Автор Тема: Здравейте, имам куп въпроси?  (Прочетена 9695 пъти)

killara1

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Здравейте, имам куп въпроси?
« -: Април 21, 2012, 01:03:58 am »
Здравейте аз съм малко напреднал в електрониката и механиката ( малко ми куца формулите и в двете  :lol: ) имам един проект , и имам няколко въпроса (малко са един  два).

1. Как се програмира интегрална схема (поне аз знам ,че така се казват)
имам няколко ето ги и тях (Някой от тя се повтарят но няма нищо) :-

 К155ЛА3 8809 (явно руски  :lol: )
 7438PC(не съм сигурен) T800002
 К155ИЕ5 12 0490
 К155ЛЕ1 8601
 74LS38n7 SA
 К155ЛН1 8810
 К155ЛА12 8704
 К155ЛЕ1 8601
 741Р 8551
 К155ТМ2 8808
 (а прочутата TESLA :D)
 TESLA 058 MH7474
 К155АГ3 8811
 К155АГ3 8708
 К155ЛН1 8601
 К155ТВ1 0184
 К155ТВ1 0184
 К155ТВ1 0781
 К155ИЕ2 8705
 К155ТВ1 0280
 555 Серия 9103 и 741 0928  това са много малки и не знам точно какъв модел са.
Въпроса ми е следния как се програмира от а до я , коя програма,език, или езици програматор или няколко  и коя да използвам .

2. Не разбирам какво е киловат час и ампер час (смисъл разбирам какво е ама май не съм разбрал точно ) и как се изчисляват (може би
с мултицет) .



Малко механика -- Представлява една маслена помпа  и се задвижвана от ел. мотор на 12 V ,която трябва да вдига тежест от около 1т. с около 6 цилиндъра с малък диаметър.    

3. как да изчисля колко бара налягане е необходимо за да се повдигне с около максимално 45 см.

4.Как да изчисля колко сила трябва да си приложи на маслената помпа.

за сега е това  моля отговаряйте и задавайте въпроси точно  и ясно без базици и тем подобни
и предварително казвайте за кой въпрос се отнася отговора
по 1-ви въпрос дай те всякаква точна информация  видео (bg) електронни книги,статии и др.

Благодаря предварително за всичко (моля за извинение може и да се отговаря на моите въпроси някъде но не успях да намеря нищо).
Атанас Запрянов на 17г (след 4 дни от датата на регистрация )

ka4a4e

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 114
    • Профил
    • http://google.bg
Здравейте, имам куп въпроси?
« Отговор #1 -: Април 21, 2012, 11:12:59 am »
Здравей.
Първо за програмирането ти препоръчвам да започнеш с ARDUINO в нета има един куп програми и примерни схеми. А тези схеми който си написал руските (К155***) са логически схеми те не могат да се програмират (могат но като правиш адската логика и използваш супер много интегрални схеми) по надолу ще дам един файл за руските аналози. 74LS38 също е лог. схема MH7474 и тя също. 741Р операционен усилвател а 555 е таймер. Това е по първия въпрос.
По втория въпрос цък.

По механичната част не съм аз човека :)

http://dox.bg/files/dw?a=1f5126fc52

Дано съм бил полезен поздрави :)
Деян Георгиев на 20г. от град Любимец област Хасковска студент в ТУ Габрово спец. Е курс ІI

killara1

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Здравейте, имам куп въпроси?
« Отговор #2 -: Април 21, 2012, 06:29:40 pm »
Благодаря за отговора.

Така смятам да си поръчвам ARDUINO ( един въпрос откъде мога да си намеря по евтин гледам че има в "ROBOTEV.com" но скъпи не че ако не намеря не бих си купил ,но парите от разликата могат да идат и за други работи )

но исках да се науча да си правя сам цялата система от схеми и подобни

Пак благодаря за отговора.
Атанас Запрянов на 17г (след 4 дни от датата на регистрация )

krasimir

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Здравейте, имам куп въпроси?
« Отговор #3 -: Април 21, 2012, 06:43:13 pm »
Киловат час - е електроенергия. Ако нещо има мощност от 1kW и работи в продължение на един час - това е един киловат час.
Ампер час - Обикновено това е един от основните параметри на един акумулатор. Ако акумулатор има капацитет от 1Ah и към него си поставил консуматор който харчи 1А - теоретично този консуматор ще може да работи един час.

Въпросите свързани с хидравликата не са толкова прости. Първо - това на каква височина искаш да повдигнеш товара не зависи от налягането, а от от количеството масло попаднало в хидравличните цилиндри. Примерно: Ако натовариш някакъв цилиндър и искаш да го преместиш на 10 или 100см. ти трябва едно и също налягане но различно количество масло. Един от основните параметри на помпите е така нареченият геометричен обем (Обем за оборот). Той показва с колко оборота трябва да завъртиш помпата така че през нея да премине необходимото количество масло.

Примерно ако имаш цилиндър с диаметър 50mm и искаш ход от 500mm - ти трябва обем около 10.10^-4 m3
Ако имаш помпа която има геометричен обем q=1.10^-4 m3/об - то тази помпа трябва да се завърти 10 пъти за да направи необходимият обем и цилиндърът да се премести на 500mm.

Налягането P=F/S (сила за единица площ).  F - е 1т. - 10kN
S ти е площта на буталото (буталата). Така пресмяташ необходимото налягане, което трябва да подадеш към цилиндъра (цилиндрите).  Налягането на помпата трябва да е по-голямо от това пресметнато налягане.
В областта на Ардуино и програмирането абсолютно начинаещ.

ka4a4e

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 114
    • Профил
    • http://google.bg
Здравейте, имам куп въпроси?
« Отговор #4 -: Април 21, 2012, 08:22:43 pm »
Най-евтиния начин за ARDUINO  е да си го направиш сам (както направих аз) само ти трябва ATMEGA8/168/328 и няколко елемента. програмира се през COM порта на компютъра но ако е през USB със FTP232 чип малко се оскъпява и за bootloader ти трябва програматор с ISP ( има начин с LPT порта на компютъра но не съм го пробвал) а начина които съм изпитал и работи е с друго ARDUINO. А за bootloader-а може да го вземеш от robotev направо качен за 10лв.
Деян Георгиев на 20г. от град Любимец област Хасковска студент в ТУ Габрово спец. Е курс ІI

AA

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Здравейте, имам куп въпроси?
« Отговор #5 -: Април 22, 2012, 04:01:23 am »
По първия въпрос - http://isohunt.com/torrent_details/275369477/?tab=summary - изтегли си архива - има най-разни полезни книжки - ще ти се изяснят доста неща и ще зададеш по-конкретно въпроса - така зададен е доста неясен и всеки може да си фантазира какво ли не.Разбира се няма смисъл да четеш наред - предполагам че сам можеш да си прецениш какво знаеш и какво ти е необходимо по нататък.
  За ARDUINO - http://www.robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?t=1728

killara1

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Здравейте, имам куп въпроси?
« Отговор #6 -: Декември 05, 2012, 03:10:07 pm »
Здравей те отново.Пак съм аз  :D,  и пак имам два въпроса-
Коя ИС да използвам L293С или L293B, за задвижването да два електромотора? Разбира се ще използвам Arduino за пускане и спиране, като поставя ИС на бредборд. И няколко съвета как да ги свържа и как да контролирам посока и обороти.

И как да свържа Arduino с flash памет за да мога да събирам данни,като температура,наклон и т.н.?
Атанас Запрянов на 17г (след 4 дни от датата на регистрация )