Автор Тема: Нискочестотен усилвател  (Прочетена 6310 пъти)

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Нискочестотен усилвател
« -: Юни 01, 2011, 02:35:19 pm »
Здравейте,мога ли да ви помоля да ми помогнете или да дадете някой насоки как да направя нискочестотен усилвател с следните характеристики:

Pизх = 5W
честотна лента = 100hz-12khz
Rт= 8 ома (говорител)

Като входа на усилвателя трябва да има микрофон който да бъде усилен чрез транзистори така че на изхода да имам говорител на ,който да се чува какво се говори на микрофона и да изпълнява горните условия.
Благодаря предварително на всеки отговорил.  :)
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

evrokoma

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Нискочестотен усилвател
« Отговор #1 -: Юни 01, 2011, 04:41:57 pm »
Какъв ще е микрофона ако е динамичен връзвай направо на входа на интегралния усилвател през един потенциометър за регулиране на силата и си готов.А за интеграл който ще ти свърши работа и е за безпари залагай на TDA810S или подобна с минимум компоненти и изключително ефтина
Ивелин Димитров 33г Добрич

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Нискочестотен усилвател
« Отговор #2 -: Юни 01, 2011, 05:04:25 pm »
Цитат на: "evrokoma"
Какъв ще е микрофона ако е динамичен връзвай направо на входа на интегралния усилвател през един потенциометър за регулиране на силата и си готов.А за интеграл който ще ти свърши работа и е за безпари залагай на TDA810S или подобна с минимум компоненти и изключително ефтина


Схемата трябва да бъде осъществена с транзистор а не с интегрална схема .

Иначе аз имах идеята да ползвам електролитен микрофон на който на входа му слагам 9 волта през 5 кило ома резистор който ще ми даде около 20mV сигнал за микрофона след това през високо честотен филтър смятах да вкарам сигнала от микрофона директно към някоя lmxx (филтъра щях да го ползвам за да пропускам само сигнала от микрофона,тоест него да усиля защото без него преминават тока на батерията а при 9Vx100 = 900 което не бих искал да го правя защото рискувам сериозно да си увредя слушалките а въобще и да експлодира нещо в нас.) използвах и резистор за да настроя Fгр което ми докара по мой сметки 15.9Hz
На изхода сложих 10 кило ома тример с който смятах да регулирам силата на звука която минава през Rт = 8 ома (говорителчето).
Може ли някой по този начин да ми каже как мога да усиля по 5W ?
и как да направя честотната лента по задание ?
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612