Автор Тема: Как да направим най-лесния робот?  (Прочетена 213636 пъти)

tplamen

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Как да направим най-лесния робот?
« Отговор #60 -: Юли 11, 2008, 12:59:16 pm »
аз търсих в комет но там нямаше :evil:

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Как да направим най-лесния робот?
« Отговор #61 -: Юли 12, 2008, 11:42:17 am »
Цитат на: "tplamen"
аз търсих в комет но там нямаше :evil:
Да, мисля че вече го обсъдихме това. Потърси SPP ако още има то тях, при него ще са по-насметка отколкото от който и да е магазин. Виж предното мнение по темата (последното от 4та страница)
Димитър Бояджиев, гр. София

lyki

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 10
    • Профил
Как да направим най-лесния робот?
« Отговор #62 -: Юли 26, 2008, 07:46:50 pm »
Моля кажете ми от какъв магазин ще мога да си набавя частите особенно L239D аз съм от Пловдив все още неразбирам много ако знаете някой магазин моля кажете ми го  :)

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

lyki

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 10
    • Профил
Как да направим най-лесния робот?
« Отговор #64 -: Август 01, 2008, 09:17:43 pm »
А можели да ми кажеш в какъв вид магазин мога да намеря частите.

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Как да направим най-лесния робот?
« Отговор #65 -: Август 01, 2008, 11:19:53 pm »
Магазин за електроника,телевизионен сервиз или gsm сервиз.

www.tpetrov.com е в Стара Загора ТВ сервиз.Доставката на мен ми беше 2 пъти по скъпа от елементите ,но пак става.Тоест около 5 лева беше доставката. ;)
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

Bluebear

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Как да направим най-лесния робот?
« Отговор #66 -: Септември 22, 2008, 07:12:07 pm »
Бесен съм  :evil:  Отивам в магазина и казвам :
- Добър ден.
В отговор получавам:
- К'во ?
Викам :
- Имате ли фототранзистори,какъвто и да е модел с NPN преход ?
- Няяме !!!
За останалото даже не съм питал.Явно ще трябва да си поръчвам всичко  :evil:  :x  :evil:
Георги Тодоров гр.Пазарджик skype: blubear_pz93 Човек не е победен докато не се признае за такъв !!!

Robot_dude

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 7
    • Профил
Как да направим най-лесния робот?
« Отговор #67 -: Октомври 19, 2008, 03:58:04 pm »
Аз съм от Сандански, но не е проблем да отида за части в Благоевград, а и брат ми учи в София... та искам да питам да знаете къде мога да намеря магазнини, в които мога да намеря нужното? Да, знам че в сервизи и т.н. искам да ми дадете улица или примерно "До ситицентъра има..." (това е само пример)  ;) И също искам да питам този робот горе долу с какво размери става или какъвто го направиш :lol:
име: Лъчезар
град: Сандански

Bluebear

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Как да направим най-лесния робот?
« Отговор #68 -: Декември 09, 2008, 09:00:39 pm »
Имаме проблем с малката гадинка.Проблемът се състои в това,че схемата върви ''прекалено'' добре.Иначе казано не се влияе от фототранзистора.Открит или закрит моторът си върти и то така,че всеки момент ще литне.Проверихме самия фототранзистор и се оказа съвсем наред,не беше пробил прехода.Мислим,че интегралната схема ни прави проблем.Възможно ли е да има и други причини ?Всяка помощ е от полза  :)
Георги Тодоров гр.Пазарджик skype: blubear_pz93 Човек не е победен докато не се признае за такъв !!!

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Как да направим най-лесния робот?
« Отговор #69 -: Декември 09, 2008, 09:41:49 pm »
Цитат на: "Bluebear"
Имаме проблем с малката гадинка.Проблемът се състои в това,че схемата върви ''прекалено'' добре.Иначе казано не се влияе от фототранзистора.Открит или закрит моторът си върти и то така,че всеки момент ще литне.Проверихме самия фототранзистор и се оказа съвсем наред,не беше пробил прехода.Мислим,че интегралната схема ни прави проблем.Възможно ли е да има и други причини ?Всяка помощ е от полза  :)


Привет!
Възможните грешки са доста. :) Като за начало, проверете подробно схемата (до най-малките подробности), за да премахнете възможността причината да е в монтажа. Но щом се върти постоянно, значи грешката трябва да се търси именно там. :) По принцип, в среда с по-слабо осветление, моторът не би трябвало да се върти (или да го прави слабо).
Най-напред проверете дали правилно са свързани изходите за двигателите. След това проверете поляритета на транзистора, за да се уверите, че не е монтиран обратно (най-често срещаната грешка при ВЕАМ-роботите). :) Хъм, в случай, че са изпълнени тези стъпки, всичко трябва да работи...
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Alternative

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Как да направим най-лесния робот?
« Отговор #70 -: Декември 10, 2008, 08:53:40 am »
дам и аз имах този проблем, но в един слънчев ден се сетих да прожера дали случайно не съм свързал диодите на шотки на обратно , което е възможна причин да има постоянно напрежение ... и опа ... ще има малко разпояване
Даниел Ангелов, гр. София

zbytsam

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 256
    • Профил
    • http://genadi.masoko.net
Как да направим най-лесния робот?
« Отговор #71 -: Януари 15, 2009, 06:39:10 pm »
баси и на мен нещо не ми се получава. Хем си взех нови чаркове днес.Проверих фототранзистора - запоих и от единия и от другия край....
Мисля да си взема печатна платка утре и да пробвам така , че нещо съм забравил да запоявам.
 Не мога да си открия грешката и тва е...вече започвам да си мисля , че са ми продали резистор с посоки...
гр. София

Bluebear

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Как да направим най-лесния робот?
« Отговор #72 -: Януари 15, 2009, 08:50:29 pm »
Схемата тръгна  :)  Как така резистор с посоки ? :shock:  Уча градивни елементи и досега учителката не ни е говорила за такъв вид резистори...
Георги Тодоров гр.Пазарджик skype: blubear_pz93 Човек не е победен докато не се признае за такъв !!!

zbytsam

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 256
    • Профил
    • http://genadi.masoko.net
Как да направим най-лесния робот?
« Отговор #73 -: Януари 16, 2009, 09:43:12 am »
шегувам се бе , пич. :D
гр. София

zbytsam

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 256
    • Профил
    • http://genadi.masoko.net
Как да направим най-лесния робот?
« Отговор #74 -: Януари 16, 2009, 03:37:34 pm »
на входа-краче 2 и мминуса , след като съм махнал фототранзистора получавам напрежение 4,7 волта. На изходите обаче нищо. Схемата прегледах 20 пъти , смених 2 ИС , баче ми направи впечатление, че са L293DNE. Дали това не ми разваля цялата работа?

Единственото,което допускам при ммонтажа е последователно да съм изгорил и двете ИС. Но не виждам как.
гр. София