Автор Тема: Управление за аквариум  (Прочетена 16451 пъти)

tonivox

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Управление за аквариум
« -: Ноември 10, 2011, 02:16:31 pm »
Колеги искам да си измайсторя осветление за аквариума ми. Идеята ми е следната да управлявам светодиодни ленти в зависимост от часа. Примерно сутрин рано свети синята по обяд бялата и да се управляват с PWM. Дайте предложения и идеи как да реализирам замисъла си.  За сега съм се спрял на този вариант http://www.sirius-pcb.com/?mod=catalog&show=591 защото ми е по евтин от ардуино или пингуино.
Какво мислите по въпроса. В последствие може да сложа датчик за температура и да командвам включване и изключване на вентилатори. Може да си поиграя да сложа и дисплей на които да изписва часа и температурата. Какво мислите за идеята :) Поздрави на всички

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
Управление за аквариум
« Отговор #1 -: Ноември 16, 2011, 07:32:55 pm »
Здравей #tonivox,

имам три въпроса:

1) Колко си запознат с програмирането?
2) Запознат ли си с документацията и как ще програмираш МК-ра ?
3) Самия МК, само за този проект ли смяташ да го ползваш или и за други проекти (в бъдеще) ?


Поздрави
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

tonivox

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Управление за аквариум
« Отговор #2 -: Ноември 16, 2011, 08:00:44 pm »
Завърших автоматизация в минно - геоложкия. На 5.12 ми е защита на магистратурата. Програмирах навремето Arduino.Относно техническата документация уж щяха да ми я пращат от фирмата производител, обаче нещо се правят на приятно отвеяни. МК уж е програмиран. Продават кит "направи си сам". Взех си такъв и го зглобих но все още не мога да го подкарам на компа.

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
Управление за аквариум
« Отговор #3 -: Ноември 16, 2011, 08:13:03 pm »
Мога ли да разбирам, че този проект, ще ти е дипломната ? Ако да, сигурен съм, че можеш да се справиш и по-добре ...

Спомена писането на Arduino, което ме навежда на мисълта, че имаш ардуино следователно бих ти препоръчал да си направиш проекта на него...

Защо искаш да управляваш LED с PWM? Ако искаш PWM бих ти предложил да го използваш във "вентилаторите".

BTW: Аз уча Автоматика в ТУ 3ти курс, знам какво представлява сепциалността и ако това наистина ти е дипломата МОЖЕШ МНООООООООГО ПОВЕЧЕ!!!!!!!! Специалността е много обширна, използвай въображението си!
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

Iskren

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Управление за аквариум
« Отговор #4 -: Ноември 17, 2011, 02:33:29 pm »
Колега, аз по подобен проект работя вече трета година  :lol: все добавям по нещо ново. За момента ще управлява две луминисцентни лампи с идеята да имитира ден и нощ заради растенията. Използвам два микроса на Атмел. Единият се грижи за разчитането на инфрачервено дистанционно и за издаването на звуци, а другият ще управлява LCD дисплей, RTC, нагревател, температурен датчик, статистика по RS232 към компютър, охлаждане за летните дни и евентуално PH-сонда :-D
Искрен Антонов, гр. Габрово, 36г.

tonivox

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Управление за аквариум
« Отговор #5 -: Ноември 17, 2011, 05:53:00 pm »
Не не е дипломна работа. Дипломната вече я завърших :). За личния ми аквариум става въпрос. И моята идея е такава да се имитира ден и нощ, на капака да има дисплей които изписва температурата, дата и час и кое работи с някакъв символ нагревателя или вентилатора :).; Относно Ардуиното нямам такова иначе щях да съм го използвал вече :)

tonivox

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Управление за аквариум
« Отговор #6 -: Ноември 17, 2011, 05:54:42 pm »
Iskren ще се радвам много ако ми окажеш помощ и ми дадеш някакви материали

Iskren

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Управление за аквариум
« Отговор #7 -: Ноември 17, 2011, 06:26:15 pm »
Нямаш проблеми. Реши какво точно искаш да направиш и кажи какво ти трябва. Моят проект все още е на чертожната дъска  :-D , но вече знам окончателно какво ще има и съм си купил всички елементи. Вече ще започвам с програмирането, но като ми остане малко време  :)
Искрен Антонов, гр. Габрово, 36г.

tonivox

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Управление за аквариум
« Отговор #8 -: Ноември 18, 2011, 06:32:07 pm »
Ами кажи какво си купил и как мислиш да го реализираш. При мен нещата не са много добре. Мисля че тея палячовци от сириус не са ми програмирали пика, а и се овъртат 1 седмица с документацията и мисля че това е много некореткно.

tonivox

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Управление за аквариум
« Отговор #9 -: Ноември 18, 2011, 06:38:32 pm »
Ами мисля в капака да си вкарам дисплей на които да изписва часа и датата, температурата в аквариума и кое работи нагревателя или вентилаторите. Искам да си направя осветлението да управлява с PWM бяла и синя светлина и да имитира ден и нощ с плавно преминаване от едно към другото. Тъй като гледам това Пунгуино което си купих няма да ми свърши работа и може да си купя Ардуино с което съм работил и преди. Програмирането ще ми е лесно и няма да ми е проблем. Имам въпрос относно модулацията. Трябва да използвам някакъв усилвател защото изходите от ардуиното нямат мощност. Засега това съм замислил. Ти ?????

tonivox

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Управление за аквариум
« Отговор #10 -: Ноември 18, 2011, 06:42:20 pm »
Дисплея мисля да е такъв http://tpetrov.com/search.php?prod=LCD+DISPLAY+RC1602B2

Iskren

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Управление за аквариум
« Отговор #11 -: Ноември 18, 2011, 07:18:14 pm »
Ами взел съм си ATmega324  за основен процесор, ATmega8 за дистанционното и бипкането. Дисплеят ми е 20х2, инфраред-а - TSOP1138, дистанционното е универсално (ключодържател) от DealExtreme за 5-6 лева. RTC чипа е PCF8583 (за него си направих breakout board), а температурния датчик - DS18B20. Понеже осветлението е луминесцентно на 220V, при мен ще се управлява от триак през оптрон. Същото и с нагревателя. За охлаждането на водата, ми дадоха идея за охлаждане за лаптоп с 2-3 вентилатора. Ще го включват и изключват транзистори (вероятно някакви по-мощни полеви), но не съм много наясно с полевите транзистори все още. Аз съм повече по програмирането  :) . Платките си ги правя по метода на лазера и ютията. За сега мисля да отхвърля идеята с PH-сондата, понеже не намерих достатъчно евтин и лесен начин за направата им. Пък и доколкото разбрах имат много малка трайност (около година). По отношение на Ардуиното и Пингуиното, не знам дали ще ти стигне паметта на тези конзоли, за да вкараш вътре всичко, което си намислил. Аз затова съм се спрял на решение с два микроконтролера. Мисля да си общуват по UART протокол. И понеже основния микроконтролер има два UART-а, мисля да пусна данни към комп-а през единия, а през другия да си общува с втория контролер. Ако не ми стигне мястото на 324-ката имам си 644 и 1284  :zubi: . Между другото вчера ми пристигна блутут джаджата дето ми прави сериен порт на компа по блутут и се връзва към UART-а на контролера, така, че статистиката към компа ще върви безжично. Нещото струва само 10-12 лева, а направо е супер  :clap:
Искрен Антонов, гр. Габрово, 36г.

Iskren

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Управление за аквариум
« Отговор #12 -: Ноември 18, 2011, 07:37:35 pm »
А пък Ардуиното ми сам си го направих. В интернет има готови Eagle файлове за една по-опростена версия на платката (едностранна и само дискретни елементи), казва се Arduino Severino.  В началото беше с ATmega8, но за повечето примери не му достигаше памет и се принудих да си поръчам ATmega328 от Роботев, което ми излезе наполовина на истинско Ардуино  :) , но сега си имам напълно съвместима с оригиналното Arduino UNO конзола  :zubi: . Макар и със сериен порт, вместо с USB, но могат да се качват скечове и през USB към Serial адаптер, така, че не е проблем  :) (работи си идеално на лаптопа).
Искрен Антонов, гр. Габрово, 36г.

tonivox

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Управление за аквариум
« Отговор #13 -: Ноември 22, 2011, 04:34:18 pm »
Можеш ли да ми кажеш малко повече за ардуиното което си си направил и да ми дадеш някаква информация за него. Как си програмира микропроцесора ???

Iskren

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
Управление за аквариум
« Отговор #14 -: Ноември 22, 2011, 05:37:18 pm »
Схемата и PCB файла можеш да си ги дръпнеш от тук. В CadSoft EAGLE PCB формат са. Eagle можеш да си дръпнеш от официалния сайт: www.cadsoftusa.com. Микроконтролерът си го флашнах с USBtinyISP програматора през средата на Ардуино.
Искрен Антонов, гр. Габрово, 36г.