Автор Тема: OpenCV  (Прочетена 7249 пъти)

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
OpenCV
« -: Октомври 23, 2011, 02:24:31 am »
Здравейте колеги,

искам да ви попитам, някой занимавал ли се е пряко с тази библиотека?

Стана ми интересно за нея, видях че има известно количество литература в Amazon за нея, въпроса е от къде да почна, за да постигна резултат с овладяването на библиотеката?

Също така имам и още един въпрос, тя става ли за крайни версии на проектите или е нещо като Arduino-то - прототипно поле ?

Ще съм много признателен, ако успеете да ми отговорите :)

Благодаря предварително :)
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

Dimitar Kurtev

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 62
    • Профил
OpenCV
« Отговор #1 -: Октомври 23, 2011, 10:02:44 am »
"OpenCV is released under a BSD license, it is free for both academic and commercial use" - можеш да я използваш напълно свободно.

Ако имаш познания в основните алгоритми в компютърната графика  почни от примерите, които идват с библиотеката, а те не са малко. Ако не си се занимавал до сега с обработка на визуална информация ще ти е нужна някаква основа най-малкото, за да разбереш различните термини и наименования.

Аз лично съм използвал само примерите за разпознаване на лице и движение. Термините научих в последствие. Използвах документацията  на сайта.

Виж EmguCV  ако ти се пише на по-високо ниво.

Успех!

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
OpenCV
« Отговор #2 -: Октомври 23, 2011, 11:10:57 am »
EmguCV, доколкото разбрах е за C#, моя Atmel за сега го програмирам на С, така че едва ли ще ми е от помощ...

Относно терминологията, има ли книжка от която бих могъл да почна ?

Learning OpenCV: Computer Vision with the OpenCV Library

OpenCV 2 Computer Vision Application Programming Cookbook

Algorithms for Image Processing and Computer Vision

или някоя друга ?

Въпрос, какво точно е Coockbook ? Готови алгоритми с разяснение по тях ?
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
OpenCV
« Отговор #3 -: Октомври 23, 2011, 12:10:05 pm »
Здравей,

Областта, която намирам за най-интересна, е машинното зрение и вече 2-3 години дълбая в тази посока. Книжките, които си намерил в Амазон, разказват как може да ползваш OpenCV, за да имплементираш някакъв по-сложен алгоритъм. Самата библиотека предлага функции, които изпълняват основни алгоритми в областта на машинното зрение. Ако искаш наистина да се занимаваш с това само книга за OpenCV няма да ти е достатъчна. Трябва ти книга, която ти разкава фундаменталната теория зад всеки алгоритъм, пък с OpenСV можеш лесно и бързо да го тестваш или да го позлваш като стъпка към следваща обработка.
Ето една книжка, която силно препоръчвам: http://www.amazon.com/Digital-Image-Processing-Rafael-Gonzalez/dp/013168728X/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1319366070&sr=1-1

Прати ми имейла си на лично, едната от книжките, за които питаш я имам и мога да ти я пратя.

P.S. За обработка на изображения върху 8-битов атмел, въобще и не си помисляй :) Мисля, че дори само OpenCV компилирано не може да го събереш в паметта на контролера.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
OpenCV
« Отговор #4 -: Октомври 23, 2011, 12:58:45 pm »
Да, наистина грешката е моя, защото не помислих и избързах да кажа, но идеята, е да трансмитна изображението и компа на кода да го обработи...
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+