pm »
Здравейте,
 начинаещ съм в роботиката и имам нужда някой да ми обясни разликата между акселерометър и жироскоп и кои са трите оси на магнитометъра.
Във youtube.com --> http://www.youtube.com/watch?v=498ZUKXFEdw  видях едно клипче ,където един обяснява подробно с една платка (9D0F) това ,което разбрах (понеже не съм много добре по английски  :D ) е какви са 3те оси на жироскопа и акселерометъра и това ,че жироскопа измерва градусите на въртене около всяка ос, която поддържа(но не рабрах спрямо какво ги мери , какво значат различните скорости например 2000 градуса в секунда?) ,акселерометъра не разбрах точно ,какво прави ,освен че мери спрямо земната повърхност, а за магнитометъра разбрах ,че намира ,къде е север(но защо 3 оси север си е на едно и също място накъдето и да  и да завъртиш сензора?)
Благодаря предваритемно на съфорумците които , ще отделят време да драснат един коментар за да отговорят въпросите ми .
Станислав Димов 15г. Варна

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Сензори
« Отговор #1 -: Октомври 20, 2012, 03:53:21 pm »
Здравей,

За да разбереш какво точно означават всички тези неща ти трябва малко физика и математика от 8 - 9ми клас, но ще се опитам да ти разкажа.

Нека започнем с това, че има два вида движения - линейно и въртящо. Представи си една движеща се кола по прав път с дадена скорост, т.е. колата се движи по дадена права. Математическият термин за такова движение е "транслация". За да се движи обаче колата гумите и се въртят, а математическият термин за такова движение е "ротация".
Праволинените движения се дължат на приложена сила, която води до промяна в линейното ускорението  и следователно в линейната скорост.
Ротациони движения се дължат на приложен въртящ момент, който води до изменение в ъгловото ускорение и следователно в ъгловата скорост.
Тоест трябва да правиш разлика между линейна скорост - ъглова скорост и линейно ускорение - ъглово ускорение.

Едноосен акселерометър мери линейните ускорения по една ос, т.е. ако акселерометърът се движи по посоката, която сочи оста му, тогава ще можеш да имериш ускорението по тази ос. Едноосен акслерометър не може измери ускорения перпендикулярни на оста му на измерване. Триосен акселерометър може да мери линейните ускореният и по трите оси (X, Y и Z) - накъдето и да го движиш ще можеш да измериш резултантното линейното ускорение, което в векторната сума на измерените стойносто по X, Y и Z оста.

В този ред на мисли жироскопът измерва ъглова скорост на въретене спрямо всяка от осите му - затова и идва мерната единица градус / секунда (линейния й аналог е метър за секунда).

Ако използваш обикновен компас, той трябва да е водоравен, за да бъде измерването коректно. Ако искаш обаче да измериш накъде е север без да нивелираш компаса, тогава трябва да измериш силата на магнитно поле по 3те оси, сумираш и получаваш вектора сочещ север.

Надявам се поне малко да съм разбулил мъглата :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

stunito0o0

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Сензори
« Отговор #2 -: Октомври 20, 2012, 05:49:24 pm »
Aха сега ми стана по ясно,благодаря за отговора :), но този в клипчето обяснява че акселерометъра и жироскопа може да работят заедно и тук точно ми идва въпроса ,когато се комбинират измерват ъгъла и ускорението спямо земната ос ,или нещо не съм разбрал пак(защото до колкото разбрах от клипа на акселерометъра му влияят вибрациите и това го прави ненадежден за ориентация в пространството и за това се използва жироскоп)
Станислав Димов 15г. Варна

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Сензори
« Отговор #3 -: Октомври 21, 2012, 12:34:59 am »
Ами когато са комбирани те пак мерят спрямо собствените си оси на измерване, но можеш реално да измериш всякакъв вид преместване в пространството - ротация и транслация. Акселерометърът независимо дали работи само или не, той винаги засича земното ускорение.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания