Автор Тема: 5V Захранване  (Прочетена 30709 пъти)

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
5V Захранване
« Отговор #15 -: Април 23, 2011, 09:14:51 pm »
Ами начинаещ съм с електрониката и само този начин знам. За това мисля това със зареждането да не го включвам за сега в схемата и това захранване да го ползвам само за микроконтролера с датчиците, а за там мисля че ще е достатъчно.
Следващият път ще взема един 78Т05 и ще видя какво прави. М/у другото ще съм благодарен ако дадете линк да прочета малко как се смятат кондензаторите за 78хх.
Ангел Колев, София

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
5V Захранване
« Отговор #16 -: Април 23, 2011, 09:45:36 pm »
Цитат на: "Vlado"
Кондензаторите 0.33uF и 0.1uF са задължителни! За 7805 иначе, може стабилизатора да почне да се самовъзбужда. Затова такива малки неелектролитни кондензатори се слагат възможно по-близо до изводите на 7805, както е описано в datasheet-a.
 Но това не премахва нуждата от електролитни кондензатори поне 1000uF на входа може и 2200uF/16V и на изхода 1/10 от входния капацитет например(100uF/16V), но може и електролитен кондензатор с по-голям капацитет да се сложи какъвто има.


Много точно описано, като ще добавя: слагаш за входен кондензатор, според максималната консумация МИНИМУМ: 1000uF/1A. Минималното подавано на входa напрежение, не може да е по-ниско от 7V za 7805.

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
5V Захранване
« Отговор #17 -: Април 25, 2011, 10:48:11 am »
Схемата е добре няма да има проблем за "мегата". Само имай в предвид че телефоните си зареждат батерията в ключов режим т.е импулс \ пауза и зарядния им ток е около 300 - 350  мили А ,а продължителността на импулса зависи от това колко е разредена батерията( подобно на шим само че с честота няколко херца) , което може да внесе пулсации в изхода на стабилизатора и да бърка "мегата"  ако както каза emil74 входното напрежение падне под 7 волта.  Имай в предвид също че източника ти трябва да дава по голям ток от този които консумира схемата + GSM-а , а напрежението да не пада под 8 волта.  Диода за защита може да го сложиш паралелно на входа за да избегнеш пада върху него ако напрежението на източника е ниско. А относно загряването мощността която се разсейва от стабилизтора е  :
P =  U вх - U изх x I тов  ти избери дали да си намалиш разликата между двете напрежения или да си свалиш консумацията Може да ползваш два стабилизатора 7805 един за "тела" и един за "мегата" като масата им е обща или да си купиш 34063AP1 и по този   datasheet да си направиш импулсен стабилизатор за 5 волта аз лично ги предпочитам при 20 и ...волта на входа 5 волта на изхода и 600-700 мили А консумация даже и не затоплят.
И за малко да забравя консумацията на телефона зависи дали само зарежда   дали свети и под-света и дали набира т.е излъчва радиовълни като имаш в предвид че за части от секундата докато започва да набира стартира краиното стъпало на предавателя на около 2 вата мощност и после пада на около 600-800 мили W . Ако смяташ че схема на телефона които ползваш би ти била от полза свиркай да видя дали я имам поизтрил съм ги повечето че бяха станали  почти 5 ГБ но все още има някоя и друга.
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
5V Захранване
« Отговор #18 -: Април 25, 2011, 11:26:43 am »
Мерси за отговорите! Направих някои промени по схемата. Първо реших да сложа резистори, за да огранича тока и да видя на колко мА започва да зарежда. Слагах 100 омови резистори докато "запали" на 9х100R паралелно, което са 11.11 ома 5/11.11 = точно 450мА. Регулатора явно се товари, защото става доста топъл. Може да го тествам дали ще изключи. Успях да намеря 1000uF кондензатор и сега наистина е много по-стабилно. Дори като започне да зарежда телефона LED-а вече не трепка. Ето я променената схема:

@Dimitrov, не разбрах за диода как точно да го променя, но това с 34063AP1 изглежда интересно. Между другото имам отделно два low-drop voltage regulator:
TS2940CZ-5.0,PBF, LDO +5V 1A TO220
TS2940CM50,PBF, LDO U-Reg +5V 1A TO263
Може ли евентуално един от тези да се сложи точно пред мега-та и така да я отдели от главното захранване?
ПС: Телефонът няма постоянно да е включен в захранването. Ще му проверявам батерията с мега-та и ако падне под 20% ще включвам да се зазрежда с мосфет или транзистор.
Ангел Колев, София

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
5V Захранване
« Отговор #19 -: Април 25, 2011, 11:41:08 am »
Low-Drop Ако не се лъжа бяха стабилизатори с малък пад т.е разликата между входа и изхода може да е по малка около 1.5 волта а при другите трябва да е 3 волта а относно диода ето тук на бързо начертано с един стабилизатор и с два стабилизатора един за мегата и един за телефона което ще е по добрия вариант
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
5V Захранване
« Отговор #20 -: Април 25, 2011, 11:48:30 am »
На линка ми дава "Sorry, the page (or document) you have requested is not available.". Относно low-drop - да 5 волта са им достатъчни по datasheet-a.
А за последната схема има ли проблем, че загрява регулатора след като съм го ограничил на 450мА? Адаптера е 1А/9V.
Ангел Колев, София

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
5V Захранване
« Отговор #21 -: Април 25, 2011, 11:54:48 am »
Пробвай без товар дали пак ще загрява, ако да значе плаче за нов ако не значи или му даваш повече напрежение на входа и разсейваната мощност е повече   и иска радиатор но и  при 4 волта разлика и 450 мили А са 1.8 вата разсейвана мощност.
пп: Линковете вече трябва да работят забравил съм да разреша достъпа  :oops:
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
5V Захранване
« Отговор #22 -: Април 25, 2011, 12:30:36 pm »
Цитат на: "Dimitrov"
Пробвай без товар дали пак ще загрява, ако да значе плаче за нов ако не значи или му даваш повече напрежение на входа и разсейваната мощност е повече   и иска радиатор но и  при 4 волта разлика и 450 мили А са 1.8 вата разсейвана мощност.
пп: Линковете вече трябва да работят забравил съм да разреша достъпа  :oops:
Пак ми дава същото :(
Без товар е студен. Пуснах мега-та във веригата без да се захранва телефона, но светят 2 LED-a, има buzzer и тече серийна комуникация с телефона - регулатора е леко топъл.
Ангел Колев, София

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
5V Захранване
« Отговор #23 -: Април 25, 2011, 01:33:29 pm »
Странно за линковете пратих ги по скаип на две аверчета и ги отварят без проблем след поправката за достъпа  на Shared както и да е:oops: . За стабилизатора сега като няма заряд консумацията е по ниска лекото затопляне най вероятно идва от консумацията на мегата и диодите  но не смятам че е проблем може с втори стабилизатор за телефона да видиш как ще се държи.

http://file.bg/c95540fPusWX
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
5V Захранване
« Отговор #24 -: Април 25, 2011, 09:35:16 pm »
От опит: 7805 загрява при подаване на входно напрежение над 9V, дори без товар. Радиатор е задължителен. Дори със загряване, не трябва да има проблем при работата. Упорит и издържлив стабилизатор е, случвало ми се е да го включа към 14V без радиатор и като го пипна, да ме изгори - буквално! После слагам радиатор и същият работи без проблем.

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
5V Захранване
« Отговор #25 -: Април 25, 2011, 09:38:48 pm »
Дам три изводните стабилизатори са големи кучета Грея чак се разпояват и пак работят  :P
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
5V Захранване
« Отговор #26 -: Април 28, 2011, 01:42:08 pm »
Довечера ще пробвам до колко градуса ще загрее регулатора по последната ми схема с 11ома резистори преди телефона. Оставих си един резервен вариант с мосфет или транзистор, в който ще ползвам отделно оригиналното зарядно на телефона като с мега-та само ще му прекъсвам веригата когато се зареди. Ето схемата, която измислих:

Въпросът ми е дали да прекъсвам с мосфета(моя мисля, че е IRF530) или с транзистор BD137, NPN 60V 1.5A 8W (такъв имам). Ако е с транзистора доколкото знам трябва да сложа резистор на базата. От ограничените ми познания мисля, че с мосфета е по-безопасно и няма да грее. LED-a преди него е за индикация, че телефона се зарежда. Освен това трябва ли gate-a му да се заземява допълнително или GND на LED-a върши тази работа?
Мерси предварително
Ангел Колев, София

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
5V Захранване
« Отговор #27 -: Април 28, 2011, 02:08:16 pm »
Нещо не е ясна тази работа. Масата на адаптера и на управлениято свързани ли са? Ако да, трябва да се начертае. Гей(т)ът е задължително да е свързан някъде, дори и през 100К да е, независимо, дали е отпушен или запушен. И както си го свързал MOSFET-а, никаква работа няма да свърши.
Постарай се малко! За да ти е по-лесно, опитай се да си представиш къде какви напрежения има и накъде ще текат токовете! Не забравяй, че запушеният MOSFET се държи като диод.
Успех! Като дадеш следващата "ревизия", ще я мислим пак. :lol:
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

anio

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
5V Захранване
« Отговор #28 -: Април 28, 2011, 02:20:28 pm »
Масите не са свързани, защото са отделни захранвания. Идеята ми е просто да прекъсна зарядното на телефона ако той се е заредил. За целта самият кабел на зарядното ще срязан по средата (само 5-те волта, масата си отива директно в телефона) и там където е прекъснато слагам мосфет. Като падне батерията на тел-а през пин-а на мега-та подавам 5в на гейт-а и той затваря веригата на зарядното. Тоест ползвам мосфета като суич за затваряне на веригата.
Има голяма вероятност да бъркам как точно работи мосфет-а :) Ето тук съм добавил маса на гейт-а през 10К:
Ангел Колев, София

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
5V Захранване
« Отговор #29 -: Април 28, 2011, 03:10:30 pm »
Добре! R2 е добре да го има, защото светосиодът при напрежения под 1.2 - 1.3 волта изобщо го няма, така гейтът на "запушеият" MOSFET се дава на маса. Между нас да си остане, на MOSFET-а не му пука, какво си подал на гейта му. Него го интересува само какво има МЕЖДУ гейта и сорса му. А сорсът му-у ...
Хайде все пак да свържим някъде масите, а? Може маса със захранване, може маса с маса, може захранване със захранване, ама да ги заковем някак си ...
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.