Автор Тема: Инфра ред приемници и влиянието на слънчевите лъчи върху тях  (Прочетена 7951 пъти)

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Имам един много странен въпрос налага се да ползвам инфра ред приемник като TSOP или подобен (все още не съм решил) но проблема е, че ще е изложен  на силна дневна светлина и преки слънчеви лъчи та въпроса е, дали слънчевите лъчи ще влияят върху работата и живота му? Основно върху живота му ме интересува защото за работата ще си покаже с малък тест.
Преди бях чел  че преките слънчеви лъчи вредели на инфра ред приемниците но дали е вярно не знам а и не се сещам къде съм го чел. Ако някои има идея или е правил нещо подобно  да споделя.  :-D
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Цитат на: "Dimitrov"
Имам един много странен въпрос налага се да ползвам инфра ред приемник като TSOP или подобен (все още не съм решил) но проблема е, че ще е изложен  на силна дневна светлина и преки слънчеви лъчи та въпроса е, дали слънчевите лъчи ще влияят върху работата и живота му? Основно върху живота му ме интересува защото за работата ще си покаже с малък тест.
Преди бях чел  че преките слънчеви лъчи вредели на инфра ред приемниците но дали е вярно не знам а и не се сещам къде съм го чел. Ако някои има идея или е правил нещо подобно  да споделя.  :-D


Не е задължително да е напълно открит примерно може да го покриеш с термо шлаухи.
Колкото това за слънцето може и да е вярно - не съм чувал нещо по въпроса.
За какво ще го ползваш този сензор,какъв е замисалът на схемата ?
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
За дистанционно на гаражна врата ще се ползва и  мисля да ползвам инфра ред, че ще ми е по лесно и по бързо от колкото да разтягам радио управление
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Цитат на: "Dimitrov"
За дистанционно на гаражна врата ще се ползва и  мисля да ползвам инфра ред, че ще ми е по лесно и по бързо от колкото да разтягам радио управление

До колкото знам при братовчед ми в София съм го виждал по този начин направено но там си беше открито,смисъл такъв скрито там под една пласмаса и си седи.
Така че предполагам няма да има проблем.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Всъщност мисълта ми беше че с течение на времето може би инфра ред лъчите , ув лъчите и други от невидимия спектър на слънчевата светлина дали няма да извадят приемника извън строя. Да не се налага да го слагам на цокъл за лесна смяна  :(
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Цитат на: "Dimitrov"
Всъщност мисълта ми беше че с течение на времето може би инфра ред лъчите , ув лъчите и други от невидимия спектър на слънчевата светлина дали няма да извадят приемника извън строя. Да не се налага да го слагам на цокъл за лесна смяна  :(


Няма да се налага споко  8)
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Дано да си прав  :clap:
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
За безопасност на датчина не е зле да се облече в нещо, гледай да не е черно защото ако е на открито черното повече превлича лъчите и се сещащ как се нагрява. Дуго, направи доста ситни отвори да диша да не се спарва от жегата. Не съм гледал датата но хубаво е да погледнеш би трябвало да има праг на температурата. Мисля че ако го предпазиш от загряване и преки слънчеви лъчи няма да има проблем. Гледай да не се замърсява окото от прахоляк смизъл като е на открито въздуха мръсен имало вятър навяло му боклук заваляло дъжд и станало като налеп и ще му пречи да приема.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
TSOP са инфрачервени датчици! Т.е. преките слънчеви лъчи не влияят по никакъв начин на работата им (въпреки, че в някои даташийтове има забележка по въпроса) [Справка - учебниците по Физика за 10-ти клас и графата "Видове светлина"]. :) Но тъй като те се използват дори и в телевизорите, според мен няма да видиш никакви проблеми... Праговете на работа са от -25 до +85 градуса, което значи, че би трябвало да работи дори и в руска баня! :D
За настройката на честотата на излъчване на предавателя към TSOP-а, препоръчвам схема на 555!
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!