Автор Тема: DIY електромагнитно резе  (Прочетена 17150 пъти)

ivanatora

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
    • http://blog.ivanatora.info
DIY електромагнитно резе
« -: Януари 21, 2011, 10:04:09 am »
Здравейте :)
Искам да си направя електромагнитно резе, което да управлявам с Arduino.
За самото резе мисля да ползвам езика от нормална брава, притиснато с пружина. Зад пружината ще има електромагнит, който ще издърпва езика и ще отваря резето. Цялото изделие ще служи за затваряне на малка кутия.
Няколко неща не са ми ясни. Електромагнити продават ли се (ако да - къде?) или ще трябва да си правя? Какъв ток ще минава през електромагнита? Предполагам че една 9V батерия, която се ползва за захранване на ардуиното ще стигне. От към ардуиното нещата си ги представям като един цифров пин, свързан към базата на транзистор, който управялява веригата на електромагнита. Някакъв токоограничителен резистор в тази верига дали ще има - връщаме се на въпроса колко ток ще иска магнита?

Имате ли някакви други идеи и забележки?

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
DIY електромагнитно резе
« Отговор #1 -: Януари 21, 2011, 05:54:15 pm »
Ами тук най-големия проблем е, че ти трябва доста силен магнит, за да изтегли резето. Най - добре ще е потърси соленоид, май имаше някакви в роботев, а пък може и соленоид от стартер на кола. 9в обикновенна батерия най-вероятно ще има много малко ток и бързо ще се разрежда.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
DIY електромагнитно резе
« Отговор #2 -: Януари 21, 2011, 05:59:19 pm »
Еми съмнявам се, че ще намериш готов електромагнит да се продава по магазините. Най-вероятно трябва сам да си го направиш или да разглобиш някоя машинка. В старите принтери примерно има готови електро-магнити. Но ако ще си го направиш сам:
Първо трябва да знаеш какъв е механическия товар. Т.е. тегло, еластичността на пружината и т.н. за да се определи нужната сила за придърпване.
След това чрез закона на Ампер, изчисляваш тока и броя намотки, нужни за твоя електро магнит.
Най-накрая ще ти трябва мощен ключ, защото не можеш директно от Ардуиното да управляваш нискоомен товар. Транзистор, реле или оптрон ще ти свършат работа.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
DIY електромагнитно резе
« Отговор #3 -: Януари 21, 2011, 06:45:13 pm »
Хммм защо ще си играеш да правиш нещо дето го има на пазара, ел. магнитни брави каквито си искаш има, проблема е в големината дали ще има такава дето искаш. Аз правя една домофонна система и там има отключване на ел. магнитна брава отваря се с пин номер (таблица от пинове). Управлението на бравата може да е с променлив ток 50Hz пускаш го през реле, втория начин е с постонен ток пускаш го на импулси през транзисторен ключ през намотката с честота към 100 Hz с обратно включен диод, транзистотора трябва да e долу горе мощен аз ползвам BD139. Проблем ще има, ако я захранеш само с постоянен ток, тогава консумацията е голяма, модела дето ползвам харчи от 0.5 - 1А, и ще ти трябва задраво захранване.

mivr

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 118
    • Профил
DIY електромагнитно резе
« Отговор #4 -: Януари 21, 2011, 07:23:39 pm »
Така виждам че имаш ентусизъм и трябва да кажа че това резе не е никак трудно за осъществяне.
Относно че не се продавали електро магнити:ДРУГ ПЪТ продават си се просто не сте търсили , но трудно се намират в нужният размер и с нужната сила.Затова си има т.н.Соленоидhttp://en.wikipedia.org/wiki/SolenoidТакъв соленоид можеж да намериш във http://bg.farnell.com ако не намериш какъвто ти трябва просто приложи формулите и си направи един:).

Надявам се че отговорих на въпросът ти и се надявам да постваш напредъкът си във форума(евентуално и готовото резе:))
Михаил Врачaнски 19год. В ТУ-София Автоматика

Skype: mivrmmm

email: [email protected]

ivanatora

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
    • http://blog.ivanatora.info
DIY електромагнитно резе
« Отговор #5 -: Февруари 03, 2011, 09:34:48 am »
Големината е проблем. Крайния резултат трябва да е доста компактен и да се захранва от батерия. За това ми се струва че готови електромагнитни брави няма да са приложими.
Развитие по темата до момента няма - не ми остава време  :?

Цитат

Първо трябва да знаеш какъв е механическия товар. Т.е. тегло, еластичността на пружината и т.н. за да се определи нужната сила за придърпване.
След това чрез закона на Ампер, изчисляваш тока и броя намотки, нужни за твоя електро магнит.

Можеш ли да ми дадеш някаква методика как според механичния товар да сметна тока и броя намотки?

CarBeta5

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
DIY електромагнитно резе
« Отговор #6 -: Февруари 03, 2011, 10:54:22 am »
Мога да ти предложа два варианта:

1. Използвай стъпков мотор. За да постигнеш заключване не е задължително да се използва ефект-резе(постъпателно-възвратно).

2. Ако все пак държиш да е точно електромагнит - в по-старите компютри на IBM кутията се заключва с електромагнит, който работи на 5в. Има две стабилни състояния: отключен и заключен. Не е нужна пружина за да го държи в което и да е от тях. За да се постигнат две крайни положения без пружина са използвани две бобини и постоянни магнити. Доста хитро са го измислили. По-малък електромагнит едва ли ще намериш.

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
DIY електромагнитно резе
« Отговор #7 -: Февруари 08, 2011, 09:56:46 pm »
Аз бих ползвал серво с метални предавки. Има в микроварианти. (Виж в "Роботев")
С електромагнита е доста омазана работа - силата върви в комплект с по-голям размер.  За една машина трябваше да ползвам подобно нещо и поставих шалтер(електромагнит) от стартер на кола. Но за това чудо се наложи да се ползва доста мощно захранване, както и реле за голям ток. На всичкото отгоре всички подскачат като се включи, защото издава много силен и рязък звук(не че не може да се обезшуми, но това ще добави още обем на и без това грамадното устройство)
За електромагнитните насрещници: там токът е относително малък и размерите не са фрапиращи. Постигат го чрез лостова система за отключване(магнитът само блокира хода на заключващото устройство). Поддържам и домофонни системи и мога да кажа, че средният живот на интензивно ползван насрещник(50-100 активирания дневно) на сериозен производител, е между 5 и 10 години.

Caxo

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 11
    • Профил
DIY електромагнитно резе
« Отговор #8 -: Февруари 10, 2011, 07:22:02 pm »
Ако не ти е проблем 12те волта. Най-лесното решение според мен е една машинка за централно заключване на автомобил.Около 4-5 лева е. На мен само малко не ми стана ясно каква ти е целта да отключваш и заключваш или да отваряш...
Александър  Спиридонов 20г.  В.Търново

little_spiro

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 43
    • Профил
    • http://uk.youtube.com/user/littleTspiro
DIY електромагнитно резе
« Отговор #9 -: Март 23, 2012, 06:03:15 pm »
Попаднах на темата и понеже и на мен ми трябва нещо като резе се включвам. При мен механическия товар е незначително малък, но е важно да имам 2 стабилни позиции, да е евтино и достъпно, защото ми трябват 6 такива. Електромагнита от IMB би ми свършил чудесна работа, но го нямам, нито се сещам кой има такава кутия, да не говорим за 6. Евтините сервота пак ми идват скъпи. Не намирам евтини електромагнити, а и ще ми трябват по 2 за двете позиции. Единственото, което ми хвана окото е ето тази машинка за централно заключване. Нямам идея, обаче, какъв е принципа й на действие. Ако е като електромагнита на IBM - идеална е. Някой запознат ли е с устройството на тези машинки?

CarBeta5

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
DIY електромагнитно резе
« Отговор #10 -: Март 24, 2012, 04:06:27 pm »
Нищо общо няма тая машинка с електромагнит. Вътре има обикновено моторче с предавки. Работи на 12v. но трябва да се управлява с импулси по 0.8 сек. Ако му подадеш 12v. за по-дълго време изгаря. А и размера на тая машинка е около 15 см. а цената и е съвсем малко по-ниска от цената на едно серво. Мен ако питаш - серво!