Автор Тема: Momolight запитване  (Прочетена 7090 пъти)

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Momolight запитване
« -: Май 13, 2011, 10:24:41 pm »
Здравейте ,правя една схема на momolight която изнамерих в една статия в интернет пространството а именно :
http://divxstation.com/article.asp?aId=151&page=1
проблема е ,че не ми се дават толкова пари за тези Cold Cathode все пак това са 9 пръчки :)....
Реших вместо тези пръчки да сложа диоди и по точно RGB ,а по-късно изнамерих по 40 броя от 3 те основни цвята red  ,green ,blue  и сам ще си направя РГБ диод... Та ето схемата която аз си направих на протеуса на базата на тази от сайта..
http://imageshack.us/photo/my-images/98/shema.png/
В изхода след мос Транзисторите ,ще сложа вместо Cold Cathode ето това:
http://www.the-boss.dk/images/momolight/light.gif
схемата е с SMD RGB диод ама аз ще си сглобя както казах с 3 транспарентни диода.
По груби сметки ми излязоха 90 диода като на горната страна на монитора ,ще имам  4 три платки с по 3х3 диода , а на страните 3 платки по 3х3 диода. С още малко сметки докарах консумацията на диодите на 1,8А.
Та ето главния и може би тъп въпрос за което се извинявам :)
захранването на схемата ще е 12 волтов адаптер на 2А минимум.Та въпроса е Този LM7805 ще понесе ли този ток от адаптера. и ако да дали ще може да захрани тези 90 диода... + схемата или ще се запали на секундата :) Споделете моля ви как да си реша проблема със захранването на схемата ,другият въпрос е схемата да я захранвам от usb порта на компа ,а диодите отделно със този стабилизатор...(а ако сложа 2 стабилизатора ?)
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Momolight запитване
« Отговор #1 -: Май 13, 2011, 10:35:25 pm »
По добре си огледай схемата и я оправи, така че да ти хванем идеята. После питай за амперите ...
Така нарисувана схемата няма да тръгне. Трябва ли да направиш платка, за да си хванеш грешките ? Има неясни моменти, вероятно "технически" грешки.
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Momolight запитване
« Отговор #2 -: Май 13, 2011, 11:16:27 pm »
ами не съм се занимавал с микроконтролери до сега и реших този проект да е първият грешки винаги има за това реших да споделя с вас за да ми покажите къде бъркам ако можех и сам не бих писал :)
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Momolight запитване
« Отговор #3 -: Май 13, 2011, 11:38:58 pm »
Добре де! Да почнем по ред:
1. На принципната схема на ламБите ( която е мнооого смущаваща ) си показал, че искат захранващо напрежение +12 волта, а на куплунга към тях на платката си нарисувал срещи него "маса".
2. Захранването на цифровите схеми не е добре развързано. Искат се по един керамичен кондензатор на всеки чип, ти си поставил само един на изхода на 7805. Освен това трябва да има и поне един кондензатор с капацитет по-голям от 22 микрофарада. Особено при наличие на MAX232, която има много големи колебания в големината на консумирания ток.
3. Не ми е ясно чий ( конектор ) го дири USB куплунгът, на който са подадени RxD и TxD от MAX232. Не мога да го коментирам, щото не ми е достатъчно артистична речта.
4. За 2А ток през светодиодите транзисторите IRFZ44 са презапасяване на повече от порядък. Освен това, то ще ги управляваш с напрежение 0 / 5 волта, а този транзистор е проектиран да работи с по-високи гейтови напрежения.
5. Питаш за някакви 2А от адаптера, някакво 7805 дали ще издържи ... Притеснен си нещо. Я седни на **** си и помисли откъде ще минават тези 2А ! У квартало има един електроженист с апарат до 300А, ама рахат бъди, те няма да минат през твоето 7805. А за ония 2А ти си помисли ...

Ако твоите въпроси бяха зададени от ученик от техникъм, бих ги погледнал с разбиране. Но за студент, при това от ТУ ( май ), изглеждат странно. Ти какво точно следваш и кой курс си ?
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Momolight запитване
« Отговор #4 -: Май 13, 2011, 11:58:39 pm »
Такова хранене и хулене не бях си взимал скоро .. Благодаря .. относно схемата транзисторите ги смених просто не видях ,че е останал надписа отдолу. а за порта usb   го сложих с цел тест на програмата  и освен с ком порт схемата да работи и с usb порт. относно керамичният кондензатор това не го слагам в схемата то се подразбира между захранване и маса .Верно може да съм проспал някой лекции за 300А електрожен.. мерси много ще прочета и за него.. :!:
П.П. Да благодаря видях си грешката за масата и куплунга :)
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Momolight запитване
« Отговор #5 -: Май 14, 2011, 12:08:56 am »
Като искаш да може да работи с USB, опциите са няколко:
1. Слагаш микроконтролер с USB device port.
2. Слагаш USB конвертор към сериен порт (USART). Нещо като FTDI FT232 или подобно - произвеждат се и от Sypex, Texas Instruments ... списъкът е голям.
3. Купуваш си външен конвертор USB - RS232 и ползваш наличния на платката RS232 порт.

Вариант да подадеш RS232 сигналите на USB куплунг е добър, ако компютърът не е твой или ако си решил да го гориш. И в двата случая байтове няма да прехвърчат, само искри ...
Дано съм ти осветлили нещо по въпроса. Нямам предвид осветляване с лумени и луксове ...
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Momolight запитване
« Отговор #6 -: Май 14, 2011, 12:13:55 am »
Да благодаря това мнение бе от полза остава ми проблема с захранването на схемата :) а схемата мога ли да я захранвам през USb то а силовата част като диодите с въпросният адаптер :) и стабилизатора.  :-D  :-D  и спирам с глупавите въпроси вече обещавам :!:
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Momolight запитване
« Отговор #7 -: Май 14, 2011, 12:31:44 am »
Това, което си нарисувал на схемата, ще консумира от 5 волта около 20 - 30 мА. Трябва да се прочетат спецификациите на чиповете, за да се каже по-точно. Може да се захрани и от USB, но трябва да се съобразят някои "подробности"
1. При отпадане на USB ( някой заплес се спънал в кабела ), процесорът спира. Ламбите повече не се управляват. Това е по-малката беля.
2. Когато процесорът е без захранване е възможно на гейтовете на транзисторите да има някакво "недефинирано" напрежение, най-вероятно под 1.5 волта, но все пак теоретично е възможно транзисторите да се отпушат "леко" При това положение разсейваната върху тях мощност ще е по-голяма, отколкото при нормална работа на схемата. Подобно състояние ще възниква и когато бутонът за "ресет" се задържи натинат. Препоръчвам изводите на контролера, които управляват гейтовете, да се свържат към маса през 20 килоома.
По въпроса за стабилизатора: 7805 в ТО220 е много повече от достатъчен. Няма да изгори и без радиатор.
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.