Автор Тема: FEZ Mini контролер  (Прочетена 7826 пъти)

Dimitar Kurtev

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 62
    • Профил
FEZ Mini контролер
« -: Март 25, 2011, 10:12:21 pm »
Миналата седмица куриер ми достави една много много малка пратка - оказа се FEZ Mini контролера, който поръчах едва 3-4 дена преди това(доставката се оказа много бърза).
Този контролер се различава от другите, които съм виждал най-вече по две характеристики:
- много е малък;
- и по това, че процесорът има вграден .Net Micro Framework 4.1.
Малък .. малък, колко да е малък ще кажете вие - ами аз ще ви кажа 2.8 x 4.8 см - малко по- голям е от Arduino Nano, но пък със значително по - добри характеристики.
Какво означава "вграден .Net Micro Framework 4.1" - означава, че ядрото съдържа в себе си малка версия на .NET Common language runtime и позволява програмата да се пише на C# без да да е нужно да познавате всичките особености на процесора; има голямо количество готови библиотеки за работа с всякакви видове периферни схеми, датчици, четци, мотори и така нататък. Ако те не ви стигат - можете бързо и лесно сами да си напишете.

Недостатъкът на подобна интеграция на .Net Micro Framework е че една и съща програма написана на асемблер или C ще върви по- бързо отколкото написана на C# на тази платформа. Но пък времето, което е нужно за разработка на някаква по- голяма задача намалява значително.

Основни характеристики:
Ядро: 72Mhz 32-bit ARM
Процесор: USBizi-100
FLASH: 148KB
ROM: 62KB
Входове/Изходи: 36
Други: FAT file system on SD cards, UART, SPI, I2C, GPIO, PWM, ADC, DAC, (TCP client/server, UDP, DNS, DHCP, using WIZnet W5100)...
Цена: 39.95$ + ~8$ доставка

Подробна информация на http://www.tinyclr.com

Малко снимки:



spookyboy

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
FEZ Mini контролер
« Отговор #1 -: Март 26, 2011, 01:36:37 am »
Браво за статията, харесвам  :clap:
И идеята за вграден .Net FW не е лоша. Подобно нещо изглежда добро за начало.
Станьо - 20г. - извън чужбина

Ravenheart

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 9
    • Профил
    • http://www.ravenlabs.org/
FEZ Mini контролер
« Отговор #2 -: Юни 01, 2011, 10:04:15 am »
Аз да допълня че с FEZ платките можеш да ползваш и C/C++ като го компилираш с GCC после през .NET се зарежда с RLP(Runtime Loadable Procedures) и така ако имаш нужда от много голям пърформънс можеш да оптимизираш критичната част от алгоритъма си и пак да ползваш благинките на .NET MF :)

EDIT: Аз лично имам FEZ Domino и FEZ Panda :)

http://ravenlabs.org/storage/TinyCLR/fez-domino.jpg
http://ravenlabs.org/storage/TinyCLR/fez-panda.jpg
Тошко Андреев, гр. Бургас, 21г.

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
FEZ Mini контролер
« Отговор #3 -: Юни 01, 2011, 10:55:35 am »
Добре изглежда, но на мен не ми харесва по няколко причини:
1. Едва ли миже да се ползва самостоятелно: поне на платката не се вижда никакво захранване. Ще рече, че му трябва външен стабилизатор, куплунг за батерии и т.н.
2. Изделието по-скоро прилича на това, което в България напричаме "хедър платка" - процесор с най-необходимото на него плюс рейки с пинове. Тук даже са двустранни.  :shock: Ако ще се включва външен сензор, ще трябва да се натаманяват пинове, захранвания и т.н.
3. Едва ли тази платка ще може да управлява моторче например. Липсват задължителните по-мощни ключове. Ако ще се вгражда в робот, трябва да му се търсят изпълнителни механизми с вградено в тях управление.
В това изпълнение може да бъде само "най-главната част" на управлението на робот, но не и "цялото" управление.
Ако това, което си писал за софтуера му е така, то това вече е сериозен плюс, ако с него се занимава програмист. Но за хора без фундаментални познания по програмиране вероятно ще е по-удобно да ползват нещо по-елементарно, графично базирано, и т.н. Друг сериозен плюс е, че е стъпило на ARM. По-разпространено от него е единствено ядрото 8051, ама това вече е история.
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.