Автор Тема: RC vs RF vs Wifi  (Прочетена 21992 пъти)

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
RC vs RF vs Wifi
« Отговор #15 -: Март 09, 2011, 11:12:17 pm »
Целта на това е ХОБИ, а пък и в момента съм втори курс и ако го почна сега и евентуално ако го завърша до няколко месеца/малко вероятно/ ще му се кефя през лятото, но също така мога да го използвам за дипломна работа и няма да имам нужда да се занимавам с глупости след това.


PS:. Ще променя името на темата RC vs RF vs Wifi
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
RC vs RF vs Wifi
« Отговор #16 -: Март 11, 2011, 11:13:00 pm »
"Аполо тук Хюстън има ли връзка" :lol:  
Антени с насочено деиствие  едва ли ще са необходими освен ако не става дума за горепосочените обекти  но мощността трябва да е повече от ват ,два  със сигурност за да е стабилна връзката да не се разпада при фадинг и прочие но не знам за такова разстояние дали  закъснението на радиовълните а  и обработката( отделянето на полезния сигнал от носещия ) дали няма да са проблем
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
RC vs RF vs Wifi
« Отговор #17 -: Март 12, 2011, 02:01:02 pm »
Още го мисля, но като гледам колегите тук успяха да ме убедят че ZigBee е по-добрия вариант, но проблема е видеото, което пък означава че трябва да си купя wifi камера...
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
RC vs RF vs Wifi
« Отговор #18 -: Март 13, 2011, 08:57:20 am »
Някои идеи и от мен. Според мен трябва да имаш два независими канала, един за управление и един за видеото. Относно канала за управление, при него са важни стабилността на връзката и латентността (т.е забавянето на сигнала.) Затова мисля че че е най-удачно да ползваш готово управление за RC модели, както е писал Krasimir, те затова са правени и смятам че отговарят на горните изисквания. Възможно е и да ползваш и ZigBee,  за мобилния робот първоначално ползвахме XBee Pro, и работеше добре и стабилно. Мисля че 500 m при пряка видимост не са проблем за него.
Относно видеото там имаш два основни варианта - аналогова камера с бежична RF връзка - пак смятам че това е най-добрия вариант по отношение на тегло и консумация, особено щом се касае за летящ модел. Нямам опит с тях заключението ми е от общи съображения. За IP камери мога да разказвам много, има информация в темите за мобилния робот, но накратко там основните варианти са два - IP камера + Wi-Fi рутер или готова Wi-Fi камера. За мобилния робот ползваме първия вариант. Имай предвид че консумацията и двата случая не е малка поне 4-5W, има и по-голямо забавяне на сигнала в сравние с аналоговия вариант. Относно обхвата на покритие планирам да направя някои полеви тестове с нашия робот другия уикенд и ще имам повече реална информация.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
RC vs RF vs Wifi
« Отговор #19 -: Март 13, 2011, 10:45:00 am »
Не, управлениет задължително ще става чрез компютър.

"аналогова камера с бежична RF връзка" какво имаш предвид под RF възка, защото ZigBee не може да предава видео... :?
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
RC vs RF vs Wifi
« Отговор #20 -: Юни 03, 2011, 03:19:27 pm »
С амбиция, да продължа темата, искам да ви попитам някой ползвал ли е тази интегрална схема: MRF24J40MA-I/RM или тук http://www.comet.bg/shop/datasheet1.html?ID=8790&PartNumber=%3CFONT%20COLOR=#FF0000%3EMRF24J40MA-I/RM%3C/FONT%3E

Това е ZigBee модул, който е възможно да се използва с Arduino, другата седмица си поръчвам два броя и почвам да го ръчкам.


До колкото четох с този модул може да се стигне дължина около 1,3 КМ малко по-слаб е от по-скъпия вариант XBee Pro, но пък за такава разлика в цената едното е 2х70$ ~ 200лв другото е 2х20лв = 40 лв ... мисля, че ще ги преживея тези 200 метра разлика :)


Ако някой знае нещо повече за модула ще се радвам да сподели :)
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
RC vs RF vs Wifi
« Отговор #21 -: Юни 03, 2011, 07:52:58 pm »
Този модул го ползвах миналия семестър за комуникация с мобилен робот. След това при тестовете и демонстрацията мога да ти кажа, че повече от 30м не хвърля (на 9600kbps) на по ниско може и да метне, както и с истинска антена, но в стоковия му вариант не става. Правил съм и сравнително голям проект с XBee/XBeePro (мрежа от 28 устройства) и трябва да ти кажа, че въпреки цената им това е моят фаворит за радио комуникация. Наистина са надеждни, а пък и лесни за ползване. Замервал съм XBeePro 2 с външна антена и по права линия хвърля на 800м макс, но това става въпрос в жилищна зона. Сигурно на голо поле ще хвърли повече. Зависи за какво ще го ползваш, но не разчитай на максималната дистанция.
П.С. Модулът на микрочип, който ползвах, ревизията му имаше някакъв бъг и общо взето автоматичното препращане при неполучен пакет работеше от дъжд на вятър, та го писах на външен софтуер, което не е много красиво решение за комерсиален продук, но пък за самообучение и академична статия е много полезно :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
RC vs RF vs Wifi
« Отговор #22 -: Юни 03, 2011, 08:35:38 pm »
На мен лично ми споделиха, че са много доволни хора, които го ползват вече, наистина с външна антена, то и аз ще го ползвам с външна, въпроса е че ще го програмирам на С, а не на Processing, също така исках да питам, ти на какво си го програмирал, на С или Processing, защото споделяш че било лесно за програмиране, пък ако е с Ардуино, то си има готова библиотека.
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
RC vs RF vs Wifi
« Отговор #23 -: Юни 03, 2011, 10:33:04 pm »
Ами аз го управлявах модула с един PIC24, който си го програмирах с С30, което е С-то за тия контролери на Микрочип. С ардуино нямам опит, но не би трябвало да е сложно сам да си сглобиш една библиотечка :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
RC vs RF vs Wifi
« Отговор #24 -: Юни 03, 2011, 10:36:42 pm »
Може ли да поизнахалствам и да попитам, за какъв робот сте го използвали :D ? За да мога да си направя сметка за моя, както и от любопитство :)
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
RC vs RF vs Wifi
« Отговор #25 -: Юни 04, 2011, 01:14:29 am »
Цитат
Модулът на микрочип, който ползвах, ревизията му имаше някакъв бъг и общо взето автоматичното препращане при неполучен пакет работеше от дъжд на вятър

Един регистър беше грешно поставен в ISR под-програмата. Имам пренаписан кода за МАК слоя, но е на асемблер. В момента работя с MRF24J40MA и лесно се достигат скорости до 625 kbps. Не знам дали това е достачно за твоя проект.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
RC vs RF vs Wifi
« Отговор #26 -: Юни 04, 2011, 12:19:24 pm »
Ами робота, който правих беше верижен мобилен робот, с разни сензори по него - ултразвук, акселерометър, термомемтър, фотосензори, оптрони за позициониране на веригите. Общо взето идеята беше, че трябваше да изпълни мисия сам, все е едно е на друга планета - да обиколи по определен маршрут, да вземе разни проби, да измери температура, сила на осветеност. Моят робот трябваше и да намери и сеизмична дейност, да я замери и да изпрати получените резултати. Иначе май, това което Vexorian каза, ще реши проблема с препращането.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
RC vs RF vs Wifi
« Отговор #27 -: Юни 04, 2011, 05:02:04 pm »
@sv_shady

Това е регистъра, който е грешно поставен в библиотеката на Microchip - READ_SECISR. Според дейташийта на MRF24J40, този регистър не съществува "reserved". В моята под-програма аз проверявам бит 6 от този регистър - RXSR който е правилния. Проверява се дали има грешка при декриптирането. Имах случаи, когато изобщо не получавах пакети, точно заради този грешно поставен регистър.
Имаше и грешки в инициализирането даже. Кода е много лошо написан.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
RC vs RF vs Wifi
« Отговор #28 -: Юни 04, 2011, 05:10:43 pm »
Ок, като стигна да го програмирам, ще помагате щом имате опит :D
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
RC vs RF vs Wifi
« Отговор #29 -: Юни 04, 2011, 05:18:51 pm »
Това определено е полезно инфо, да бях питал във форума миналия семестър :) Както и да е, за напред ще знам.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания