Автор Тема: ротационна маса  (Прочетена 19682 пъти)

mivr

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 118
    • Профил
ротационна маса
« Отговор #15 -: Февруари 11, 2011, 08:16:03 am »
Изчакай със стъпковите двигатели че няма да се завърти платформата първо си сметни усилието което ти трябва за да завъртиш платформата с влака защото със стъпков двигател имаш 200гр. на см при спряло положение ==> на твоят кръг с радиус 15см. имаш лостово усилие от което следва че мощността на края на платформата е:
200/15=13,(3)гр. което ми се струва крайно недостатъчно затова си има серво мотори които имат прецизност от 1 градус които в твоя случай е:
300*3,14/360=2,61мм. отклонение от зададената позиция и на всичкото отгоре е и по-евтин и много по-мощен:2700гр. на см. което води до 180 гр. на 15 см. - края на платформата.

Относно софтуера има готов софтуер за ардуино който контролира и стъпкови двигатели и серво мотори и постоянно токови мотори(не се наблъсквай с тея пикове те не са измислени за хоби те са за масово производство което ти не правиш.).

mod: mivr, 'няма<-нема', 'евтин<-ефтин' (отново). Мерси.
Михаил Врачaнски 19год. В ТУ-София Автоматика

Skype: mivrmmm

email: [email protected]

evrokoma

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
ротационна маса
« Отговор #16 -: Февруари 11, 2011, 08:31:40 am »
Ако не се лъжа ардуиното лежи на атмел технология и програмен език "С" а там ми е тъмна индия :oops: но както казах и по горе може да се промени електрониката поне там имам познания.Няма значение каква ще е платформата важен е крайния резултат ;)
Ивелин Димитров 33г Добрич

evrokoma

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
ротационна маса
« Отговор #17 -: Април 25, 2011, 07:45:29 pm »
Клеги темата позападна малко,проекта ми е в почти завършен вид остава само програмното осигуряване на обръщателя.
за всички които имат все още желание да ми помогнат да уточня че въпреки многобройните съвети за които искренно благодаря се спрях на правотоковият мотор за задвижване на обръщателя за следене на позицията се спрях на датчици на хол  като процесор съм набелязал PIC16F872 периферията е 12бутонна матрична клавиатура и 10 датчика на хол разположени по периферията кръга.Желаните от мен позиции са разположени през 7,5градуса отклонение като единият извод е на 180градуса спрямо позиция 0градуса(30;22,5;15;7,5;0;-7,5;-15;-22,5;-30 и 180 спрямо 0градуса)пак се обръщам към вас с молба за помощ за съставянето на програмата
Благодаря предварително
Ивелин Димитров 33г Добрич

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
ротационна маса
« Отговор #18 -: Април 25, 2011, 10:03:33 pm »
Не съм следил темата отначало, но с датчици на Хол ми се струва, че не е най-удачният вариант. Оптичните сензори са най-приемлив вариант. Но ако го правех аз, щях да поставя рид ампули - най евтино и лесно управление. При това щях да разположа магнитите така, че да ми дават бинарна стойност на позицията: за 7,5 градуса, това са 48 позиции(за пълен кръг от 360 градуса), които се кодират с 6 сензора.

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
ротационна маса
« Отговор #19 -: Април 28, 2011, 02:38:14 pm »
Цитат на: "emil74"
Не съм следил темата отначало, но с датчици на Хол ми се струва, че не е най-удачният вариант. Оптичните сензори са най-приемлив вариант. Но ако го правех аз, щях да поставя рид ампули - най евтино и лесно управление. При това щях да разположа магнитите така, че да ми дават бинарна стойност на позицията: за 7,5 градуса, това са 48 позиции(за пълен кръг от 360 градуса), които се кодират с 6 сензора.


Скъпичък вариант ми се струва на мене. :)
Най-евтино, за ротационна маса с по-големи размери са механични превключватели с ролки и елементарен репер в нужното положение (обикновено се слага само един такъв). Алгоритъмът е прост, управлението - елементарно, а за двигател може да се използва абсолютно всичко. Всъщност, подобно решение видях в Германия, във фабриката на Faber-Castell. Там, с подобно колело (вертикално, около 1500 мм диаметър), сушат заготовките за моливите...
Въпросът е големината на превключвателите... Според мен има такива, които ще се поберат 36 в кръг.
Разбира се, реперите може да са на самата маса, а превключвателят да е статичен... Въпрос на вкус. :D
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
ротационна маса
« Отговор #20 -: Април 28, 2011, 03:37:23 pm »
Цитат на: "Borislav"
Скъпичък вариант ми се струва на мене. :)
...

Това за рид-ампулите ли? За датчиците на Хол - да, скъпи са. Но рид-ампулите са по 2-3 лева... за 30-тина лева може да стане сносно управление. Механичните прекъсвачи имат един основен недостатък - чупят се. Рано или късно. Поддържал съм машини от по-старо поколение(с механични прекъсвачи). Такива проблеми не бяха рядкост.
И при рид-ампулите се случва, но е значително по-рядко. А и ако съпоставим 6 сензора с 30+ механични прекъсвача като цена, няма да е в полза на прекъсвачите.

evrokoma

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
ротационна маса
« Отговор #21 -: Април 28, 2011, 04:10:59 pm »
Момчета все пак става дума за хоби и устройство което ще се използва 2-3пъти дневно така че мисля че фото датчици или магнитни такива ще са най подходящи като цяло механиката не и е проблем ,но програмирането ми е тъмна индия.Чета тука някакви книжки за програмиране ама нищо не ми влиза в главата и затова се обръщам за помощ към вас.Каквото мислите че ще е най удобно това ще е трябва ми софт и който го напише само да каже какви да са датчиците и това ще сложа. ;)
Благодаря на всички отзовали се,а черпялата или цената посочете на лични  ;)
Ивелин Димитров 33г Добрич

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
ротационна маса
« Отговор #22 -: Април 29, 2011, 12:59:23 am »
Аз ще завъртя темата малко назад. Не бях прочел внимателно подробностите и мислех, че е нещо голямо като размер. Но доколкото схващам, няма да има място за толкова датчици... Върни се на варианта със стъпковия мотор. Ако искаш, питай Симеон(Роботев) дали няма от моторите, които ми набави за Виена - Тези. Такъв компактен стъпков мотор, при 6ms импулс, успява да вдигне тежест от 300 грама, поставена на разстояние 3 cm от оста. За информация - развърта лента за билборд, с широчнина 7 cm и дължина 14 метра(маса на лентата около 600 грама), опъната между две макари с радиус 3 cm, едната от които поставена директно върху оста на мотора! Тези играчки ще ги върти без никакъв проблем! Освен това, ако се използва функция за спиране, ще позиционира точно - няма да има подминаване на позицията, заради самоход. Управлението пък е повече от елементарно.

Питах. Симеон има от тези моторчета. Вземай, ще свършиш работа компактно и сигурно.