Автор Тема: Как да направим най-лесния робот? (част 2)  (Прочетена 102482 пъти)

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 2)
« Отговор #90 -: Септември 03, 2012, 03:29:37 pm »
Ех, младежо, младежо ...
Поне единият да беше сниман отпред, та да е види какъв тип е.

Сега сериозно: какво се прави в такива случаи. Отваря се един браузер ( същият, като този, с който си ровиш из форума ) и се отваря сайтът www.google.com . Търси се името на транзистора и заклинанието "PDF". Така се търси техническата документация на всичко де що е електронен компонент ( и не само ). Там нейде из представените връзки ще намериш файл с разширение "PDF" Google Chrome го отваря сам, за другите брайзъри трябва Adobe Acrobat Reader. Не мога да си представя,, че човек, който ще се занимава с роботика може да го няма на компа си, но ако все пак случаят е такъв, инсталирай го!
Четеш PDF файла и там някъде .. О! Чудо!
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 2)
« Отговор #91 -: Септември 03, 2012, 04:10:10 pm »
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

mart2251

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 2)
« Отговор #92 -: Септември 03, 2012, 06:06:54 pm »
Цитат на: "bateAz"
Ех, младежо, младежо ...
Поне единият да беше сниман отпред, та да е види какъв тип е.

Сега сериозно: какво се прави в такива случаи. Отваря се един браузер ( същият, като този, с който си ровиш из форума ) и се отваря сайтът www.google.com . Търси се името на транзистора и заклинанието "PDF". Така се търси техническата документация на всичко де що е електронен компонент ( и не само ). Там нейде из представените връзки ще намериш файл с разширение "PDF" Google Chrome го отваря сам, за другите брайзъри трябва Adobe Acrobat Reader. Не мога да си представя,, че човек, който ще се занимава с роботика може да го няма на компа си, но ако все пак случаят е такъв, инсталирай го!
Четеш PDF файла и там някъде .. О! Чудо!

Ако не виждаш че си на втора страница там горе в дясно пише в едно квадратче.Иди на 1-ва и там има още 2 ето http://www.album.bg/mart225/images/29908894/ ето сега като кликнеш на линка си на 1-ва страница и имам adobe reader а и не се сетих да търся в гугъл за това си прав извинявай че товаря форума с глупусти много ти благодаря hunter извинявам се ако съм направил грешка
Мартин Иванов 13г Ямбол

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 2)
« Отговор #93 -: Септември 03, 2012, 06:55:49 pm »
:lol:  Добре, ама на моя монитор снимката излиза "не на фокус" и не се чете. Пробвах и с очила, и без очила, че даже си присвих очите като производител на Китайска електроника: все тая, не се чете.  ;(
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

mart2251

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 2)
« Отговор #94 -: Септември 06, 2012, 09:52:21 am »
Здравейте отново имам проблем с робота проблема е такъв,че той не спира моторите независимо дали има пряка слънчева светлина или пълен мрак все работят а и вързах краче 7 и 10 към минус защото тогава моторите вообще не помръдват  дали това не пречи благодаря за помощта и се извинявам на bateAz за породените спорове от мен.
Мартин Иванов 13г Ямбол

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 2)
« Отговор #95 -: Септември 07, 2012, 09:05:00 am »
Я нарисувай схемата да видим какво си направил и я постни във форума. Прати и няколко снимки на творението ( може по схема да е А, а по монтаж да е Б ) и тогава ще го мислим. Че така трябва боб да хвърляме ...
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

mart2251

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 2)
« Отговор #96 -: Септември 08, 2012, 06:56:07 pm »
Малко по-късно ще кача снимки благодаря за всичко
Мартин Иванов 13г Ямбол

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 2)
« Отговор #97 -: Септември 09, 2012, 03:09:44 pm »
Голяма каша е тази ти схема. Остави ги тези ФТ за сега сработи на етапи, като начинаещ не накичвай всичко и да гледаш какво 6те излезе. Транзисторите не са свързани правилно, къде им са базовите резистори? Защо фототранзисторите са към плюс и колектора на транзисторите? Кое ще командва тези транзистори по така изградена схема? Къде са ти гасящите резистори? Защо са ти обединени базите на транзисторите? Прочети и научи как действа транзистора и сам ще можеш да разбереш какви са ти грешките. Докато ти казваме свържи това и онова и подай минус на там няма да стане и няма и да се научиш на готово. Прочети за транзисторите и си дай отговор на въпросите които те попитах тогава 6те ти тръгне схемата. И като за начало замести фототранзистора с прекъсвач за да си опростиш временно. Като сработи с прекъсвачи тогава и сложи и фотото.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

mart2251

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 2)
« Отговор #98 -: Септември 09, 2012, 05:24:49 pm »
Здравей значи схемата която съм направил е грешна аз съм свързал емитер към минус базата към фоторезистора и колектора към краче на ис 2или15 а там съм ги объркал  :oops:  блогодаря за обърнатато внимание и    се извинявамза грешната схема
Мартин Иванов 13г Ямбол

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 2)
« Отговор #99 -: Септември 09, 2012, 07:50:04 pm »
Аз схема не видОх ...
Гледах монитора отпред, и отзад даже се извъртят да погледна: нЕма !

Ако си постнал сгюхемата и след коментара на Ловеца си я изтрил, това не е добра практика. Тук е форум, четящите трябва да са в час за какво иде реч. Освен това хората се учат от грешките си, а по-умните - от чуждите грешки. Не им отнемай тази възможност!  :lol:
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

mart2251

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 2)
« Отговор #100 -: Септември 11, 2012, 10:33:42 am »
Здравейте благодаря на bateAz за информацията работил съм по схемата от 1-ва стр. но не работеше и прочетох темите и реших да свържа крачета 7 и 10 към маса (минус) и така тръгна но не се влияе от фатарезисторите които са свързани към транзистоите BC639.Благодаря за вниманието и времето
Мартин Иванов 13г Ямбол

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Как да направим най-лесния робот? (част 2)
« Отговор #101 -: Септември 11, 2012, 04:37:37 pm »
Това ти е нужно http://prikachi.com/images.php?images/140/5257140q.jpg
левия и десния сензор за момента са прекъсвачи. Като го сработиш ще ги замениш с ФТ. Резистори по твой избор, мене ако питаш сложи тримери и като сработи замери тримерите и каквато стойност ти покаже слагай такива резистори. Ако ли не колекторния резистор 10ком базовия резистор около 3ком. Това от мен.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related