Автор Тема: Нов проект BEAM робо  (Прочетена 11230 пъти)

wessly

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Нов проект BEAM робо
« -: Май 16, 2011, 10:48:11 pm »
Здравейте,

преди да тръгна да пиша за това, което мисля да създам искам да ви кажа, че никога не съм се занимавал с електроника през живота си.Днес за пръв път проявих интерес, прекарах по-голямата част от деня в четене на "що е микропроцесор", "какво е транзистор" и тнт.С оглед това, моля обеснете ми на разбираем език нещата, които не съм написал правилно или не съм обяснил достатъчно добре (защото ще има такива).

Та...искам робот(че) големина 30-40 см., да бъде на колелца, да има сензори при движение и соларни панелчета.Тъй като не разбирам грам от това, което ми трябва и това как да го направя, като за начало някой, който разбира може ли да ми направи лист с компонентите, които трябва да поръчам примерно от тук и евентуално някаква схема, но за нея по-нататък.

Благодаря предварително!

LyuboDAR

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Нов проект BEAM робо
« Отговор #1 -: Май 17, 2011, 07:13:12 am »
Skype: liubo_bull

viko

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 113
    • Профил
Нов проект BEAM робо
« Отговор #2 -: Май 17, 2011, 07:56:13 am »
Цитат на: "LyuboDAR"
Виж тук:  http://robotick-bg.darkbb.com/f5-beam


Тоя форум е копие!? Статиите, обявите и т.н. Нищо полезно не видях, гадни реклами и гаден дизайн. Въобще не може да се сравнява с нашият си форум.  :twisted:

Сега към автора. Това, че имаш желание е чудесно! Първо трябва да почнеш с няколко по-прости неща и да се обзаведеш с необходимите елементи, инструменти и литература:

Книга - Първи стъпки в Радиоелектрониката, проф. Атанас Шишков. - Тук са описани основните закони, кои елемент как работи и т.н. Всичко в книгата го има и в интернет, но е препоръчително да я вземеш.
Bredboard - Практиката и теорията трябва да вървят ръка за ръка. На breadboard-а е лесно да експериментираш, лесно се променят неща и т.н.
Елементи - Съпротивления, кондензатори, таймер 555 и някои други, с които да направиш първите си схеми.
Мултицет - някой евтин ще ти свърши работа.

Можеш ли да запояваш? Ако не - взимаш си поялник от 5 лева, по-маломощен, няколко експериментални платки и почваш да се учиш да запояваш.

Едно хубаво нещо, с което можеш да се сдобиеш - http://www.constructor.bg/mk/Supply.htm
Виктор.

LyuboDAR

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Нов проект BEAM робо
« Отговор #3 -: Май 17, 2011, 04:45:36 pm »
Прав си грешката е моя,  просто не бях обърнал внимание, че и тук ги има тези неща тъй като съм от вчера в този форум, за което се извинявам!
За запояването и за другите неща, за които си писал ще кажа следното: от къде знаеш дали преди регистрацията ми тук не съм се занимавал  или учил електротехника?
Skype: liubo_bull

viko

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 113
    • Профил
Нов проект BEAM робо
« Отговор #4 -: Май 17, 2011, 05:56:43 pm »
Човекът казва "прекарах по-голямата част от деня в четене що е транзистор". Ако се е занимавал с електротехника, щеше да знае какво е транзистор, микропроцесор и т.н.  :)
Виктор.

wessly

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Нов проект BEAM робо
« Отговор #5 -: Май 17, 2011, 07:32:51 pm »
Не не съм запоявал с поялник, но явно ще се купува един.

Искам да попитам на тази снимка може ли да ми кажете:
-какви са тия жички, свързващи модулите и няма ли ги на "breadboard-a"
-ако може да ми сложите линк към необходимите компоненти изброени от картинката
-къде отиват тези + и - от дясно горе на снимката

viko

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 113
    • Профил
Нов проект BEAM робо
« Отговор #6 -: Май 17, 2011, 07:56:07 pm »
Към батериите отиват + и -.

Бредбоард: http://www.robotev.com/product_info.php?cPath=1_41_42&products_id=55

Още ти е рано да го правиш тоя робот. Намери си книгата, която ти каза - прочети я, разбери я и чак тогава.
Виктор.

LyuboDAR

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Нов проект BEAM робо
« Отговор #7 -: Май 17, 2011, 08:02:22 pm »
На "breadbord-a"  тия жички ги няма ти трябва да си ги поставиш между самите компоненти, а за "+" и "-" които са горе в дясно те се свързват към 5 волтова батерия.
Skype: liubo_bull

viko

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 113
    • Профил
Нов проект BEAM робо
« Отговор #8 -: Май 17, 2011, 08:07:04 pm »
Цитат на: "LyuboDAR"
На "breadbord-a"  тия жички ги няма ти трябва да си ги поставиш между самите компоненти, а за "+" и "-" които са горе в дясно те се свързват към 5 волтова батерия.


На "breadbord-a" няма запояване, на експерименталната платка има, поне да беше прочел линка, който съм дал.
Виктор.

wessly

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Нов проект BEAM робо
« Отговор #9 -: Май 17, 2011, 08:11:01 pm »
Супер, значи да разбира, че на breadboard-a не ти трябва поялник, а един вид само бодеш модулите?

wessly

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Нов проект BEAM робо
« Отговор #10 -: Май 17, 2011, 08:13:22 pm »
Добре, значи 1 брийдборд, за нещо просто примерно да бъде самостоятелно със соларни панели какво друго ми трябва?

viko

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 113
    • Профил
Нов проект BEAM робо
« Отговор #11 -: Май 17, 2011, 08:15:48 pm »
Засега не ти трябват соларни панели, много избързваш.
Виктор.