Автор Тема: IR LED 1W  (Прочетена 7179 пъти)

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
IR LED 1W
« -: Август 20, 2012, 11:13:31 am »
Здравейте,поръчах си следните инфрачервени диоди  :
http://www.electronics.bg/product_info.php?products_id=21001721&electronics=v4a21blho2ulum4vilenfl0il6, но не знам какво да използвам за да ги захраням, имам предвид, че е показано да се захранват със 1.5V 0.500mA, по мойте сметки излиза,че ако му подам 5V - махна 1.5V, който искам да постигна и разделя на 0.500 получавам 7ома, който трябва да са със оценена мощност поне около 5-10W.
Поправете ме ако греша ?
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
IR LED 1W
« Отговор #1 -: Август 20, 2012, 06:44:32 pm »
В общи линии не грешиш. Ако ще го захранваш с 5 волта, ще си с много ниска ефективност: 0.75W върху светодиода, но загубите в останалите компоненти ще са големи. Например, ако имаш 8 волта нестабилизирано захранване и от него правиш 5 и с него през резистор захранваш светодиода, тотоалната консумация ще е към 4-5 вата. По-добре е ( но и по-сложно и по-скъпо ) да ползваш няколко светосиода свързани последователно и да ги захранваш с генератор на ток. Още по-добре е, ако ползваш ключов стабилизатор на ток. Попрочети из нетЯ какво е стабилизатор на ток, какво е ключов ( импулсен ) стабилизатор на ток и го направи така. Ако нещо не е ясно, питай пак!
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
IR LED 1W
« Отговор #2 -: Август 20, 2012, 10:11:06 pm »
Цитат на: "bateAz"
В общи линии не грешиш. Ако ще го захранваш с 5 волта, ще си с много ниска ефективност: 0.75W върху светодиода, но загубите в останалите компоненти ще са големи. Например, ако имаш 8 волта нестабилизирано захранване и от него правиш 5 и с него през резистор захранваш светодиода, тотоалната консумация ще е към 4-5 вата. По-добре е ( но и по-сложно и по-скъпо ) да ползваш няколко светосиода свързани последователно и да ги захранваш с генератор на ток. Още по-добре е, ако ползваш ключов стабилизатор на ток. Попрочети из нетЯ какво е стабилизатор на ток, какво е ключов ( импулсен ) стабилизатор на ток и го направи така. Ако нещо не е ясно, питай пак!


Във нас имам един адаптер от AC/DC, който е на .500мА и мога да му взема от 12 до 30 волта на изходите.
Въпроса е,ако го включа диода през резистора,стойност трябва да бъде 21ома.
Със каква мощност трябва да е резистора ?
И ще успея ли да постигна 1W на IR LED + това по какъв начин трябва да го охлаждам ?
И ако например използвам адаптера + 7805 за да стабилизирам на 5V, как трябва да сметна кондензаторите на входа и на изхода, който ми са нужни при 1LED,2LED,3LED ?
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
IR LED 1W
« Отговор #3 -: Август 23, 2012, 02:26:20 pm »
Някой ?
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
IR LED 1W
« Отговор #4 -: Август 23, 2012, 06:02:49 pm »
На тебе всъщност каква ти е целта? Да си го направиш да ти свети ( 1 ), или да го светнеш за малко да видиш т'ва к'во ж'вотно е ( 2 ) ?
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
IR LED 1W
« Отговор #5 -: Август 23, 2012, 09:37:04 pm »
Цитат на: "bateAz"
На тебе всъщност каква ти е целта? Да си го направиш да ти свети ( 1 ), или да го светнеш за малко да видиш т'ва к'во ж'вотно е ( 2 ) ?

Първо искам да го тествам дали ще ми върши работа това животно и после ще мисля като увеличавам бройката как да го захранвам,но не искам да му подавам по малка мощност и съответно, не искам да го изгоря :D
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612