Автор Тема: Удар - Пиезо  (Прочетена 6519 пъти)

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Удар - Пиезо
« -: Юли 14, 2011, 06:31:20 pm »
Здравейте,въпроса ми е възможно ли е с пиезо сензор да засека да кажем трептението върху масата,когато се слага чаша или когато има действие върху нея ?
След това възможно ли е с него да отпуша да кажем транзистор,който да светва определени лампи ?
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

Dimitar Kurtev

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 62
    • Профил
Удар - Пиезо
« Отговор #1 -: Юли 14, 2011, 08:45:23 pm »
Здравей адаш,

Не знам дали ще успееш да прихванеш всяко трептене и доколко ще е шумоустойчиво. Точно вчера попаднах на тази статия и тя долу горе описва желания от теб ефект. http://forums.trossenrobotics.com/tutorials/how-to-diy-128/use-a-piezo-buzzer-as-a-bb-sensor-2842/

Поздрави

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Удар - Пиезо
« Отговор #2 -: Юли 15, 2011, 05:32:12 pm »
Добре представи си,че имам стъклена маса от тези на който стъклото е матирано и може да се вдига да се слагат книги,платки и други работи.

Обаче ако сложа един Пиезо с генератор и го залепя за стъклото,той няма да може да отреагира на сигнал освен ако обекта не е сложен върху него или не е директно ударен мощно върху стъклото.

Проблема с пиезото е , че той иска голяма доза натиск за да постигна резултата.
И да кажем,че имам една часа с вода върху масата - нищо няма да усети сензора.

Другият начин е да сложа около 5 такива сензора по масата формиращи триъгълник и да събирам данните но едва ли ще се получи.
Искаше ми се да направя,нещо подобно на нещата дето вече ги има от тези маси дето светват един квадрат с диоди в зависимост къде е предмета.
Аз такава чувствителност не искам ,искам просто да знам дали има обект или не,ако да тогава светни 10 лампи да краси масата ако не,не прави нищо. :-D
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

Dimitar Kurtev

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 62
    • Профил
Удар - Пиезо
« Отговор #3 -: Юли 15, 2011, 06:14:40 pm »
Разбрах какво искаш. Затова ти писах, че не знам дали ще успееш да прихванеш такива малки вибрации. Дори и да се повече ме съмнява, че ще улови поставянето на чаша. Мислил ли си за други алтернативи ?

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Удар - Пиезо
« Отговор #4 -: Юли 15, 2011, 06:39:33 pm »
Цитат на: "Dimitar Kurtev"
Разбрах какво искаш. Затова ти писах, че не знам дали ще успееш да прихванеш такива малки вибрации. Дори и да се повече ме съмнява, че ще улови поставянето на чаша. Мислил ли си за други алтернативи ?

За сега нямам идеи,как мога да го постигна.
Макар,че пробвах и това:
http://grathio.com/2009/11/secret_knock_detecting_door_lock/
Но след опитите вкъщи ми се струва невъзможно.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612