Автор Тема: Проблем с кабел USB към COM (RS232)  (Прочетена 12079 пъти)

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Проблем с кабел USB към COM (RS232)
« -: Май 16, 2012, 07:56:35 pm »
Сдобих се времено за проба с кабел представляващ преход от USB към COM порт изглеждащ външно добре направен и реших да си мъча програматора които е за КОМ през ЮСБ то инсталирах драивери конфигурирах кабеала от дивайс мениджъра като КОМ3. Отварям понито задавам и за интерфеис КОМ3 и програматор JDM и при проба да прочете нещо дава грешка с хардуера, програматора си работи добре със реалния КОМ порт, а с този кабел излиза за момент захранване на пика и толкова хардуерна грешка, Как ли не пробвах със всички въможни настроики и не става все нещо му пречи или има проблем с хардуера или шината е заета. Та въпроса е може ли въобще тези преходници да се ползват за програматори или направо да се насоча към USB PIC програматор. И в допълнение кабела работи с някакви авто диагностични джаджи безпроблемно.
Ако някой има опит с тези кабели нека сподели би било полезно да се знае.
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

AA

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Проблем с кабел USB към COM (RS232)
« Отговор #1 -: Май 16, 2012, 08:54:59 pm »
Общо взето както се казва - трудно класно.  Имаш ли възможност да включиш осцилоскоп и да измериш RS нивата? Повечето преходници, които се продават, обикновено не се държат коректно с програматори и други устройства, предвидени за COM порт. Най-прилично като че ли се държат самоделките на базата на FT232. Обсъждане по въпроса има в линка - http://mcu-bg.com/mcu_site/viewtopic.php?f=5&t=9620 .

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Проблем с кабел USB към COM (RS232)
« Отговор #2 -: Май 16, 2012, 09:13:07 pm »
И аз си мисля за самоделка с осцилоскопа нивата са си малко ниски а и с волтметъра са си ниски интересното обаче е че с този кабел програмата ми познава и програматора  и пика но не иска да запсва и чете  :(
EDIT Понеже JDM а се захранва от ком порта мисля да пробвам да подам външни 5 волта от юсб то за пика зашото при четене захранването пада под 3.8 волта та да видим
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

CarBeta5

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
Проблем с кабел USB към COM (RS232)
« Отговор #3 -: Май 17, 2012, 08:10:32 am »
Ако тоя преход USB->COM искаш да го ползваш за JDM просто забрави. И да му подадеш външни 5v пак няма да стане. Трябват ти и едни 13v за да вкараш ПИК'а в режим за програмиране. JDM'a не е истински програматор а е бюджетно решение, което използва схемни трикове и особености на СОМ порта за да работи.

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Проблем с кабел USB към COM (RS232)
« Отговор #4 -: Май 17, 2012, 11:56:13 am »
Че е JDM, JDM е програматора и проблема май ще се окаже в него и на реалния ком си програмира когато си иска (повечето пъти програмира но когато се запъне и край) така че май ще се минава на USB PIC програматор или някой друг за ком и в такъв  случаи приемам предложение за схеми за предпочитане пробвани на пик програматори
А относно преходника не са му чак толкова занижени нивата с около волт по малко от реалния ком. CarBeta5 Въпросните 13 волта на кой пин трява доидат за PIC16F84A при моя програматор на пин 4 (MCLR) идват подщи 9.5 волта
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

CarBeta5

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
Проблем с кабел USB към COM (RS232)
« Отговор #5 -: Май 17, 2012, 01:36:31 pm »
Ами да, на MCLR трябва да има 13v за програмиране. Ако имаш 1 волт разлика от стандартните нива не би трябвало да има проблем, но стандартните нива на RS232 са от +3/-3 до +15/-15 волта. Прехода ти държи около петте волта, както и физически СОМ порт на лаптоп. За да работи JDM разчита на максималните нива. Т.е. доста си далече...

Мен ако питаш - сглоби си PicKit2, има схеми бол в нета и всякаква информация за него.

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Проблем с кабел USB към COM (RS232)
« Отговор #6 -: Май 17, 2012, 03:02:03 pm »
То тези 13 волта мога да ги докарам по един или друг начин стига те да са му недостатъка
PICKIT2 е може би крайната цел но до тогава все пак ми трябва програматор най малкото за да запиша PIC18F2550 мисля след като не мога да се разбера с  JDM -а да видя дали ще намерим общ език с този http://picpgm.picprojects.net/hardware/picpgm_usb_v1.0.png
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

CarBeta5

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
Проблем с кабел USB към COM (RS232)
« Отговор #7 -: Май 18, 2012, 06:29:19 am »
Имай предвид, че тоя програматор е за LVP(Low Voltage Programming) та доста от контролерите в списъка ще отпаднат.

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Проблем с кабел USB към COM (RS232)
« Отговор #8 -: Май 19, 2012, 08:37:43 pm »
Взехме да се разбираме с JDM-а сега  предстои да го преправя да става и за преходен кабел и ще постна схемата на това което сътворих естествено ако заработи с въпросния преход за сега само успявам да чета контролера с гадния преход а преносимия комп въобще не открива пика само програматора познава но това ще мисля по после може Винбоза да се е омазал нещо
CarBeta5 тези покове който са  "Low Voltage Programming" стават ли и за прост програматор че вече съвсем ми се объркаха понятията :?
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

CarBeta5

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
Проблем с кабел USB към COM (RS232)
« Отговор #9 -: Май 20, 2012, 09:18:40 am »
Стават. LVP е нещо като екстра и го имат по-новите. HVP се поддържа от всички и е с приоритет.