Автор Тема: параметричен стабилизатор  (Прочетена 6889 пъти)

Маноел

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 1
    • Профил
параметричен стабилизатор
« -: Юни 01, 2011, 06:03:36 pm »
Как да си построя блокова схема на параметричен стабилизатор?
Какви стойности на кондензаторите трябва да имам за да има стабилно 5V напрежение на изхода и ток 1A като имам Uo= 9V?

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
параметричен стабилизатор
« Отговор #1 -: Юни 01, 2011, 09:39:07 pm »
Блокова или принципна схема ти трябва
Вземаш 7805 и 4 кондензатора единия 470 микрофарада на 25 волта и един 100 нано на 63 волта  на входа  и1000 микро на 10 волта , 100 нано на 63 волта на изхода. Слагаш си 7805 на радиатор и  готово
Да речем нещо такова да се получи, не всичко по схемата е така диода 1N4148 няма да ти трябва. А тук и  тук има малко теория
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

Аматьор

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 107
    • Профил
параметричен стабилизатор
« Отговор #2 -: Юни 02, 2011, 08:28:54 am »
Маноел търси блокова схема, а не принципна.  И стабилизаторът със 7805 не е параметричен.  Параметриченият стабилизатор се състои от баластен резистор и източник на стабилно напрежение - примерно ценеров диод. Може и транзистор да има за усилване на тока, но не и обратна връзка.  Ама най-добре е Маноел да си прегледа букварите и да си направи сам курсовата задача.
Красимир Милев    51г

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
параметричен стабилизатор
« Отговор #3 -: Юни 02, 2011, 08:49:47 pm »
Пак съм чел между редовете и изглежда съм пропуснал думата параметричен но това се учи в 9 клас   в техникумите трябва да се разровя из учебниците и да сканирам нещо подходящо или направо тои да се поразрови  :?
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво